EU maakt eind aan exporttoets voor coronavaccins
BRUSSEL (ANP) - Vaccinfabrikanten hoeven vanaf volgend jaar geen toestemming meer te vragen als ze in de Europese Unie gemaakte coronavaccins willen exporteren. De EU heeft inmiddels meer dan genoeg vaccins voor eigen gebruik, zelfs om iedereen een boosterprik te geven.
De Europese Commissie stelde de exporttoets begin dit jaar in, toen de hele wereld aasde op de schaarse eerste coronavaccins. De maatregel moest voorkomen dat bijvoorbeeld AstraZeneca de EU nog langer zou laten wachten op door haar bestelde vaccins, maar ondertussen wel zou leveren aan het Verenigd Koninkrijk of aan andere landen. Zorgen dat de toets de reputatie van de EU als voorvechter van vrijhandel zou schaden, moesten wijken.
De exportregels schrijven voor dat fabrikanten in een EU-land om toestemming moeten vragen voor het uitvoeren van coronavaccins of benodigdheden daarvan. Er is slechts één keer een vracht tegengehouden. Dat was een lading AstraZeneca-vaccins uit Italië die bestemd was voor Australië. Meer dan 1,3 miljard vaccins zijn gewoon geëxporteerd, zegt de commissie.
De toets verdwijnt op 1 januari, kondigt een woordvoerder van de Europese Commissie aan. Wel komt er "een nieuw controlemechanisme" voor terug waardoor het dagelijks bestuur van de EU op de hoogte blijft van de uitvoer van vaccins, zegt ze.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - Starbucks heeft afgelopen boekjaar meer omzet en winst geboekt dan een jaar geleden. Dat meldt de koffieketen in zijn meest recente cijfers. Het herstelplan dat topman Brian Niccol sinds zijn aanstelling twee jaar geleden uitvoert, lijkt daarmee te werken. "Het begon als een herstelplan, maar is nu ons groeiplan", aldus de topman.
5 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Technologie- en webwinkelconcern Amazon heeft in het derde kwartaal meer omzet en winst behaald met zijn clouddivisie. De vraag naar rekenkracht en opslagruimte op servers groeit hard door de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, en Amazon is daar 's werelds grootste leverancier van. Tegelijkertijd liepen de uitgaven van Amazon hard op.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, is donderdag hard onderuitgegaan op de beurs na zorgen over de hoge AI-uitgaven en tegenvallende groei van zijn advertentietak. Beleggers zetten het aandeel bijna 13 procent lager, waardoor ongeveer een half biljoen aan beurswaarde verloren is gegaan. De forse daling van Alphabet zette ook enkele andere AI-aandelen onder druk, wat bijdroeg aan verliezen voor de bekendste graadmeters voor de New Yorkse beurzen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het streekvervoer blijven in gesprek over de nieuwe cao. Dat zeggen vakbonden FNV en CNV en werkgeversorganisatie VWOV. Om eruit te komen hebben de partijen vrijdag nog een extra dag ingepland om verder te praten.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG), 's werelds grootste muziekconcern, heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. Daarbij profiteerde het bedrijf dat artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish vertegenwoordigt vooral van meer opbrengsten uit betaalde streamingabonnementen. Deze omzet steeg harder dan in het voorgaande kwartaal.
8 uur geledenINGOLSTADT (ANP) - De raad van commissarissen van autofabrikant Audi komt vrijdag extra bijeen om het te hebben over de geplande fabriek in de Verenigde Staten en het bekritiseerde optreden van topman Gernot Döllner bij de bekendmaking. Dat meldt het Duitse persbureau dpa op basis van ingewijden.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Chinese laboratoria kunnen straks geen elektronische apparaten meer testen die in de Verenigde Staten gebruikt moeten gaan worden. Dat komt doordat de Amerikaanse toezichthouder Federal Communications Commission (FCC) donderdag nieuwe regels heeft aangenomen. Volgens FCC-voorzitter Brendan Carr werd in 2025 82 procent van de elektronica getest in China.
8 uur geleden