EU maakt 33 miljoen euro vrij voor noodhulp aan Libanon
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie trekt 33 miljoen euro uit voor hulp aan Libanon na de vernietigende explosie die de hoofdstad Beiroet dinsdag trof. Het geld is onder meer bedoeld voor de eerste behoeften, medische uitrusting en het herstel van kritische infrastructuur.
Het gaat om een eerste bedrag, maakte commissievoorzitter Ursulavon der Leyen donderdag bekend na een telefoongesprek met de Libanese premier Hassan Diab. Zij bracht condoleances over en sprak steun uit aan het Libanese volk. De twee bespraken ook hoe de EU van hulp kan zijn bij de heropbouw van Beiroet en de rest van het land.
Von der Leyen opperde de mogelijkheid om met Europese expertise en apparatuur te schade in kaart te brengen. Zij opperde ook de handelsrelatie een impuls te geven door het getroffen land voordelen te bieden. De commissievoorzitter riep de politieke krachten in Libanon zich te verenigen om met een nationale inspanning de talrijke uitdagingen te lijf te gaan.
Brussel coördineert en cofinanciert de steun die Europese landen bieden aan Libanon. Er worden meer dan honderd in zoek- en reddingswerk getrainde brandweerlieden ingezet, met voertuigen, materieel en honden. Een marineschip met helikopters kan worden gebruikt voor medische evacuaties. Onder meer Nederland, Griekenland, Tsjechië, Frankrijk, Polen en Duitsland hebben hulp aangeboden.
Meer uit Buitenland
RIO DE JANEIRO (ANP) - Een zware storm in het zuidoosten van Brazilië heeft zeker vijf mensen het leven gekost, melden Braziliaanse media, waaronder CNN Brasil en het nieuwsplatform G1.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse strijdkrachten zijn donderdagochtend om 03.30 uur (Iraanse tijd) begonnen met luchtaanvallen op Iran, meldt het Amerikaanse leger op X. De aanvallen zijn een "reactie op de Iraanse aanvalspogingen van gisteren tegen Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten", aldus het centrale commando CENTCOM.
39 minuten geledenLA PAZ (ANP) - Het Boliviaanse Openbaar Ministerie heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen oud-president Evo Morales (2006-2019). Dit vanwege zijn rol bij protesten tegen de regering die het land in mei en juni vijftig dagen lang lamlegden.
2 uur geledenBUFFALO (ANP) - De man die in 2022 op het podium van een kunstinstituut in New York schrijver Salman Rushdie neerstak en gedeeltelijk blind maakte, is nu ook schuldig bevonden aan terrorisme. De man werd in 2025 al schuldig bevonden aan poging tot moord en veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft wapenproducent Lockheed Martin een contract ter waarde van 59 miljard dollar (zo'n 51,5 miljard euro) gegund om de productie van Patriot-raketten de komende zeven jaar te verdrievoudigen. Hiermee wil de regering de munitievoorraad, die door de oorlog met Iran flink is geslonken, weer op peil brengen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Groot-Brittannië gaat 8,4 miljard pond (ongeveer 9,8 miljard euro) investeren in kernonderzeeërs. Het programma zal volgens de Britse premier Andy Burnham zorgen voor 47.000 banen en leerwerktrajecten. Dat zal de pas aangetreden premier volgens een verklaring van Downing Street 10 donderdag bekendmaken.
2 uur geledenSAN JUAN (ANP/AFP) - In het westen van Argentinië zijn zeven mensen omgekomen door een ongeluk met een blushelikopter. Het toestel werd gebruikt bij het bestrijden van een brand in natuurpark Ischigualasto. Onder de doden zijn brandweerlieden, politieagenten en personeel van de civiele beschermingsdienst.
5 uur geleden