Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-lidstaten op zoek naar meer en ander geld voor Oekraïne

EU-lidstaten op zoek naar meer en ander geld voor Oekraïne

LUXEMBURG (ANP) - De EU-lidstaten zijn op zoek naar meer geld voor militaire steun aan Oekraïne, waarbij naar andere mogelijkheden wordt gekeken om geld vrij te spelen. De financiële steun die Oekraïne sinds de Russische agressieoorlog krijgt, komt tot nu toe onder andere uit de rente op bevroren Russische tegoeden. De EU-ministers van Financiën brengen nu andere mogelijkheden in kaart, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag na afloop van een vergadering met de ministers.

Een van de mogelijkheden die wordt onderzocht, is het beter benutten van de bevroren Russische staatsactiva, zei Dombrovskis. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de overheveling van de bevroren tegoeden naar een nieuw, risicovoller investeringsfonds dat een hogere rente uitkeert.

Er wordt ook gesproken over inbeslagname ervan. Het gaat om ruim 200 miljard euro. Dat was lang onbespreekbaar en ligt nog steeds gevoelig.

Toekomstige behoeften

Volgens de Eurocommissaris is ook gesproken over het voorstel van Oekraïne om specifiek steun te verlenen aan het Oekraïense leger.

"De EU en haar gelijkgestemde partners willen Oekraïne blijven steunen", zei Dombrovskis. Tijdens een informele bijeenkomst van de EU-ministers van Financiën donderdagavond "hebben we de balans opgemaakt van de toekomstige behoeften van Oekraïne en afgesproken om alle mogelijke opties voor toekomstige bijstand te onderzoeken".

De EU heeft Oekraïne 50 miljard euro toegezegd voor de periode 2024-2027. "We moeten nu beginnen met de voorbereidingen voor financiële hulp vanaf 2027", zei de Eurocommissaris. Voor die tijd is wellicht al meer financiële steun nodig, tekende Dombrovskis daarbij aan. "We zien dat Rusland zijn aanvallen op Oekraïne intensiveert. Dit kan leiden tot extra financieringsbehoeften."

Meer uit Buitenland

Dodental anticorruptieprotesten in Nepal stijgt met tientallen

KATHMANDU (ANP/RTR) - Het dodental als gevolg van de anticorruptieprotesten in Nepal is opgelopen tot 72, zei het gezondheidsministerie zondag. Reddingsteams zoeken nog steeds naar lichamen in winkelcentra en andere gebouwen die zijn beschadigd door de onrusten.

7 minuten geleden
Oproep 'Bloquons tout' vindt in weekend nauwelijks gehoor

NANTES/LYON (ANP) - De oproep van de anonieme protestbeweging 'Bloquons tout' (We blokkeren alles) lijkt dit weekend in Frankrijk nauwelijks gehoor te hebben gevonden. Na de grote actiedag van afgelopen woensdag had de beweging op sociale media weer acties en blokkades in het vooruitzicht gesteld, maar het is volgens Franse media voornamelijk gebleven bij kleine plaatselijke samenscholingen.

1 uur geleden
Dode gevonden in puin van ontploft Madrileens café

MADRID (ANP) - Na een gasexplosie zaterdag in een café in een buitenwijk van Madrid is in het puin van het café een overleden slachtoffer gevonden. De man is voor zover bekend de enige dode bij dit incident in Vallecas. Er vielen 25 gewonden, onder wie drie ernstig gewonden.

3 uur geleden
Buitenlandminister VS in Israël na Israëlische aanval op Qatar

DOHA (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio brengt een bezoek aan Israël, kort na een Israëlische aanval op de Qatarese hoofdstad Doha afgelopen week. Israël viel een pand aan dat door de regering van Qatar aan de Palestijnse beweging Hamas ter beschikking was gesteld. Daarbij kwamen een Qatarees en vijf Palestijnen om het leven. Er werden geen Hamasleiders getroffen, wat Israëls bedoeling was.

4 uur geleden
Venezuela beschuldigt VS van onderscheppen vissersboot

CARACAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben zaterdag een Venezolaanse vissersboot onderschept en acht uur lang bezet. Dat stelt het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

5 uur geleden
Israëlisch leger doorzoekt woning Palestijnse Oscarwinnaar

AT-TUWANI (ANP) - De Palestijnse regisseur en activist Basel Adra zegt zaterdag op de bezette Westelijke Jordaanoever te zijn aangevallen door kolonisten. Toen hij familieleden die bij het incident gewond waren geraakt, vergezelde naar een ziekenhuis, doorzocht het Israëlische leger zijn woning, aldus de filmmaker tegenover CNN.

5 uur geleden
Families gijzelaars: Netanyahu is obstakel voor vrijlating

TEL AVIV (ANP/AFP) - Het Hostages and Missing Families Forum zei zaterdag dat premier Benjamin Netanyahu het grootste obstakel vormt voor de vrijlating van Israëlische gijzelaars uit Gaza. Het Forum is de belangrijkste groep die de naasten van de gijzelaars bijstaat.

14 uur geleden