
EU-lidstaten lijken aan te koersen op akkoord over noodplan gas
BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van energie sluiten dinsdag naar verwachting een compromis over gasbesparingen. Zo moet worden voorkomen dat huishoudens en essentiële voorzieningen als ziekenhuizen de komende winter letterlijk in de kou komen te staan indien Rusland de gastoevoer verder of helemaal afsluit. Volgens het noodplan zullen alle landen de komende maanden vrijwillig 15 procent minder gas consumeren.
De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, presenteerde vorige week een energienoodplan met de naam Save gas for a safe winter (Spaar gas voor een veilige winter) omdat ze er geen vertrouwen in heeft dat het Russische gas zal blijven vloeien. Volgens een woordvoerder past de aankondiging maandag van het Russische staatsgasconcern Gazprom dat het woensdag de gaslevering via de belangrijke pijplijn Nord Stream 1 verder verlaagt naar 20 procent van de maximale capaciteit "precies in het scenario" waar de commissie voor waarschuwt.
Brussel ziet niet alleen een risico voor dagelijkse zaken als verwarming en koken, het afsluiten van de gaskraan kan ook de economie schaden. Dat zou alle EU-landen treffen, ook lidstaten die minder of niet afhankelijk zijn van Russisch gas en het nut van energiebesparingen niet direct inzien. De commissie vreest dat bij een volledige Russische leverantiestop de Europese economie tot 1,5 procent kan krimpen en roept de lidstaten op tot solidariteit met elkaar.
Het gasnoodplan werd maandag besproken door de EU-ambassadeurs als voorbereiding op de bijeenkomst van de energieministers in Brussel. Volgens ingewijden is er veel weerstand tegen de wens van de commissie om in geval van nood, bijvoorbeeld als de aanvoer van gas stokt of de vraag hard oploopt, te kunnen ingrijpen door besparingen verplicht te stellen. Minister Rob Jetten, die ook naar Brussel afreist, meldde de Tweede Kamer maandag dat Nederland er niet tegen is om landen te dwingen gas te besparen bij dreigende tekorten. Maar dat moeten de lidstaten onderling uitmaken en niet de commissie, vindt hij.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met plussen geëindigd na een terughoudend begin van de handelssessie. Beleggers verwerkten het ontslag van Fed-bestuurder Lisa Cook door Donald Trump. De Amerikaanse president beschuldigt haar van hypotheekfraude. De stap wordt gezien als een aanval op de onafhankelijkheid van de Federal Reserve.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump is er klaar voor om de juridische strijd aan te gaan met Fed-bestuurder Lisa Cook over haar ontslag. Dat heeft hij dinsdag gezegd tijdens een vergadering in het Witte Huis. De Amerikaanse president heeft naar eigen zeggen "zeer goede mensen" op het oog om haar functie over te nemen.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM is voornemens om vanaf 28 september weer naar de Israëlische stad Tel Aviv te vliegen. Tegelijkertijd blijft de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nauwgezet volgen. "De veiligheid van onze passagiers en medewerkers heeft altijd de hoogste prioriteit", laat een woordvoerster weten.
2 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR) - Apple onthult naar verwachting over twee weken de nieuwste iPhones. Op 9 september houdt het techconcern zijn jaarlijkse najaarsevenement, is dinsdag bekend geworden. Mogelijk onthult Apple nog meer apparaten, waaronder een nieuwe Apple Watch, iPad en Vision Pro-headset.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse Federal Reserve-bestuurder Lisa Cook gaat de poging van president Donald Trump om haar uit de centrale bank te verwijderen aanvechten via een gang naar de rechter, zei haar advocaat dinsdag.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag lager gesloten. Beleggers verwerkten het ontslag van bestuurder Lisa Cook van de Federal Reserve door de Amerikaanse president Donald Trump. De stap wordt gezien als een nieuwe aanval op de onafhankelijkheid van de centrale bank. Trump wil al langer dat de Fed de rente verlaagt om de economie te stimuleren.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is in augustus licht gedaald door groeiende zorgen over banen en inkomens, meldt een toonaangevende onderzoeksorganisatie. De maandelijkse index van de Conference Board in New York daalde met 1,3 punt naar 97,4. Dat is wel hoger dan economen hadden verwacht.
6 uur geleden