EU-lidstaten keuren Israëls aanvallen op UNIFIL in Libanon af
BRUSSEL (ANP/DPA) - Israël is door de 27 lidstaten van de Europese Unie veroordeeld om zijn aanvallen op de VN-vredesmacht UNIFIL in Libanon. Aanvallen op vredeshandhavers zijn een serieuze schending van het internationale recht. Dat soort acties zijn onacceptabel en moeten onmiddellijk stoppen, zeiden de EU-lidstaten donderdag tijdens een top in een verklaring die is gericht aan de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.
De lidstaten wezen in hun verklaring ook op Israëls recht op zelfverdediging en veroordeelden de aanvallen van Iran, de Houthi's in Jemen, Hezbollah en Hamas.
Ze riepen de partijen op onmiddellijk al hun vijandelijkheden te staken en het internationale recht volledig te respecteren.
Israël had gemeld dat Hezbollah aanviel vanuit posities vlak bij de posten van UNIFIL. Woensdag rapporteerde UNIFIL over een Israëlische aanval op een wachttoren. Daarvoor was de vredesmacht meerdere keren onder Israëlisch vuur gekomen, waarbij vier militairen gewond raakten. Zondag brak een Israëlische tank door de hoofdingang van een UNIFIL-basis in het zuiden van Libanon.
UNIFIL is al sinds 1978 in Libanon actief om de grensregio tussen Libanon en Israël in het oog te houden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De ontwikkelingen in Iran zijn zeer zorgwekkend, schrijven voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa zaterdag in een gezamenlijke verklaring op X. Ze roepen "alle partijen op tot maximale terughoudendheid, om burgers te beschermen en om het internationaal recht volledig te respecteren".
23 seconden geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische aanvallen op Iran waren onder meer gericht op ayatollah Ali Khamenei en president Masoud Pezeshkian, zegt een Israëlische functionaris tegen Israëlische media. Het is nog onduidelijk of die aanvallen succesvol waren, zegt hij.
18 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De ballistische raket- en kernwapenprogramma's, samen met de steun aan terreurgroepen, "vormen een ernstige bedreiging voor de wereldwijde veiligheid", schrijft ze op X.
27 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.
47 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft 20.000 reservisten van het leger opgeroepen, meldt nieuwssite Times of Israel. Die maatregel komt te midden van de Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsaanvallen op Israël.
59 minuten geledenMANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.
1 uur geleden