EU-lidstaten gaan meer investeren in onderzoek en ontwikkeling
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben afgesproken meer te investeren in onderzoek en ontwikkeling. In 2030 moet 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) hieraan worden uitgegeven, is vrijdag als streefcijfer vastgelegd. Meer investeringen door de lidstaten zijn belangrijk om de innovatiekloof tussen de EU-lidstaten te dichten, maar ook de innovatiekloof met concurrenten als de Verenigde Staten en China, benadrukte de Hongaarse minister Balázs Hankó (Innovatie).
Met extra investeringen in onderzoek en ontwikkeling neemt de concurrentiekracht van de Europese Unie toe, zei Hankó. Dat is momenteel een van de belangrijkste prioriteiten van de EU.
Denemarken en Finland zeiden tijdens de vergadering van de EU-ministers van innovatie dat alle lidstaten aan die norm moeten voldoen, zonder uitzondering. Spanje en Italië benadrukten het belang van meer investeringen door private partijen in onderzoek en ontwikkeling. Eurocommissaris Iliana Ivanova (Innovatie en Onderzoek) beaamde dit. De private sector in de EU investeert volgens haar momenteel veel te weinig in onderzoek en ontwikkeling.
'Braindrain stoppen'
In de vrijdag beklonken afspraken is ook vastgelegd dat EU-landen onderling meer kennis gaan uitwisselen. Dat is volgens de lidstaten belangrijk om te voorkomen dat de bestaande verschillen binnen de EU nog groter worden.
Met extra investeringen in onderzoek en ontwikkeling hoopt de EU te voorkomen dat getalenteerde mensen de EU verlaten om ergens anders hun kennis in te zetten, zei Hankó. "We moeten de braindrain stoppen."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten begonnen december met dalende koersen. De beurshandel kwam vooral onder druk te staan door een verdere scherpe daling van de bitcoin (min 6 procent) en andere cryptomunten. Ook namen beleggers weinig risico's voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell na het slot van de beurzen houdt.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet langer betrokken bij de financiering van een omstreden lng-project in Mozambique. Staatsbedrijf Atradius DSB stond via een zogenoemde exportkredietverzekering deels garant voor een lening die voor dit project was afgesloten, maar projectleider Total heeft laten weten dat dit niet meer nodig is. Dat meldt demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager gesloten. De dalende prijs van cryptomunten als de bitcoin en een mogelijke renteverhoging door de Bank of Japan drukten de stemming. De AEX-index eindigde wel met een plus.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV heeft "geen goed woord over" voor het besluit dat het UWV langer mag doen over WIA-beoordelingen. De verwachting is dat de uitvoeringsinstantie hiermee minder boetes hoeft te betalen aan cliënten die te lang op een beoordeling moeten wachten. Volgens de vakbond wordt met dit besluit de rekening van de lange wachttijden neergelegd bij mensen die ziek zijn.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - Mediabedrijf RTL heeft plannen om tussen de 800 en 1000 banen te schrappen in Duitsland. Dat meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche, zonder bronnen te noemen. De Duitse tak bestaat uit onder meer de zender Vox, het nieuwskanaal n-tv en de streamingdienst RTL+.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag houdt. De Federal Reserve houdt op 9 en 10 december de laatste rentevergadering van het jaar en beleggers zijn benieuwd of Powell iets gaat zeggen over een eventuele verdere verlaging van de leenkosten in de Verenigde Staten. Verscheidene Fed-bestuurders hebben de afgelopen tijd laten doorschemeren ruimte te zien voor een nieuwe renteverlaging.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse overheid heeft haar steun van zo'n 1,2 miljard dollar (ongeveer 1 miljard euro) aan het olie- en gasconcern TotalEnergies voor het omstreden project in Mozambique voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) ingetrokken. Deze zomer zei het bedrijf het werk aan het project te willen hervatten, nadat dat in 2021 werd stilgelegd na een aanval door een aan Islamitische Staat gelieerde groep.
6 uur geleden