Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-lidstaten eens over 21e sanctiepakket

EU-lidstaten eens over 21e sanctiepakket

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben na maandenlang onderhandelen een akkoord bereikt over het 21e sanctiepakket tegen Rusland, laat een hoge EU-diplomaat weten. Het gaat om een politiek akkoord; het formele schriftelijke akkoord wordt donderdagmiddag afgerond, aldus de diplomaat.

Voor de sancties is instemming van alle 27 lidstaten nodig. Griekenland lag lang dwars, vanwege het voorstel om geen Russisch vloeibaar aardgas (LNG) naar niet-EU-landen door te voeren. Er is nu afgesproken dat er een uitzondering geldt voor energiecontracten die voor de invasie van Rusland in Oekraïne (24 februari 2022) zijn gesloten.

Er is in ieder geval afgesproken dat het prijsplafond voor Russische olie met een jaar wordt verlengd. Hiermee worden Rusland aanzienlijke olie-inkomsten ontnomen. Als de lidstaten het hierover niet eens zouden worden, zou de maximumprijs fors omhooggaan, waarvan Rusland zou profiteren.

Beperkingen

Ook komen er meer reisbeperkingen voor Russen die in het leger hebben gezeten. Verder komen er meer Russische boten, veel individuen, 32 banken en cryptobedrijven op de EU-sanctielijst. Daarnaast komen er meer handelsbeperkingen voor producten die mogelijk gebruikt kunnen worden in de Russische oorlogsindustrie.

Naast Griekenland kwamen de afgelopen weken ook andere lidstaten met eisen en wilden ze pas akkoord gaan met het 21e pakket als die zouden zijn ingewilligd. Dat leidde tot veel irritatie bij andere lidstaten.

Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie reageert verheugd op het akkoord. "In een tijd waarin Oekraïne militair momentum heeft opgebouwd, blijven onze sancties de economische fundamenten van de Russische oorlogsinspanning verzwakken", aldus de politica op X.

Meer uit Buitenland

Onafhankelijke Russische krant Novaja Gazeta stopt ermee

MOSKOU (ANP/AFP/BELGA) - De onafhankelijke Russische krant Novaja Gazeta heeft aangekondigd te stoppen. De sluiting vindt onder Russische druk plaats, aldus hoofdredacteur Sergej Sokolov.

12 minuten geleden
Rusland: bestand Olesjky houdt stand, doden bij ontmijning

OLESJKY (ANP/RTR) - Het humanitaire bestand in de Oekraïense stad Olesjky houdt nog steeds stand, aldus de Russische mensenrechtencommissaris. Ze meldt verder dat twee personen zijn omgekomen bij een ontmijningsoperatie.

50 minuten geleden
Kim noemt AI in onbemande wapens topprioriteit

SEOUL (ANP/RTR) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un wil dat zijn land een "absolute superioriteit" in dronetechnologie verwerft. Dat zei hij bij een tentoonstelling en wapendemonstratie, meldt staatspersbureau KCNA vrijdag. Geavanceerde kunstmatige intelligentie (AI) in onbemande wapensystemen moet volgens Kim de hoogste prioriteit krijgen.

4 uur geleden
Likoed grootste partij in definitieve uitslag Israël

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, maar zijn politieke blok heeft geen meerderheid behaald. Likoed krijgt 27 van de 120 zetels, blijkt uit de uitslag die de kiescommissie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendmaakte. De partij Yashar van oud-legerchef Gadi Eisenkot volgt met 21 zetels.

7 uur geleden
Trump schrapt campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft twee campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa dit weekend geschrapt. In plaats daarvan neemt hij telefonisch deel aan bijeenkomsten in meerdere staten, meldt zijn Republikeinse Partij.

7 uur geleden
Spaanse ramptrein reed met hoge snelheid, dodental gecorrigeerd

MADRID (ANP) - De hogesnelheidstrein die woensdag bij het Spaanse Urda achter op een stilstaande trein botste, reed vermoedelijk 160 tot 200 kilometer per uur. Dat melden Spaanse media, waaronder El País, op basis van een eerste onderzoeksrapport van onderzoeksinstantie AITAT. De zwarte dozen moeten de exacte snelheid uitwijzen.

7 uur geleden
Bron: meer dan 40 dagvaardingen rond zaak kandidaat Alaska

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan veertig dagvaardingen en verzoeken tot bewaring van documenten uitgegeven in het onderzoek naar de kandidatuur van een Senaatskandidaat in Alaska. Dit meldt een ingewijde aan persbureau Reuters. De dagvaardingen zijn gericht aan het campagneteam van de Democratische kandidaat Mary Peltola en ook aan Peltola zelf.

10 uur geleden