Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-lidstaten bereiken akkoord over noodplan gas

EU-lidstaten bereiken akkoord over noodplan gas

BRUSSEL (ANP/DPA) - De lidstaten van de Europese Unie hebben een akkoord bereikt over de gasvoorziening komende winter, meldt persbureau DPA op basis van anonieme diplomaten. Het noodplan voorziet erin dat de lidstaten tussen augustus en maart vrijwillig 15 procent minder gas verbruiken.

Zo moet worden voorkomen dat huishoudens en essentiële voorzieningen als ziekenhuizen de komende winter letterlijk in de kou komen te staan indien Rusland de gastoevoer verder of helemaal afsluit.

Daarnaast wordt er een mechanisme ingesteld dat een waarschuwing afgeeft als er in de EU als geheel een gastekort dreigt te ontstaan. Dan kunnen doelstellingen voor gasbesparing verplicht worden gesteld. Die verplichte besparingen kunnen alleen worden afgedwongen door de Europese Raad, niet door de Commissie.

Clausules

De drempel om zulke verplichtingen in te stellen is in het noodplan hoger dan in een plan dat de Europese Commissie eerder presenteerde. Ook zijn verschillende clausules opgenomen waarmee lidstaten onder verplichte besparingen uit kunnen komen. Dat geldt bijvoorbeeld voor lidstaten Cyprus, Malta en Ierland, omdat hun gassystemen niet rechtstreeks verbonden zijn aan die van andere lidstaten. Ook kunnen uitzonderingen gemaakt worden voor bepaalde omstandigheden, bijvoorbeeld het vullen van gasvoorraden of als gas als industriële grondstof wordt gebruikt.

Dinsdag komen de EU-ministers van energie bij elkaar om het plan goed te keuren. Volgens diplomaten zijn er genoeg stemmen voor om een meerderheid voor het plan te behalen.

Meer uit Buitenland

Blok Netanyahu blijft na tellen 85 procent van de stemmen aan kop

JERUZALEM (ANP) - Het blok van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaat na het tellen van 84,5 procent van de stemmen nog altijd aan kop, aldus nieuwssite Times of Israel. Maar de regeringspartijen lijken niet af te stevenen op een meerderheid.

6 minuten geleden
Vermoedelijk vliegtuig Bolsonaro verlaat Ecuador na tussenstop

GUAYAQUIL (ANP/AFP) - Het vliegtuig dat de Braziliaanse senator en oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro en zijn gezin zou vervoeren, heeft een korte tussenstop gemaakt in Guayaquil in Ecuador. De eindbestemming is niet bekend.

29 minuten geleden
Tientallen doden door treinongeluk in Spanje

MADRID (ANP) - Bij een treinongeval in Spanje zijn woensdag tientallen doden gevallen. Het regiobestuur van Castilië-La Mancha zegt dat zeker dertig mensen zijn omgekomen. Verschillende media, waaronder dagblad La Vanguardia en de krant ABC, meldden eerder al zeker 46 doden.

1 uur geleden
Linkse oppositieleider voor samenwerking met Arabische partijen

TEL AVIV (ANP/AFP) - De leider van de grootste linkse partij in Israël, Yair Golan, heeft zijn bondgenoten in het oppositieblok opgeroepen tot samenwerking met Arabische partijen om premier Benjamin Netanyahu af te zetten. De steun van Arabische partijen is mogelijk cruciaal voor de vorming van een regeringscoalitie.

2 uur geleden
Argentinië: Bolsonaro op weg naar Ecuador

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Senator Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor, is via Argentinië naar Ecuador gereisd, meldden Argentijnse autoriteiten. Eerder hadden bronnen gemeld dat hij onderweg was naar de VS, waar hij op een visum kan rekenen.

3 uur geleden
Verkiezingen Israël: regeringsblok Netanyahu blijft aan kop

JERUZALEM (ANP) - Met meer dan 70 procent van de stemmen geteld in Israël blijft het blok van premier Benjamin Netanyahu aan kop met 54 zetels. Dat meldt The Times of Israel rond 09.00 uur Nederlandse tijd.

4 uur geleden
Trump over verkiezingen: Netanyahu heeft het erg goed gedaan

TEXAS (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu het erg goed gedaan. Dat zei hij tegen verslaggevers nadat hij een bijeenkomst in Texas had bijgewoond, zo bericht The Times of Israel.

5 uur geleden