EU-lidstaten akkoord met defensielening van 150 miljard
BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben dinsdag officieel ingestemd met de lening van 150 miljard euro die de Europese Commissie wil aangaan voor defensie-investeringen. EU-landen die gezamenlijk defensiematerieel willen produceren of aankopen, kunnen daarvoor vanaf 29 mei bij de Commissie een lening aanvragen.
Vorige week was er al een akkoord bereikt op ambassadeursniveau. Met dit hamerstuk hebben 26 van de 27 lidstaten ingestemd. Hongarije heeft zich van stemming onthouden.
"Dit is een ongekend instrument dat onze defensiecapaciteiten een impuls zal geven en onze defensie-industrie zal ondersteunen", zei de Poolse minister Adam Szłapka van Europese Zaken. "Hoe meer we investeren in onze veiligheid en defensie, hoe beter we degenen die ons kwaad willen doen, kunnen afschrikken."
Gemeenschappelijke aanbestedingen
Derde landen zoals Oekraïne, Noorwegen en Zwitserland kunnen deelnemen aan gemeenschappelijke aanbestedingen, zo hebben de EU-lidstaten afgesproken. Dat geldt ook voor landen die tot de EU willen toetreden, kandidaat-lidstaten en landen die een veiligheids- en defensiepartnerschap met de EU hebben ondertekend zoals het Verenigd Koninkrijk.
De 150 miljard is een deel van de 800 miljard euro die de lidstaten de komende vier jaar moeten investeren om de Europese defensiecapaciteit op orde te krijgen. Lidstaten moeten daarvoor 650 miljard uit hun eigen begrotingen halen, zo wil de Europese Commissie. Daarvoor worden de EU-begrotingsregels tijdelijk versoepeld.
Nationale ontsnappingsclausule
Minister Eelco Heinen (Financiën) heeft recent in Brussel herhaald geen gebruik te willen maken van beide mogelijkheden. Premier Dick Schoof zei vorige week in Brussel een beroep op de zogeheten nationale ontsnappingsclausule voor defensie-uitgaven niet uit te sluiten.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
4 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
5 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
6 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
7 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
9 uur geleden