EU-leiders zwaaien premier Draghi met veel eerbetoon uit
BRUSSEL (ANP) - De 27 EU-leiders hebben op hun top in Brussel de vertrekkende Italiaanse premier Mario Draghi met veel eerbetoon uitgezwaaid. Volgens premier Mark Rutte was de 74-jarige Draghi "een geweldige collega" op wie "ik ook persoonlijk ben gesteld". Rutte zei te hopen dat die genegenheid wederzijds is.
Draghi kreeg voor de top begon een videoclip aangeboden waarin gedenkwaardige momenten werden vertoond. Een daarvan was zijn wereldberoemd geworden uitspraak tijdens de eurocrisis in 2012, "Whatever it takes". Koste wat het kost om de euro te redden, beloofde hij als voorzitter van de Europese Centrale Bank (ECB), een functie die hij sinds 2011 acht jaar bekleedde.
Begin 2021 werd hij tot tevredenheid van 'Brussel' premier van Italië. Ze verwachtten dat onder zijn leiding Italië een constructieve en pro-Europese koers zou volgen. Draghi hangt geen politieke partij aan.
Reactie Rutte
Rutte zei na afloop van de top dat Draghi bekend was "om zijn korte, puntige interventies". De voorzitter van de Europese Raad Charles Michel bedankte Draghi voor "je oprechte inzet". Hij kreeg volgens EU-bronnen een lang applaus van zijn bijna ex-collega's.
Draghi dankte de 26 leiders. Hij zei dat het "een lange reis" is geweest en roemde de "inspiratie, hulp en steun van jullie allemaal en van jullie voorgangers" tijdens die reis.
Giorgia Meloni
Draghi vertrekt om plaats te maken voor een nieuwe regeringsleider, hoogstwaarschijnlijk de rechts-nationalistische Giorgia Meloni. Zij staat op het punt te worden benoemd tot de eerste vrouwelijke premier van het land.
Meer uit Buitenland
MERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.
14 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.
29 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.
51 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
1 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP) - De leiders van de landen die een einde willen maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz overleggen vrijdag. Aan de eerste top van de 'Hormuz-coalitie' zal naar verwachting ook premier Rob Jetten meedoen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog veel te vroeg om de strafmaatregelen die de EU tegen Hongarije heeft opgelegd in te trekken, vinden de rapporteurs van het Europees Parlement die de situatie in Hongarije nauwlettend volgen. Een nieuwe Hongaarse regering moet eerst concrete maatregelen nemen om de democratie, grondrechten, vrijheid van meningsuiting en rechtszekerheid te herstellen, vinden zowel de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) als de Duitse Europarlementariër Daniel Freund (Groenen).
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens scherp veroordeeld. "Dit is gevaarlijk en onverantwoordelijk gedrag", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 uur geleden