EU-leiders zwaaien 'compromismachine' Merkel uit
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders nemen in Brussel na zestien jaar en 107 EU-toppen afscheid van bondskanselier Angela Merkel. De Luxemburgse premier Bettel zal de Duitse "compromismachine" persoonlijk erg missen, zegt hij.
Aan het begin van de tweede en laatste dag van Merkels hoogstwaarschijnlijk laatste EU-top sprak de voorzitter van de raad van regeringsleiders en staatshoofden, Charles Michel, haar toe. De 67-jarige Merkel verlaat de politiek en maakt mogelijk al binnen een paar weken plaats voor sociaaldemocraat Olaf Scholz, die voortvarend bezig is een kabinet te vormen.
Merkel zal, "als rustpunt van de EU", natuurlijk een "groot gat achterlaten", meent de Oostenrijkse kanselier Schallenberg. Dat denkt ook de Belgische premier De Croo, die wijst op het stempel dat Merkel op Europa heeft gedrukt.
De scheidende bondskanselier heeft vastgelopen EU-toppen vaak hoogstpersoonlijk vlotgetrokken, zegt Bettel. "Ze was een compromismachine. Heel vaak als we simpelweg niet verder kwamen zei Angela: 'Oké, ik stel voor tak-tak-tak' en dan kwam het toch nog rond."
De EU-leiders spreken vrijdag over migratie, een vraagstuk waarmee de unie tijdens Merkels regeerperiode weinig is opgeschoten.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De aardbevingen die Venezuela eind juni hebben getroffen, hebben 6301 doden geëist. Dat maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez bekend. Er wordt in het puin nog steeds naar lichamen gezocht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de hele Straat van Hormuz is ontdaan van mijnen. Volgens hem heeft de Amerikaanse marine de belangrijke zeestraat volledig onder controle.
2 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het Turkse parlement heeft een wet aangenomen die een einde moet maken aan de decennialange strijd met de Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Die wetgeving moet veel voormalige leden van de separatistische groep beschermen tegen vervolging, zodat ze weer kunnen worden opgenomen in de Turkse samenleving.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is bereid Colombia meer hulp te bieden bij de reddingswerkzaamheden na de zware aardbeving. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat de Europese satellietdienst Copernicus al wordt ingezet om te helpen.
4 uur geledenPEREIRA (ANP/RTR) - Het dodental bij de zware aardbeving in Colombia is opgelopen tot 111, zei president Abelardo de la Espriella in een toespraak. Volgens hem raakten 87 mensen gewond en zijn 61 gebouwen ingestort.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten beleefden in juli hun heetste maand sinds het begin van de metingen, zegt het meteorologische instituut NOAA. De gemiddelde temperatuur was die maand 76,9 graden Fahrenheit, zo'n 24,9 graden Celsius.
5 uur geledenBOGOTÁ (ANP/RTR) - De Colombiaanse regering heeft de noodtoestand uitgeroepen na de zware aardbeving die het westen van het land heeft getroffen. Door de beving, met een kracht van 7.4, zijn veel gebouwen ingestort en zijn zeker tientallen mensen om het leven gekomen.
5 uur geleden