EU-leiders zwaaien 'compromismachine' Merkel uit
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders nemen in Brussel na zestien jaar en 107 EU-toppen afscheid van bondskanselier Angela Merkel. De Luxemburgse premier Bettel zal de Duitse "compromismachine" persoonlijk erg missen, zegt hij.
Aan het begin van de tweede en laatste dag van Merkels hoogstwaarschijnlijk laatste EU-top sprak de voorzitter van de raad van regeringsleiders en staatshoofden, Charles Michel, haar toe. De 67-jarige Merkel verlaat de politiek en maakt mogelijk al binnen een paar weken plaats voor sociaaldemocraat Olaf Scholz, die voortvarend bezig is een kabinet te vormen.
Merkel zal, "als rustpunt van de EU", natuurlijk een "groot gat achterlaten", meent de Oostenrijkse kanselier Schallenberg. Dat denkt ook de Belgische premier De Croo, die wijst op het stempel dat Merkel op Europa heeft gedrukt.
De scheidende bondskanselier heeft vastgelopen EU-toppen vaak hoogstpersoonlijk vlotgetrokken, zegt Bettel. "Ze was een compromismachine. Heel vaak als we simpelweg niet verder kwamen zei Angela: 'Oké, ik stel voor tak-tak-tak' en dan kwam het toch nog rond."
De EU-leiders spreken vrijdag over migratie, een vraagstuk waarmee de unie tijdens Merkels regeerperiode weinig is opgeschoten.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
54 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
6 uur geleden