Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders zwaaien 'compromismachine' Merkel uit

EU-leiders zwaaien 'compromismachine' Merkel uit

BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders nemen in Brussel na zestien jaar en 107 EU-toppen afscheid van bondskanselier Angela Merkel. De Luxemburgse premier Bettel zal de Duitse "compromismachine" persoonlijk erg missen, zegt hij.

Aan het begin van de tweede en laatste dag van Merkels hoogstwaarschijnlijk laatste EU-top sprak de voorzitter van de raad van regeringsleiders en staatshoofden, Charles Michel, haar toe. De 67-jarige Merkel verlaat de politiek en maakt mogelijk al binnen een paar weken plaats voor sociaaldemocraat Olaf Scholz, die voortvarend bezig is een kabinet te vormen.

Merkel zal, "als rustpunt van de EU", natuurlijk een "groot gat achterlaten", meent de Oostenrijkse kanselier Schallenberg. Dat denkt ook de Belgische premier De Croo, die wijst op het stempel dat Merkel op Europa heeft gedrukt.

De scheidende bondskanselier heeft vastgelopen EU-toppen vaak hoogstpersoonlijk vlotgetrokken, zegt Bettel. "Ze was een compromismachine. Heel vaak als we simpelweg niet verder kwamen zei Angela: 'Oké, ik stel voor tak-tak-tak' en dan kwam het toch nog rond."

De EU-leiders spreken vrijdag over migratie, een vraagstuk waarmee de unie tijdens Merkels regeerperiode weinig is opgeschoten.

Meer uit Buitenland

Omroep: centrumlinkse oppositie wint Zweedse verkiezingen

STOCKHOLM (ANP/RTR) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de verkiezingen gewonnen. Dat meldt de Zweedse publieke omroep SVT nadat vrijwel alle kiesdistricten zijn geteld. Volgens de omroep is een ommekeer in de uitslag niet meer mogelijk.

3 uur geleden
BSW-leider hekelt AfD om houding coalitiegesprekken Saksen-Anhalt

BERLIJN (ANP/DPA) - De leider en naamgever van de links-populistische Duitse partij Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) beticht Alternative für Deutschland (AfD) ervan coalitiegesprekken te saboteren. Die laatste radicaal-rechtse partij kreeg onlangs in de deelstaat Saksen-Anhalt nipt geen absolute meerderheid, waarna een impasse ontstond over een mogelijke coalitie.

4 uur geleden
Poetin doet stemoproep, noemt stembusgang 'barometer' voor oorlog

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Poetin heeft woensdag Russen opgeroepen om te gaan stemmen voor de parlementaire verkiezingen. Die worden komend weekend gehouden. Volgens Poetin geldt de stemuitslag als barometer voor de steun voor de Russische oorlog tegen Oekraïne.

5 uur geleden
Burnham belooft Rutte blijvende Britse inzet voor NAVO

DIDCOT (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft NAVO-chef Mark Rutte verzekerd dat het Verenigd Koninkrijk zich onder zijn leiding blijft inzetten voor een sterkere alliantie. "Er is weliswaar een nieuwe premier, maar dat verandert niets aan de onwrikbare toewijding van het Verenigd Koninkrijk aan de NAVO en aan onze NAVO-verplichtingen", zei Burnham bij de eerste keer dat hij Rutte als regeringsleider ontving.

6 uur geleden
Klein Engels dorp stemt voor onafhankelijkheid om asielcentrum

PIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.

8 uur geleden
Rusland eert commandant van lichtkogelincident bij Denemarken

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.

8 uur geleden
Rusland pleit voor verbod op wapens in de ruimte na erkenning VS

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.

9 uur geleden