EU-leiders vragen nieuwe terugkeerwet en 'nieuwe' migratie-ideeën
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders willen een nieuwe wet om de uitzetting van afgewezen asielzoekers te vergemakkelijken. Ook dringen ze aan op "nieuwe manieren" om mensensmokkel en de komst van kansloze migranten tegen te gaan. Ook vallen ze Polen bij dat maatregelen wil tegen migranten uit Belarus, verklaarden ze na afloop van de EU-top in Brussel.
Premier Dick Schoof en zijn collega's dringen ook aan op de in- en uitvoering van de Europese migratieregels. Eerder dit jaar werd de EU het na jaren eens over een nieuw migratiebeleid. Dat gaat pas in 2026 in, maar Nederland en medestanders hopen onderdelen daarvan eerder in gang te krijgen.
"We zullen spoedig een wetsvoorstel presenteren" om meer uitgeprocedeerde asielzoekers teruggestuurd te krijgen dan de schamele 20 procent van nu, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na de eendaagse top. Ze wil nagaan of de EU meer landen veilig kan verklaren, zodat asielzoekers naar die landen kunnen worden teruggestuurd.
'Terugkeerhubs'
De leiders hebben volgens Von der Leyen ook gesproken over 'terugkeerhubs', opvangcentra buiten de EU waar afgewezen asielzoekers hun terugkeer naar hun land van herkomst zouden moeten afwachten. Nederland overlegt met Oeganda over zo'n centrum, maar het is de vraag of EU-regels dat nu al toelaten. "Het is niet eenvoudig", waarschuwt Von der Leyen. Zo is nog volstrekt onduidelijk hoe lang uitgeprocedeerden daar zouden mogen blijven en wat er met hen moet gebeuren als terugkeer onmogelijk blijkt.
De commissie wil zich volgens Von der Leyen "zo nodig" inspannen om de uitvoering van het migratiepact te versnellen. Maar ze waarschuwt dat het dan wel zaak is dat op een evenwichtige manier te doen. Wie alleen zijn favoriete onderdelen naar voren wil halen, riskeert de instorting van het uitgebalanceerde bouwwerk. "Als we versnellen, moeten we absoluut duidelijk maken dat de balans behouden blijft."
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft dinsdag een 40-jarige voetbaltrainer uit Vlissingen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar voor het jarenlang heimelijk filmen van ruim vijfhonderd jonge jongens in de kleedkamers van verschillende voetbalclubs. De rechtbank acht hem ook schuldig aan ontucht met een minderjarige jongen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange celstraf geëist tegen vier verdachten in het hoger beroep van het grote liquidatieproces Marengo. De zaak draait onder meer om zes onderwereldmoorden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij uit de hand gelopen demonstraties tegen de komst van asielzoekers in Vriezenveen en Wijk bij Duurstede zijn maandagavond drie mensen aangehouden. Dat meldt de politie dinsdag. In het Overijsselse Vriezenveen ging het om twee personen, in Wijk bij Duurstede om een arrestatie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Japanse keizer Naruhito brengt over twee weken een bezoek aan Delft, Leiden, Utrecht en Amstelveen. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dinsdag het programma bekendgemaakt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Justitie in België wil drie verdachten vervolgen voor het plannen van een ontvoering van de toenmalige Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne in 2022. Een woordvoerster van het federaal parket in Brussel bevestigt berichtgeving daarover van Belgische media. De kranten schrijven dat het Nederlanders betreft.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Nederland raadt voetbalfans die voor het WK naar de Verenigde Staten afreizen aan extra reistijd in te plannen en ervoor te zorgen dat alle papieren op orde zijn. Er wordt extra drukte op vliegvelden verwacht, vooral bij de douane. Om alles in goede banen te laten lopen, zet het land extra personeel in, net als snellere verwerkingssystemen.
4 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - In de nacht van maandag op dinsdag overnachtten 65 asielzoekers in een sporthal in het Drentse dorp 2e Exloërmond. Die heeft de gemeente Borger-Odoorn vanaf maandag tot en met donderdag aangeboden als nachtopvang voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel kunnen overnachten.
4 uur geleden