Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders vragen nieuwe terugkeerwet en 'nieuwe' migratie-ideeën

EU-leiders vragen nieuwe terugkeerwet en 'nieuwe' migratie-ideeën

BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders willen een nieuwe wet om de uitzetting van afgewezen asielzoekers te vergemakkelijken. Ook dringen ze aan op "nieuwe manieren" om mensensmokkel en de komst van kansloze migranten tegen te gaan. Ook vallen ze Polen bij dat maatregelen wil tegen migranten uit Belarus, verklaarden ze na afloop van de EU-top in Brussel.

Premier Dick Schoof en zijn collega's dringen ook aan op de in- en uitvoering van de Europese migratieregels. Eerder dit jaar werd de EU het na jaren eens over een nieuw migratiebeleid. Dat gaat pas in 2026 in, maar Nederland en medestanders hopen onderdelen daarvan eerder in gang te krijgen.

"We zullen spoedig een wetsvoorstel presenteren" om meer uitgeprocedeerde asielzoekers teruggestuurd te krijgen dan de schamele 20 procent van nu, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na de eendaagse top. Ze wil nagaan of de EU meer landen veilig kan verklaren, zodat asielzoekers naar die landen kunnen worden teruggestuurd.

'Terugkeerhubs'

De leiders hebben volgens Von der Leyen ook gesproken over 'terugkeerhubs', opvangcentra buiten de EU waar afgewezen asielzoekers hun terugkeer naar hun land van herkomst zouden moeten afwachten. Nederland overlegt met Oeganda over zo'n centrum, maar het is de vraag of EU-regels dat nu al toelaten. "Het is niet eenvoudig", waarschuwt Von der Leyen. Zo is nog volstrekt onduidelijk hoe lang uitgeprocedeerden daar zouden mogen blijven en wat er met hen moet gebeuren als terugkeer onmogelijk blijkt.

De commissie wil zich volgens Von der Leyen "zo nodig" inspannen om de uitvoering van het migratiepact te versnellen. Maar ze waarschuwt dat het dan wel zaak is dat op een evenwichtige manier te doen. Wie alleen zijn favoriete onderdelen naar voren wil halen, riskeert de instorting van het uitgebalanceerde bouwwerk. "Als we versnellen, moeten we absoluut duidelijk maken dat de balans behouden blijft."

Meer uit Binnenland

Schoof wil dat EU-klimaatdoelen 'haalbaar' blijven

BRUSSEL (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof verwacht dat de Europese klimaatdoelen overeind blijven, maar vindt dat wel gekeken moet worden naar het "uitvoeringsprogramma dat eronder ligt", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel. "Hoe kunnen we dat makkelijker uitvoerbaar maken, zodat het voor burgers en bedrijven ook gewoon haalbaar is?"

35 minuten geleden
Schoof: belangrijk dat VS sancties tegen Rusland neemt

BRUSSEL (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof vindt het "erg belangrijk" dat de VS sanctiemaatregelen nemen tegen twee Russische oliemaatschappijen Rosneft en Lukoil. Dat zei Schoof bij aankomst in Brussel, waar de EU-leiders donderdag voor een top aanwezig zijn. Eveneens belangrijk is het negentiende EU-sanctiepakket dat de lidstaten hebben vastgesteld.

58 minuten geleden
KNMI: code oranje al vanaf de middag van kracht

DE BILT (ANP) - Vanaf donderdagmiddag geldt code oranje in de westelijke kustprovincies. Er is daar kans op zeer zware windstoten. Eerder meldde het KNMI dat code oranje donderdagavond pas van kracht zou worden. Vanaf 14.00 uur geldt code oranje in Zeeland. In de loop van de middag breidt de waarschuwing zich langs de kustlijn uit naar het noorden.

3 uur geleden
Acties bij debat in Utrecht zonder grote ongeregeldheden verlopen

UTRECHT (ANP) - De demonstraties rond de komst van FVD'er Thierry Baudet bij een debat in Utrecht woensdagavond zijn zonder grote ongeregeldheden verlopen. Het debat werd om veiligheidsredenen verplaatst van de binnenstad naar de campus Utrecht Science Park. Dat gebeurde toen duidelijk werd dat Baudet erbij zou zijn.

11 uur geleden
Man bezweken aan verwondingen schietpartij, twee verdachten vast

DEN HAAG (ANP) - Een 45-jarige man is woensdagochtend in het ziekenhuis bezweken aan verwondingen die hij dinsdagavond opliep door een schietpartij in Den Haag. Twee mannen uit die stad zijn aangehouden, meldt de politie woensdagavond.

13 uur geleden
Stemmen voor Tweede Kamerverkiezingen kan op 47 stations

UTRECHT (ANP) - Stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen volgende week woensdag kan op 47 treinstations, meldt NS. Dat zijn er vier meer dan bij de landelijke verkiezingen in november 2023.

17 uur geleden
Man opgepakt voor bedreigen politici, onder anderen Wilders

DEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag heeft woensdag een 25-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden voor het bedreigen van politici. Volgens het Openbaar Ministerie zegt de man in een veelgedeelde video op sociale media dat hij met een bijl naar de Tweede Kamer zou gaan en dat er "koppen gaan rollen".

18 uur geleden