EU-leiders vragen nieuwe terugkeerwet en 'nieuwe' migratie-ideeën
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders willen een nieuwe wet om de uitzetting van afgewezen asielzoekers te vergemakkelijken. Ook dringen ze aan op "nieuwe manieren" om mensensmokkel en de komst van kansloze migranten tegen te gaan. Ook vallen ze Polen bij dat maatregelen wil tegen migranten uit Belarus, verklaarden ze na afloop van de EU-top in Brussel.
Premier Dick Schoof en zijn collega's dringen ook aan op de in- en uitvoering van de Europese migratieregels. Eerder dit jaar werd de EU het na jaren eens over een nieuw migratiebeleid. Dat gaat pas in 2026 in, maar Nederland en medestanders hopen onderdelen daarvan eerder in gang te krijgen.
"We zullen spoedig een wetsvoorstel presenteren" om meer uitgeprocedeerde asielzoekers teruggestuurd te krijgen dan de schamele 20 procent van nu, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na de eendaagse top. Ze wil nagaan of de EU meer landen veilig kan verklaren, zodat asielzoekers naar die landen kunnen worden teruggestuurd.
'Terugkeerhubs'
De leiders hebben volgens Von der Leyen ook gesproken over 'terugkeerhubs', opvangcentra buiten de EU waar afgewezen asielzoekers hun terugkeer naar hun land van herkomst zouden moeten afwachten. Nederland overlegt met Oeganda over zo'n centrum, maar het is de vraag of EU-regels dat nu al toelaten. "Het is niet eenvoudig", waarschuwt Von der Leyen. Zo is nog volstrekt onduidelijk hoe lang uitgeprocedeerden daar zouden mogen blijven en wat er met hen moet gebeuren als terugkeer onmogelijk blijkt.
De commissie wil zich volgens Von der Leyen "zo nodig" inspannen om de uitvoering van het migratiepact te versnellen. Maar ze waarschuwt dat het dan wel zaak is dat op een evenwichtige manier te doen. Wie alleen zijn favoriete onderdelen naar voren wil halen, riskeert de instorting van het uitgebalanceerde bouwwerk. "Als we versnellen, moeten we absoluut duidelijk maken dat de balans behouden blijft."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.
2 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
4 uur geledenZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
8 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
9 uur geleden