EU-leiders vragen nieuwe terugkeerwet en 'nieuwe' migratie-ideeën
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders willen een nieuwe wet om de uitzetting van afgewezen asielzoekers te vergemakkelijken. Ook dringen ze aan op "nieuwe manieren" om mensensmokkel en de komst van kansloze migranten tegen te gaan. Ook vallen ze Polen bij dat maatregelen wil tegen migranten uit Belarus, verklaarden ze na afloop van de EU-top in Brussel.
Premier Dick Schoof en zijn collega's dringen ook aan op de in- en uitvoering van de Europese migratieregels. Eerder dit jaar werd de EU het na jaren eens over een nieuw migratiebeleid. Dat gaat pas in 2026 in, maar Nederland en medestanders hopen onderdelen daarvan eerder in gang te krijgen.
"We zullen spoedig een wetsvoorstel presenteren" om meer uitgeprocedeerde asielzoekers teruggestuurd te krijgen dan de schamele 20 procent van nu, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na de eendaagse top. Ze wil nagaan of de EU meer landen veilig kan verklaren, zodat asielzoekers naar die landen kunnen worden teruggestuurd.
'Terugkeerhubs'
De leiders hebben volgens Von der Leyen ook gesproken over 'terugkeerhubs', opvangcentra buiten de EU waar afgewezen asielzoekers hun terugkeer naar hun land van herkomst zouden moeten afwachten. Nederland overlegt met Oeganda over zo'n centrum, maar het is de vraag of EU-regels dat nu al toelaten. "Het is niet eenvoudig", waarschuwt Von der Leyen. Zo is nog volstrekt onduidelijk hoe lang uitgeprocedeerden daar zouden mogen blijven en wat er met hen moet gebeuren als terugkeer onmogelijk blijkt.
De commissie wil zich volgens Von der Leyen "zo nodig" inspannen om de uitvoering van het migratiepact te versnellen. Maar ze waarschuwt dat het dan wel zaak is dat op een evenwichtige manier te doen. Wie alleen zijn favoriete onderdelen naar voren wil halen, riskeert de instorting van het uitgebalanceerde bouwwerk. "Als we versnellen, moeten we absoluut duidelijk maken dat de balans behouden blijft."
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Een groep asielzoekers is vrijdagochtend weer aangekomen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel nadat zij de nacht hadden doorgebracht in een sporthal in Gieten. Het gaat volgens het Rode Kruis om zo'n honderd mensen.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De noodverordening en het veiligheidsrisicogebied in Loosdrecht worden niet verlengd. Dat meldt de gemeente Wijdemeren. De maatregelen golden nadat relschoppers op 12 mei brand stichtten tijdens een demonstratie tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - De asielzoekers die donderdagnacht niet terechtkunnen in het opvangcentrum in het Groningse Ter Apel, worden overgebracht naar het nabijgelegen Gieten. Dat meldt een woordvoerder van het Rode Kruis.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Domplein in Utrecht is donderdagavond rond 18.30 uur gevuld met honderden mensen die een demonstratie voor solidariteit bijwonen. Dat ziet een ANP-verslaggever. De sfeer is gemoedelijk. De demonstratie is een initiatief van De Straat Op, een samenwerkingsverband van verschillende organisaties zoals DeGoedeZaak, Extinction Rebellion (XR) en de Dolle Mina's.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geen van de personen die zich nog op het Nederlandse cruiseschip Hondius bevonden toen het aanmeerde in Rotterdam is besmet met het hantavirus. Ook vertonen zij geen klachten, meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) donderdag in een brief aan de Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gevangeniscellen dat nodig is, blijft de komende jaren stijgen, schrijft het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) in een prognose. Bijna alle cellen in Nederland zijn al bezet. Er is alleen geen tekort door noodmaatregelen.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vier jonge mannen uit Utrecht moeten op 14 en 15 september voor de rechter verschijnen voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst'. Daarop stonden namen, persoonlijke gegevens en foto's van vrouwelijke studenten, met daarbij seksuele, grove en beledigende opmerkingen. De lijst ging in maart 2024 rond op internet en in groepsapps, aldus het OM.
15 uur geleden