Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders stellen ook Bosnië stap richting EU in vooruitzicht

EU-leiders stellen ook Bosnië stap richting EU in vooruitzicht

BRUSSEL (ANP) - Bosnië en Herzegovina kan misschien in maart beginnen met toetredingsgesprekken met de EU, als het land voldoende vooruitgang boekt met aanvullende EU-eisen. De EU-leiders hebben hiermee op een EU-topontmoeting in Brussel een signaal afgegeven aan het Balkanland dat vorig jaar de status kreeg van kandidaat-lid.

Bosnië profiteert in zekere zin van een gunstige stemming in de EU voor uitbreiding. Want Bosnië en Herzegovina krijgt niet dezelfde onvoorwaardelijke volgende stap richting EU als Oekraïne, Moldavië en ook Georgië. Maar er heerst bij de EU-landen bezorgdheid dat enkele landen op de Westelijke Balkan achterblijven in hun toenadering tot de EU in vergelijking met landen uit het zogeheten Oostelijk Partnerschap als Oekraïne, Moldavië en Georgië. Ook de landen op de Westelijke Balkan lopen immers het gevaar dat ze worden gedestabiliseerd door Rusland.

De Europese Commissie had vorige maand een analyse gemaakt van tien landen met aspiraties om tot de EU toe te treden. Voor vier heeft de commissie op grond van hervormingen de aanbeveling gedaan dat ze een nieuwe stap mochten zetten richting EU. Oekraïne en Moldavië zouden toetredingsonderhandelingen mogen beginnen, aan Georgië zou de status van kandidaat-lid gegeven worden. Bosnië en Herzegovina mocht wat de Europese Commissie betreft gaan praten over toetreding als het land nog aan aanvullende eisen zou voldoen. Aan alle vier de landen hebben de EU-leiders in Brussel akkoord gegeven wat de commissie heeft voorgesteld.

Twijfels

Met name Hongarije en Oostenrijk vonden het belangrijk dat voormalige landen van het Oostenrijks-Hongaarse Rijk, zoals Bosnië en Herzegovina, weer onder de EU-vlag komen. Zij hadden op de EU-top op nog meer voor Bosnië gehoopt.

Nederland had juist twijfels over Bosnië en Herzegovina. Over dat land had demissionair premier Mark Rutte eerder deze week in de Tweede Kamer gezegd dat hij "liever niet" had dat Bosnië de EU nu al dichter nadert. Maar hij zei ook dat hij daar als Nederland niet als enige tegen zou pleiten als andere landen voor zouden zijn.

Meer uit Buitenland

Veel meer kinderen van Deense spermadonor met genafwijking

KOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.

29 minuten geleden
Machado is niet in Oslo om Nobelprijs in ontvangst te nemen

OSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.

1 uur geleden
Honderdduizenden langs grens Cambodja en Thailand geëvacueerd

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.

3 uur geleden
UNICEF: humanitaire nood voor kinderen groter dan in decennia

DEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.

5 uur geleden
Internationale bezorgdheid over opmars rebellen in Congo

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.

9 uur geleden
Nnena Kalu wint Turner Prize

BRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.

9 uur geleden
Frans lagerhuis steunt begrotingsvoorstel sociale zekerheid

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.

11 uur geleden