Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders stellen ook Bosnië stap richting EU in vooruitzicht

EU-leiders stellen ook Bosnië stap richting EU in vooruitzicht

BRUSSEL (ANP) - Bosnië en Herzegovina kan misschien in maart beginnen met toetredingsgesprekken met de EU, als het land voldoende vooruitgang boekt met aanvullende EU-eisen. De EU-leiders hebben hiermee op een EU-topontmoeting in Brussel een signaal afgegeven aan het Balkanland dat vorig jaar de status kreeg van kandidaat-lid.

Bosnië profiteert in zekere zin van een gunstige stemming in de EU voor uitbreiding. Want Bosnië en Herzegovina krijgt niet dezelfde onvoorwaardelijke volgende stap richting EU als Oekraïne, Moldavië en ook Georgië. Maar er heerst bij de EU-landen bezorgdheid dat enkele landen op de Westelijke Balkan achterblijven in hun toenadering tot de EU in vergelijking met landen uit het zogeheten Oostelijk Partnerschap als Oekraïne, Moldavië en Georgië. Ook de landen op de Westelijke Balkan lopen immers het gevaar dat ze worden gedestabiliseerd door Rusland.

De Europese Commissie had vorige maand een analyse gemaakt van tien landen met aspiraties om tot de EU toe te treden. Voor vier heeft de commissie op grond van hervormingen de aanbeveling gedaan dat ze een nieuwe stap mochten zetten richting EU. Oekraïne en Moldavië zouden toetredingsonderhandelingen mogen beginnen, aan Georgië zou de status van kandidaat-lid gegeven worden. Bosnië en Herzegovina mocht wat de Europese Commissie betreft gaan praten over toetreding als het land nog aan aanvullende eisen zou voldoen. Aan alle vier de landen hebben de EU-leiders in Brussel akkoord gegeven wat de commissie heeft voorgesteld.

Twijfels

Met name Hongarije en Oostenrijk vonden het belangrijk dat voormalige landen van het Oostenrijks-Hongaarse Rijk, zoals Bosnië en Herzegovina, weer onder de EU-vlag komen. Zij hadden op de EU-top op nog meer voor Bosnië gehoopt.

Nederland had juist twijfels over Bosnië en Herzegovina. Over dat land had demissionair premier Mark Rutte eerder deze week in de Tweede Kamer gezegd dat hij "liever niet" had dat Bosnië de EU nu al dichter nadert. Maar hij zei ook dat hij daar als Nederland niet als enige tegen zou pleiten als andere landen voor zouden zijn.

Meer uit Buitenland

Oekraïne meldt brand bij Tsjernobyl na dronecrash

KYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.

5 minuten geleden
Gijzeling in bank Duitsland

SINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport. De politie is massaal aanwezig en heeft het centrum van de plaats afgesloten.

43 minuten geleden
Global Sumud Flotilla onderweg naar Turkije

HERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.

1 uur geleden
Farage viert 'historische verandering' bij lokale verkiezingen

LONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.

1 uur geleden
Britse premier baalt van verkiezingsuitslag: pijnlijk en zwaar

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."

2 uur geleden
Britse minister: Starmer kan nog verder

LONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.

2 uur geleden
Dodental explosie Chinese vuurwerkfabriek loopt op

CHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.

2 uur geleden