Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders: plan bevroren Russische tegoeden verder uitwerken

EU-leiders: plan bevroren Russische tegoeden verder uitwerken

KOPENHAGEN (ANP) - De EU-leiders willen dat het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening aan Oekraïne verder wordt uitgewerkt, zo is woensdag afgesproken. Dat meldt voorzitter António Costa van de EU-regeringsleiders op X. Op de EU-top van regeringsleiders van eind oktober wordt de discussie hierover voortgezet.

Ondanks de juridische en technische bezwaren die België naar voren heeft gebracht, is er overeenstemming om het plan van de Europese Commissie verder uit te werken, meldt een EU-functionaris.

"Sinds 24 februari 2022 staat de Europese Unie pal achter Oekraïne - niet alleen met woorden, maar ook met daden. Wij zullen het land blijven steunen totdat er een rechtvaardige en duurzame vrede is bereikt", schrijft Costa.

Instemmen met starten onderhandelingen

Over het plan van Costa om de regels te veranderen voor het starten van toetredingsonderhandelingen tot de EU wordt ook eind oktober verder gesproken.

Nu moeten alle EU-lidstaten instemmen met het starten van onderhandelingen. Costa wil dat veranderen in een gekwalificeerde meerderheid.

Hongarije openlijk verzet

Hongarije heeft zich daar woensdag volgens een EU-functionaris in de bijeenkomst nogmaals openlijk tegen verzet. Nederland is tegen, maar heeft dat volgens de woordvoerder van Schoof woensdag niet naar voren kunnen brengen.

Omdat lang over defensie is gesproken, is maar kort over Oekraïne gediscussieerd. Slechts vijf van de 26 aanwezige EU-regeringsleiders hebben het woord gevoerd, zei de woordvoerder van Schoof. "De inzet van Nederland is helder, ook binnen de Europese Raad", aldus de woordvoerder.

Meer uit Buitenland

Instorting van gletsjer veroorzaakte overstromingen in Nepal

KATHMANDU (ANP/AFP/RTR) - Een gletsjerinstorting veroorzaakte seismische activiteit, wat de grote overstromingen in Nepal en Tibet tot gevolg had, aldus de Amerikaanse geologische dienst USGS.

56 minuten geleden
VS beloven 500.000 dollar aan steun na overstromingen in Nepal

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft haar medeleven betuigd met de slachtoffers van de dodelijke overstromingen in Nepal. Ook beloofde het land 500.000 dollar (bijna 429.000 euro) aan noodhulp, zo liet het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.

1 uur geleden
Media VS: brein achter aanslagen 9/11 in 2028 voor de rechter

WASHINGTON (ANP/AFP) - Een militaire rechtbank zal vermoedelijk in juni 2028 beginnen met het berechten van het vermeende brein achter de aanslagen van 9/11. Dat melden diverse Amerikaanse media op basis van een uitspraak van een rechter.

1 uur geleden
Handelsvertegenwoordiger VS: geen overleg tussen VS en Canada

OTTAWA (ANP/RTR) - De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer heeft gezegd dat de regering-Trump momenteel geen open communicatiekanaal heeft met de Canadese regering, nadat het handelsoverleg tussen beide landen vorige week was vastgelopen.

4 uur geleden
EU nodigt bondgenoten uit voor overleg buitenlandministers

BRUSSEL (ANP) - De buitenlandministers van de Europese Unie hebben bondgenoten gevraagd aan te schuiven bij het overleg waarmee ze traditioneel aan het politieke jaar beginnen. In ieder geval het Verenigd Koninkrijk, Canada en Noorwegen zijn volgens Brusselse bronnen uitgenodigd.

6 uur geleden
Miley Cyrus: Dolly Parton blijft 'engel aan mijn zijde'

MALIBU (ANP) - De Amerikaanse zangeres en actrice Miley Cyrus heeft bedroefd gereageerd op het overlijden van countryzangeres Dolly Parton. De Amerikaanse overleed dinsdag op 80-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker. De 33-jarige Cyrus was de peetdochter van Parton.

7 uur geleden
Dodental Nepal opgelopen tot boven 150

KATHMANDU (ANP) - Het dodental als gevolg van de overstromingen in Nepal is opgelopen tot zeker 157. Dat meldt de BBC op gezag van de Nepalese politie, na een update van de dienst op X. Eerder werd nog gesproken van circa honderd doden. Nog honderden mensen, onder wie veel toeristen, worden vermist. Mogelijk is ook een Nederlander vermist, al is dat nog niet bevestigd.

8 uur geleden