Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders eens over uitbreiding sancties tegen Turkije

EU-leiders eens over uitbreiding sancties tegen Turkije

BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders zijn het eens geworden over uitbreiding van sancties tegen Turkije vanwege illegale gasboringen in de Middellandse Zee bij Griekenland en Cyprus. Die twee EU-lidstaten dringen al langer aan op maatregelen tegen Ankara. Tot nu toe heeft de EU tegen slechts twee functionarissen van het Turkse staatsoliebedrijf strafmaatregelen ingesteld, zoals een inreisverbod in de EU. De ministers van Buitenlandse Zaken zullen een lijst met nieuwe namen van personen en bedrijven samenstellen.

De moeizame en politiek gevoelige relatie van de EU met Turkije werd op de top in Brussel langdurig besproken. Turkije is officieel nog steeds kandidaat-lidstaat voor de EU, een NAVO-bondgenoot en een belangrijke partner in het beheersen van de vluchtelingen- en migrantenstromen.

De afgelopen maanden gedroeg het land zich meermalen provocerend naar de EU toe, niet alleen met de boringen maar ook op Cyprus zelf. Turkije wil de ooit mondaine strandboulevard in de sinds de Turkse invasie in 1974 afgegrendelde wijk Varosha tot woede van de Grieks-Cyprioten weer in gebruik nemen. In hun conclusies veroordelen de 27 deze eenzijdige stap expliciet en ondersteunen ze hervatting van onderhandelingen onder de paraplu van de Verenigde Naties om de deling terug te draaien. De laatste poging daartoe strandde in 2017.

De EU-leiders roepen Turkije ook op tot een "verantwoordelijk" management van de migrantenstromen en het opvoeren van zijn inspanningen met het bestrijden van mensensmokkelaars.

EU-buitenlandchef Josep Borrell wordt gevraagd een rapport op te stellen over de stand van zaken in de politieke, economische en handelsbetrekkingen tussen de EU en Turkije, en opties aan te dragen hoe nu verder om te gaan met het land.

Meer uit Buitenland

Russell Brand volgens aanklager een seksueel roofdier

LONDEN (ANP/RTR) - In de misbruikzaak tegen de Britse acteur en komiek Russell Brand is hij door de aanklager in Londen een "seksueel roofdier" genoemd. De acteur wordt beschuldigd van vergrijpen tegen zes verschillende vrouwen.

24 minuten geleden
Colombia verplaatst ambassade in Israël naar Jeruzalem

JERUZALEM (ANP/AFP) - Colombia heeft officieel een ambassade in Jeruzalem geopend. Hiermee sluit het land zich aan bij een kleine groep landen, waaronder de Verenigde Staten, die deze stap hebben gezet.

1 uur geleden
Geweerde media houden voorlopig toegang tot het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - Journalisten van CNN, MS Now en Politico zullen voorlopig toegang tot het Witte Huis behouden. Dit oordeelde een Amerikaanse rechter. De media moeten toegelaten worden zolang de rechtszaak nog loopt waarin een definitief oordeel wordt geveld over de toegang van de mediaorganisaties tot het Witte Huis.

2 uur geleden
Japan ontbiedt Russische ambassadeur om arrestatie journalist

TOKIO (ANP/RTR) - Japan heeft de Russische ambassadeur ontboden om uitleg te geven over de arrestatie van een Japanse journalist, meldt persbureau Kyodo. Tokio heeft opgeroepen tot een "eerlijke en onpartijdige behandeling" voor de verslaggever, die wordt beschuldigd van spionage.

3 uur geleden
Inval en arrestaties bij zender Turkse oppositie

ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse politie is het hoofdkantoor van de oppositiegezinde zender Halk TV binnengevallen. Live-uitzendingen zijn stilgelegd. Dit meldde de zender woensdagochtend op X.

4 uur geleden
Stroomuitval in Kyiv na zware aanvallen op energievoorzieningen

KYIV (ANP/AFP/RTR) - In grote delen van Kyiv is de stroom uitgevallen door grootschalige Russische aanvallen op energievoorzieningen. Dat meldt Vitali Klytsjko, de burgemeester van de stad, op Telegram. Het is de derde nacht op rij sinds de Amerikaanse president Donald Trump een energiebestand aankondigde tussen Rusland en Oekraïne, dat Kyiv claimt dat de Russen zich daar niet aan hebben gehouden.

5 uur geleden
Trump belooft snel einde Iranoorlog tijdens campagne in Alaska

WASILLA (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kiezers in Alaska beloofd dat de oorlog in Iran "heel snel" zal worden beëindigd en dat daardoor ook de prijzen van bijvoorbeeld olie zullen dalen. Trump voerde campagne in Alaska, een normaal gesproken trouw Republikeinse staat die nu toch gewonnen zou kunnen worden door de Democraten.

5 uur geleden