Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders eens over opvoeren CO2-reductie in 2030

EU-leiders eens over opvoeren CO2-reductie in 2030

BRUSSEL (ANP) - De 27 EU-leiders zijn het erover eens dat de komende tien jaar de afgesproken reductie van de CO2-uitstoot in 2030 van 40 procent ten opzichte van 1990 onvoldoende is om in 2050 klimaatneutraal te kunnen zijn. Maar ze zitten nog niet op één lijn om het voorstel van de Europese Commissie te omarmen om het percentage tot 55 procent op te trekken.

Elf lidstaten inclusief Nederland riepen de andere landen woensdag in een gezamenlijke verklaring op in te stemmen met minstens 55 procent. De CO2-kwestie werd tijdens het diner op hun top in Brussel besproken als voorschot op de geplande top in december waar overeenstemming over een nieuw percentage zou moeten worden bereikt. Een aantal kleinere landen en lidstaten waarvoor de energietransitie moeilijker haalbaar en kostbaar is, bijvoorbeeld omdat er nog op kolen wordt gestookt, is nog niet over de streep.

Een hoger percentage moet collectief door de EU-landen worden opgebracht, onderschrijven de 27 in hun conclusies, rekening houdend met nationale omstandigheden. Ze hebben de commissie daarom gevraagd de gevolgen van versnelde reductie van de broeikasgasemissies in alle lidstaten in kaart te brengen.

In december spraken de regeringen af de EU in uiterlijk 2050 klimaatneutraal te krijgen.

Meer uit Buitenland

Oekraïne meldt terugtrekking uit vijf dorpen in zuiden

KYIV (ANP/DPA) - Het Oekraïense leger heeft zich na hevige gevechten met Russische troepen teruggetrokken uit vijf dorpen in de zuidelijke regio Zaporizja. Het bevel werd gegeven na de vernietiging van alle schuilplaatsen en versterkingen. De Russen vuurden ongeveer 2000 granaten af op de Oekraïense posities, aldus de Oekraïense legergroep Zuid op Facebook.

26 minuten geleden
Macron ontvangt Abbas, Israël boos

PARIJS (ANP) - Twee maanden na de Franse erkenning van de Palestijnse staat heeft de Franse president Emmanuel Macron de president van de Palestijnse Autoriteit Mahmoud Abbas ontvangen. Belangrijkste gespreksonderwerp in Parijs was de "volledige uitvoering" van het staakt-het-vuren dat sinds een maand van kracht is in de Palestijnse Gazastrook. Israël uitte vooraf kritiek op de ontmoeting.

3 uur geleden
Iran meldt ontmanteling Amerikaans-Israëlisch spionagenetwerk

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt een spionagenetwerk te hebben ontmanteld dat banden had met Israëlische en Amerikaanse inlichtingendiensten. De melding komt enkele maanden na een korte oorlog tussen het regime in Teheran en zijn aartsvijanden Israël en de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Newsom haalt uit naar Trump die uit klimaatakkoord is gestapt

BELÉM (ANP/AFP) - Het is afschuwelijk dat de Amerikaanse president Donald Trump tot twee keer toe uit het Klimaatakkoord van Parijs is gestapt. Dat zei de gouverneur van Californië Gavin Newsom dinsdag bij de klimaattop in het Braziliaanse Belém. "Donald Trump blijft hardnekkig vasthouden aan domme beslissingen."

5 uur geleden
VN-rapport: veel meer koeling nodig, verduurzaming noodzakelijk

BELÉM (ANP) - Doordat het steeds warmer wordt op aarde, explodeert de vraag naar koeling. VN-milieorganisatie UNEP voorziet tot 2050 een verdrievoudiging en pleit in een dinsdag op de klimaattop gepresenteerd rapport voor een zo duurzaam mogelijke aanpak. Met een slimme combinatie van maatregelen moet het volgens de opstellers mogelijk zijn om zo'n tweederde van de CO2-uitstoot door koeling te vermijden. Als de energiesector snel verduurzaamt, kan dat percentage nog hoger worden.

6 uur geleden
Burgemeester Istanbul riskeert meer dan 2000 jaar cel

ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Turkse Openbaar Ministerie heeft 142 aanklachten ingediend tegen de burgemeester van Istanbul, Ekrem Imamoglu. Hij riskeert daarmee meer dan 2000 jaar cel.

7 uur geleden
EU overweegt nieuwe inlichtingendienst om geopolitieke spanningen

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie overweegt het oprichten van een nieuw soort inlichtingendienst vanwege de huidige geopolitieke spanningen. Dat laat een woordvoerder weten na berichtgeving van onder meer de Financial Times. De Commissie zit nog in de verkenningsfase over zo'n veiligheidsdienst, benadrukt de woordvoerder.

7 uur geleden