Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders eens over nieuw pakket sancties tegen Rusland

EU-leiders eens over nieuw pakket sancties tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders zijn het eens geworden over een nieuw pakket harde sancties tegen Rusland. Die zullen "enorme en ernstige gevolgen" hebben voor het land, stellen ze, bijeen op een ingelaste top in Brussel.

De sancties raken onder meer "de financiële sector en de energie- en transportsector", vermelden de officiële conclusies van de top. Ook wordt de handel met Rusland in onder andere goederen die ook militair kunnen worden gebruikt aan banden gelegd. Voor sommige Russen wordt reizen naar de EU bemoeilijkt. Ook wordt nog eens een aantal Russen persoonlijk gestraft. Zij kunnen niet meer bij eventueel in de unie ondergebracht vermogen en mogen de EU niet meer in. EU-burgers en -bedrijven mogen ook geen zaken meer met hen doen.

Het blijft niet bij deze strafmaatregelen, dreigen de EU-leiders. Ze komen spoedig met een derde pakket, dat ook bondgenoot Belarus zal treffen. Dat land dient als een van de uitvalsbases voor de Russische invasie in Oekraïne.

Internationale betalingsverkeer

Mogelijk gaan ze dan wel over tot het afsluiten van Rusland van het internationale betalingsverkeer, een maatregel die ze volgens ingewijden nu nog achter de hand zouden houden. Ook president Vladimir Poetin en buitenlandminister Sergej Lavrov straffen ze nu nog niet persoonlijk, verwachtten hoge EU-diplomaten vooraf. Premier Mark Rutte opperde al dat die sancties later zouden kunnen volgen.

In een uitzending van Nieuwsuur herhaalt buitenlandminister Wopke Hoekstra dat wat Nederland betreft Rusland nog steeds uitgesloten kan worden van het internationale betalingssysteem SWIFT. "We willen geen enkel onderwerp uitsluiten", aldus Hoekstra. Wel vindt hij het belangrijk dat de Europese Unie eensgezind blijft. Volgens hem is die eensgezindheid er nu.

Vrijdag

Voor welke strafmaatregelen Rutte en zijn collega's precies hebben gekozen, blijkt naar verwachting vrijdag. Nu de sancties de zegen hebben van de EU-leiders worden ze door juristen zorgvuldig onderbouwd, zodat gestraften de Europese rechter niet zover kunnen krijgen om er een streep door te zetten. Hoekstra sprak de hoop uit dat ook Russische banken worden geraakt.

Oekraïne kan verder rekenen op extra politieke, financiële, humanitaire en logistieke steun, beloven de EU-leiders. Ze beleggen een internationale conferentie om geld voor het benarde land in te zamelen.

De leiders herhalen ook nog eens dat ze zich bewust zijn van de vurige wens van Oekraïne om lid te worden van de EU. Oekraïne en Oost-Europese EU-lidstaten hadden graag gezien dat de EU het land zou uitnodigen om op termijn toe te treden.

Meer uit Buitenland

Videobeelden getoond van verdachte van moord op Charlie Kirk

SALT LAKE CITY (ANP) - Het Utah Department of Public Safety heeft videobeelden getoond van de persoon die ervan verdacht wordt de conservatieve activist Charlie Kirk te hebben doodgeschoten. Dat gebeurde donderdagavond op een persconferentie.

2 uur geleden
Bronnen tegen CBS News: naam verdachte moord Charlie Kirk bekend

SALT LAKE CITY (ANP) - Rechercheurs hebben de naam van de persoon die ze als verdachte voor de moord op Charlie Kirk op het oog hebben - in de Verenigde Staten 'person of interest' genoemd - volgens drie bronnen tegen CBS News. Er is nog geen arrestatiebevel uitgevaardigd.

7 uur geleden
Bolsonaro veroordeeld tot 27 jaar cel vanwege coupplannen

BRASÍLIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is door het hooggerechtshof in Brasília veroordeeld tot 27 jaar en 3 maanden gevangenisstraf voor het beramen van een staatsgreep om aan de macht te blijven.

8 uur geleden
Trump niet blij met veroordeling Bolsonaro

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "niet blij" te zijn met de veroordeling van Jair Bolsonaro. De Braziliaanse oud-president is donderdag schuldig bevonden aan onder meer een couppoging en het gewelddadig omverwerpen van de democratie.

10 uur geleden
Zelensky spreekt met Amerikaanse gezant over Patriots en drones

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Kyiv een ontmoeting gehad met de Amerikaanse gezant Keith Kellogg. Ze spraken onder meer over de leveringen van Patriot-systemen door bondgenoten en over de gezamenlijke productie van drones, meldt Zelensky op X.

11 uur geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro veroordeeld voor couppoging

BRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft oud-president Jair Bolsonaro veroordeeld voor een poging tot staatsgreep. Drie van de vijf rechters hebben daarvoor gestemd, waardoor er een meerderheid is. Bolsonaro wordt ook veroordeeld voor deelname aan een criminele organisatie en een poging tot het gewelddadig omverwerpen van de democratie.

12 uur geleden
Rusland vindt dat Polen moet nadenken over sluiting grens Belarus

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland vindt dat Polen nog eens moet nadenken over het voornemen om de grens met Belarus te sluiten. "We dringen er bij Warschau op aan om de gevolgen van dit soort destructieve stappen in overweging te nemen en het besluit zo snel mogelijk te herzien", zei woordvoerder Maria Zacharova van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken.

12 uur geleden