Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders druk met migratie en Oekraïne op zoveelste top op rij

EU-leiders druk met migratie en Oekraïne op zoveelste top op rij

BRUSSEL (ANP) - De aandacht van de EU-leiders op hun zomertop in Brussel gaat opnieuw vooral uit naar de oorlog in Oekraïne en naar hun moeilijkheden met migratie. Premier Mark Rutte en zijn collega's ontkomen er volgens hoge diplomaten niet aan om zich te beraden over de muiterij van de Russische huurlingenleider Jevgeni Prigozjin, ook al roepen ze om het hardst dat dat een binnenlandse aangelegenheid is.

Migratie is op de laatste EU-toppen een al even onvermijdelijk onderwerp voor de leiders van de 27 lidstaten. Daar hebben onder meer Rutte en zijn Italiaanse collega Giorgia Meloni wel voor gezorgd, die daar in eigen land veel mee te stellen hebben. Een tegenvaller is wel dat ze zich nog niet kunnen buigen over een migratieakkoord met Tunesië. De EU en het Noord-Afrikaanse land zijn nog "een paar centimeter" van een deal verwijderd, meent een hoge EU-bron, maar die komt er op zijn vroegst pas volgende week. Toch kan een discussie tussen de leiders over migratie zomaar verhit raken, bijvoorbeeld over de Tunesische omgang met de mensenrechten.

De leiders bespreken opnieuw ook de acute noden van Oekraïne en hoe zij daarbij kunnen helpen. Maar ze kijken ook vooruit, en denken volgens diplomaten voorzichtig na over veiligheidsgaranties voor het land zolang het nog niet veilig tot de NAVO of de EU is toegetreden. Ondertussen proberen ze te doorgronden wat de muiterij in Rusland van afgelopen weekend te betekenen heeft, zeggen ingewijden. Dat is "nu eenmaal de olifant in de kamer".

De EU pleit al langer voor een speciaal tribunaal dat de verantwoordelijken voor de Russische oorlog tegen Oekraïne moet berechten. Maar daar zit nog geen schot in. Ook het aanspreken van bevroren Russische tegoeden voor de wederopbouw van Oekraïne komt nog niet van de grond. Er wordt gedacht over een speciale belasting voor de beheerders van die tegoeden, maar daarbij zou de EU het liefst samen optrekken met andere landen.

Op vrijdag spreken de leiders opnieuw over de ingewikkelde omgang met opkomende grootmacht China. Ze denken dan ook over de Europese economie en hoe die de concurrentie met de rest van de wereld kan volhouden.

De tweedaagse top is de derde keer in zes weken dat de leiders elkaar ontmoeten. Over twee weken is het weer prijs. Zo'n ritme is zeldzaam, zegt een hoge diplomaat, maar de tijd vraagt er nu eenmaal om. En het hindert volgens hem niet, integendeel: daardoor vinden ze elkaar makkelijker en kunnen er veel besluiten vallen.

Meer uit Buitenland

Tientallen doden bij overstromingen in Pakistan

ISLAMABAD (ANP/AFP) - Overstromingen in Pakistan hebben tot dusver 64 levens geëist. Er zijn 117 gewonden. Mogelijk lopen die aantallen verder op omdat de zware regens zeker tot zaterdag zullen aanhouden, met waarschijnlijk nieuwe overstromingen tot gevolg, waarschuwt het Pakistaanse weerinstituut.

51 minuten geleden
Chinese president Xi slaat voor het eerst BRICS-top over

RIO DE JANEIRO (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping reist komend weekend niet af naar Brazilië voor de top van BRICS-landen. Het is voor het eerst sinds hij in 2013 aan de macht kwam dat Xi een jaarlijkse BRICS-top overslaat.

1 uur geleden
Oekraïne zegt nog niets van VS gehoord te hebben over wapens

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense ministerie van Defensie zegt nog niets gehoord te hebben over het opschorten van wapenleveranties vanuit de Verenigde Staten. De Amerikanen is om meer informatie gevraagd. Bronnen zeggen dat de levering van luchtverdedigingsraketten en andere precisiemunitie is opgeschort.

1 uur geleden
Europarlementariërs verdeeld over nieuwe klimaatdoel voor 2040

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs reageren verdeeld op het nieuwe klimaatdoel van de Europese Commissie voor 2040. De groene en linkse partijen zijn blij dat de Commissie heeft toegezegd de uitstoot per 2040 met 90 procent te verminderen. Ze zijn echter niet blij met het voorstel dat lidstaten per 2036 3 procent van hun uitstoot kunnen afkopen met een zogeheten CO2-krediet buiten de EU. Rechtse en conservatieve partijen vragen zich juist af of het klimaatdoel haalbaar is.

1 uur geleden
Sociaaldemocraten: steun nieuwe EU-meerjarenbegroting niet zeker

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kan niet "vanzelfsprekend" rekenen op de steun van de sociaaldemocraten in het Europees Parlement voor een nieuwe meerjarenbegroting van de Europese Unie. Daarvoor waarschuwde partijleider Iratxe García woensdag op een persconferentie. De sociaaldemocraten zijn de tweede partij van het parlement.

2 uur geleden
Australisch visum Kanye West ingetrokken om nummer 'Heil Hitler'

MELBOURNE (ANP) - Australië heeft een visum voor rapper Kanye 'Ye' West ingetrokken na de release van zijn nummer Heil Hitler. Volgens immigratieminister Tony Burke was het visum al toegekend, maar weer ingetrokken om uitspraken van de rapper, meldt nieuwswebsite ABC. "Hij heeft veel beledigende opmerkingen gemaakt waar mijn functionarissen opnieuw naar hebben gekeken na de uitgave van dat nummer", aldus Burke.

2 uur geleden
Greenpeace: EU luistert niet goed naar eigen klimaatadviseurs

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft volgens Greenpeace onvoldoende geluisterd naar haar eigen klimaatadviseurs. De organisatie brengt in herinnering dat de Wetenschappelijke Klimaatadviesraad van de EU een maand geleden heeft aanbevolen te streven naar 90 tot 95 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2040. Die vermindering zou bovendien in de EU zelf moeten plaatsvinden en niet buiten de EU via koolstofhandel, vond de raad.

2 uur geleden