EU-leiders druk met migratie en Oekraïne op zoveelste top op rij
BRUSSEL (ANP) - De aandacht van de EU-leiders op hun zomertop in Brussel gaat opnieuw vooral uit naar de oorlog in Oekraïne en naar hun moeilijkheden met migratie. Premier Mark Rutte en zijn collega's ontkomen er volgens hoge diplomaten niet aan om zich te beraden over de muiterij van de Russische huurlingenleider Jevgeni Prigozjin, ook al roepen ze om het hardst dat dat een binnenlandse aangelegenheid is.
Migratie is op de laatste EU-toppen een al even onvermijdelijk onderwerp voor de leiders van de 27 lidstaten. Daar hebben onder meer Rutte en zijn Italiaanse collega Giorgia Meloni wel voor gezorgd, die daar in eigen land veel mee te stellen hebben. Een tegenvaller is wel dat ze zich nog niet kunnen buigen over een migratieakkoord met Tunesië. De EU en het Noord-Afrikaanse land zijn nog "een paar centimeter" van een deal verwijderd, meent een hoge EU-bron, maar die komt er op zijn vroegst pas volgende week. Toch kan een discussie tussen de leiders over migratie zomaar verhit raken, bijvoorbeeld over de Tunesische omgang met de mensenrechten.
De leiders bespreken opnieuw ook de acute noden van Oekraïne en hoe zij daarbij kunnen helpen. Maar ze kijken ook vooruit, en denken volgens diplomaten voorzichtig na over veiligheidsgaranties voor het land zolang het nog niet veilig tot de NAVO of de EU is toegetreden. Ondertussen proberen ze te doorgronden wat de muiterij in Rusland van afgelopen weekend te betekenen heeft, zeggen ingewijden. Dat is "nu eenmaal de olifant in de kamer".
De EU pleit al langer voor een speciaal tribunaal dat de verantwoordelijken voor de Russische oorlog tegen Oekraïne moet berechten. Maar daar zit nog geen schot in. Ook het aanspreken van bevroren Russische tegoeden voor de wederopbouw van Oekraïne komt nog niet van de grond. Er wordt gedacht over een speciale belasting voor de beheerders van die tegoeden, maar daarbij zou de EU het liefst samen optrekken met andere landen.
Op vrijdag spreken de leiders opnieuw over de ingewikkelde omgang met opkomende grootmacht China. Ze denken dan ook over de Europese economie en hoe die de concurrentie met de rest van de wereld kan volhouden.
De tweedaagse top is de derde keer in zes weken dat de leiders elkaar ontmoeten. Over twee weken is het weer prijs. Zo'n ritme is zeldzaam, zegt een hoge diplomaat, maar de tijd vraagt er nu eenmaal om. En het hindert volgens hem niet, integendeel: daardoor vinden ze elkaar makkelijker en kunnen er veel besluiten vallen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
14 minuten geledenBELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
1 uur geledenRWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.
3 uur geledenGAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
6 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
8 uur geleden