Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders bezorgd over komst Wagner en kernwapens naar Belarus

EU-leiders bezorgd over komst Wagner en kernwapens naar Belarus

BRUSSEL (ANP) - De komst van Wagner-baas Jevgeni Prigozjin en Russische kernwapens naar Belarus baart EU-leiders grote zorgen. Los van elkaar waren ze al verontrustend genoeg, maar samen stemmen ze nog bezorgder, zegt een hoge EU-diplomaat.

De EU brak jaren geleden al met Belarus, waar de president alleen in het zadel kon blijven door de verkiezingen te stelen en de oppositie neer te slaan. Sinds het land verder afgleed tot vazalstaat van Rusland en zich leende als springplank voor de Russische invasie van Oekraïne zijn de betrekkingen niet verbeterd. Maar "het huisvesten van een terrorist met ik weet niet hoeveel 'huurlingen' én de dreigende taal over een kernaanval en het stationeren van kernwapens daar, dat is een bron van grote zorg" voor de leiders, zegt een ingewijde. Al waken ze volgens hem voor paniek.

Sinds Wagner-baas Prigozjin afgelopen weekend terugkwam van zijn muiterij en met manschappen uitweek naar Belarus, slaan de Baltische landen en Polen alarm. Ze voelen nog meer gevaar dreigen, nadat Rusland eerder al kleine zogeheten tactische atoomwapens in het buurland onderbracht. "Niemand weet wanneer ze zich tegen ons kunnen keren", waarschuwde de Litouwse president Gitanas Nauseda bij aankomst op de EU-top.

De muiterij heeft de Russische president Vladimir Poetin geen goed gedaan, menen meerdere EU-leiders. Maar een verzwakte Poetin is des te gevaarlijker, zei EU-buitenlandchef Josep Borrell voor de top.

Meer uit Buitenland

Finland probeert zorgen over toelaten kernwapens te sussen

HELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.

1 uur geleden
Israël ontzegt Spanje toegang tot Gaza-coördinatiecentrum

TEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".

1 uur geleden
Macron wil met Trump dineren in paleis van Versailles

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.

2 uur geleden
Antwerpse haven hoopt binnen dag weer open te zijn na olielek

ANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.

2 uur geleden
Wereldvoedselprogramma waarschuwt voor voedselcrisis in Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.

4 uur geleden
Orbán beticht oppositie van samenzwering rond verkiezingen

BOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.

5 uur geleden
Israël heropent Zikim-grensovergang naar Gaza

GAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.

5 uur geleden