Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders bezorgd over komst Wagner en kernwapens naar Belarus

EU-leiders bezorgd over komst Wagner en kernwapens naar Belarus

BRUSSEL (ANP) - De komst van Wagner-baas Jevgeni Prigozjin en Russische kernwapens naar Belarus baart EU-leiders grote zorgen. Los van elkaar waren ze al verontrustend genoeg, maar samen stemmen ze nog bezorgder, zegt een hoge EU-diplomaat.

De EU brak jaren geleden al met Belarus, waar de president alleen in het zadel kon blijven door de verkiezingen te stelen en de oppositie neer te slaan. Sinds het land verder afgleed tot vazalstaat van Rusland en zich leende als springplank voor de Russische invasie van Oekraïne zijn de betrekkingen niet verbeterd. Maar "het huisvesten van een terrorist met ik weet niet hoeveel 'huurlingen' én de dreigende taal over een kernaanval en het stationeren van kernwapens daar, dat is een bron van grote zorg" voor de leiders, zegt een ingewijde. Al waken ze volgens hem voor paniek.

Sinds Wagner-baas Prigozjin afgelopen weekend terugkwam van zijn muiterij en met manschappen uitweek naar Belarus, slaan de Baltische landen en Polen alarm. Ze voelen nog meer gevaar dreigen, nadat Rusland eerder al kleine zogeheten tactische atoomwapens in het buurland onderbracht. "Niemand weet wanneer ze zich tegen ons kunnen keren", waarschuwde de Litouwse president Gitanas Nauseda bij aankomst op de EU-top.

De muiterij heeft de Russische president Vladimir Poetin geen goed gedaan, menen meerdere EU-leiders. Maar een verzwakte Poetin is des te gevaarlijker, zei EU-buitenlandchef Josep Borrell voor de top.

Meer uit Buitenland

Tientallen arrestaties in Parijs na afsteken illegaal vuurwerk

PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.

2 uur geleden
Huisarrest voor tien handlangers bij couppoging Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.

6 uur geleden
Junta Niger kondigt algehele mobilisatie af tegen jihadisten

NIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".

6 uur geleden
Poetin ziet geen haast in Kyiv om oorlog te beëindigen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.

9 uur geleden
Miljoen mensen in Kyiv nog zonder stroom na aanvallen

KYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.

9 uur geleden
Canada komt met nieuw steunpakket van 1,6 miljard voor Oekraïne

HALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.

9 uur geleden
Aardbeving voor de noordoostkust van Taiwan

TAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.

11 uur geleden