Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders bezorgd over komst Wagner en kernwapens naar Belarus

EU-leiders bezorgd over komst Wagner en kernwapens naar Belarus

BRUSSEL (ANP) - De komst van Wagner-baas Jevgeni Prigozjin en Russische kernwapens naar Belarus baart EU-leiders grote zorgen. Los van elkaar waren ze al verontrustend genoeg, maar samen stemmen ze nog bezorgder, zegt een hoge EU-diplomaat.

De EU brak jaren geleden al met Belarus, waar de president alleen in het zadel kon blijven door de verkiezingen te stelen en de oppositie neer te slaan. Sinds het land verder afgleed tot vazalstaat van Rusland en zich leende als springplank voor de Russische invasie van Oekraïne zijn de betrekkingen niet verbeterd. Maar "het huisvesten van een terrorist met ik weet niet hoeveel 'huurlingen' én de dreigende taal over een kernaanval en het stationeren van kernwapens daar, dat is een bron van grote zorg" voor de leiders, zegt een ingewijde. Al waken ze volgens hem voor paniek.

Sinds Wagner-baas Prigozjin afgelopen weekend terugkwam van zijn muiterij en met manschappen uitweek naar Belarus, slaan de Baltische landen en Polen alarm. Ze voelen nog meer gevaar dreigen, nadat Rusland eerder al kleine zogeheten tactische atoomwapens in het buurland onderbracht. "Niemand weet wanneer ze zich tegen ons kunnen keren", waarschuwde de Litouwse president Gitanas Nauseda bij aankomst op de EU-top.

De muiterij heeft de Russische president Vladimir Poetin geen goed gedaan, menen meerdere EU-leiders. Maar een verzwakte Poetin is des te gevaarlijker, zei EU-buitenlandchef Josep Borrell voor de top.

Meer uit Buitenland

Estland: Russische grenswachten staken illegaal grens over

TALLINN (ANP/DPA) - Drie Russische grenswachten zijn woensdag illegaal de grens met Estland overgestoken, meldt het Estse ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de grensrivier Narva zijn overgestoken naar het oosten van Estland, waar veel etnische Russen wonen.

41 minuten geleden
Von der Leyen: we moeten vandaag oplossing geld Oekraïne vinden

BRUSSEL (ANP) - Het belangrijkste doel van de top van EU-regeringsleiders is het veiligstellen van financiering voor Oekraïne voor de komende twee jaar, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie bij aankomst in Brussel. "We moeten vandaag een oplossing vinden", benadrukte ze.

43 minuten geleden
Brit veroordeeld tot 13 jaar voor meevechten met Oekraïne

DONETSK (ANP/AFP) - Een Britse man is in het bezette deel van Donetsk veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf. Een door Rusland gecontroleerde rechtbank heeft hem schuldig bevonden aan huurlingenwerk voor Oekraïne.

47 minuten geleden
Poolse premier Tusk: of geld vandaag of bloed morgen

BRUSSEL (ANP) - Voor de Poolse premier Donald Tusk staan de EU-regeringsleiders donderdag op de EU-top voor een simpele keuze over het gebruik van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne. "Of geld vandaag, of bloed morgen." Hij doelt daarbij niet zozeer op de gevolgen voor Oekraïne dat veel geld nodig heeft voor wapens en munitie. "Ik heb het over Europa", zei Tusk bij binnenkomst in Brussel.

1 uur geleden
Witte Huis onthult plakkaten voor presidenten met mening Trump

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft een nieuwe reeks plakkaten gepresenteerd bij portretten van de presidenten. Op de bordjes wordt duidelijk de mening van de huidige president Donald Trump over zijn voorgangers uiteengezet, schrijft The New York Times.

2 uur geleden
Boeren blokkeren straten in Brussel voor EU-top

BRUSSEL (ANP) - Honderden en mogelijk duizenden boeren blokkeren met hun tractoren de straten van Brussel, waar donderdag een EU-top begint. Ze protesteren tegen het Europese landbouwbeleid en een mogelijk vrijhandelsakkoord tussen de EU en het Zuid-Amerikaanse handelsblok Mercosur.

2 uur geleden
Rob Reiner en vrouw overleden door meerdere steekwonden

LOS ANGELES (ANP) - Rob Reiner en zijn vrouw Michele Singer zijn overleden aan de gevolgen van "meerdere steekwonden". Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN, op basis van documenten die de lijkschouwer van Los Angeles heeft vrijgegeven.

2 uur geleden