EU-leiders bespreken verbod op niet-noodzakelijke reizen
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders bespreken donderdagavond onder meer of ze skivakanties en andere niet-noodzakelijke reizen tijdelijk moeten verbieden. Het is een van de maatregelen die ze zouden kunnen nemen om de verspreiding van nog besmettelijker varianten van het coronavirus in de Europese Unie tegen te gaan.
De nieuwe videovergadering van premier Mark Rutte en zijn collega's over de strijd tegen de coronapandemie staat in het teken van de nieuwe Britse, Zuid-Afrikaanse en andere mutaties van het virus. Nu die in de EU om zich heen grijpen, groeit daarover de ongerustheid.
België gaat een verbod op niet-essentiële reizen bepleiten, kondigde premier Alexander De Croo aan. Hij zou niet de grenzen willen sluiten, zoals tijdens de eerste coronagolf vorig voorjaar gebeurde en sindsdien weer uit den boze is. Maar De Croo wil het grensverkeer wel beperken tot vrachtwagenchauffeurs, grenswerkers en anderen die echt de grens over moeten. De negatieve reisadviezen die de meeste landen hebben afgegeven blijken volgens hem niet genoeg om plezierreizen voorlopig te laten.
Ook Nederland denkt naarstig over mogelijkheden om reizen te ontmoedigen, ook binnen de EU. Het kabinet kondigde al een coronatestplicht aan voor mensen die met het vliegtuig of de boot naar Nederland komen. Daar komt binnenkort een quarantaineplicht bij.
De EU-leiders bespreken tijdens het overleg, dat om 18.00 uur begint, ook de invoering van een Europees coronavaccinatiebewijs. Maar daarover zijn nog zoveel juridische en praktische vragen dat er nog geen besluit valt. Laat staan dat zo'n bewijs binnenkort al een vereiste wordt om tussen EU-landen te mogen reizen, zoals sommige Zuid-Europese vakantielanden graag zouden zien.
Behalve thuisblijven en inenten proberen de EU-leiders ook het testen donderdagavond weer beter op elkaar af te stemmen. Daar zit mogelijk schot in: de uitslag van een coronasneltest is straks ook geldig in een ander EU-land, zo zijn de lidstaten al in principe overeengekomen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Een zeldzaam schilderij van Gustav Klimt (1862-1918) is in New York verkocht voor 236,4 miljoen dollar (204,1 miljoen euro). Het werk Bildnis Elisabeth Lederer is daarmee het op een na duurste kunstwerk dat ooit werd geveild, meldt veilinghuis Sotheby's. Het duurste geveilde kunstwerk is Leonardo da Vinci's Salvator Mundi, dat in 2017 voor 450,3 miljoen dollar (388,8 miljoen euro) bij Christie's werd verkocht.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Saudi-Arabië hebben tijdens een bezoek van kroonprins Mohammed bin Salman overeenkomsten getekend over de verkoop van geavanceerde Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen en samenwerking op het gebied van civiele kernenergie. Dat meldt het Witte Huis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsvoorstel goedgekeurd dat de vrijgave beveelt van federale dossiers over Jeffrey Epstein. De dossiers bevatten mogelijk belastend materiaal voor prominente figuren, onder wie president Donald Trump.
2 uur geledenBEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump botste bij de ontvangst van de Saudische kroonprins in het Witte Huis hard met de pers. "Je bent een verschrikkelijk persoon en een verschrikkelijke verslaggever", beet hij een journaliste van ABC News toe die kritische vragen had gesteld. Hij riep vervolgens op tot het intrekken van de uitzendlicentie van haar werkgever. "Jullie nieuws is zo nep en zo fout. We hebben een geweldige commissaris die daar eens naar moet kijken."
7 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva keert woensdag terug naar de klimaattop in Belém. Hij hoopt met het ingelaste bezoek vermoedelijk de onderhandelingen een duwtje te geven richting een akkoord. Conceptteksten die voorzitter André Corrêa do Lago heeft rondgestuurd, maken duidelijk dat landen het over diverse belangrijke kwesties nog niet eens zijn.
8 uur geleden