Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders beraden zich weer over strijd tegen corona

EU-leiders beraden zich weer over strijd tegen corona

BRUSSEL (ANP) - De strijd tegen het coronavirus in Europa is opnieuw het hoofdthema van een videovergadering van de 27 EU-leiders. Op uitnodiging van de voorzitter van de Europese Raad Charles Michel overleggen ze donderdag vanaf 15.00 uur over de stand van zaken rond de productie en levering van vaccins en de voortgang met het inenten van de EU-bevolking. Aan de orde komt ook de zorg over de nieuwe virusvarianten die geleidelijk de overhand in de EU krijgen. Onder aanvoering van Griekenland leggen de zuidelijke vakantielanden de invoering van een coronapaspoort voor gevaccineerde reizigers weer op tafel. Ze willen zo snel en veilig mogelijk toeristen kunnen verwelkomen.

Vijf premiers hebben Michel in de aanloop naar de top geschreven dat er "meer Europese ambitie nodig is" op het gebied van vaccinproductie. Ze storen zich aan de trage leveringen van goedgekeurde vaccins door de farmaceuten en willen dat er snel nieuwe productielijnen worden geopend. "Een verandering in onze manier van denken is nodig. Deze strategische kwestie gaat ons, leiders, allemaal aan," schrijven de Belgische premier Alexander De Croo en zijn ambtsgenoten uit Denemarken, Spanje, Polen en Litouwen.

Ze pleiten voor de oprichting van een nieuw agentschap, dat de vaccinproductie in de EU van ontwikkeling tot levering kritisch volgt en aanstuurt en ingrijpt als er bijvoorbeeld een grondstoffentekort is. Den Haag vindt dat de markt de gelegenheid moet krijgen meer productiecapaciteit op te zetten en dat nu denken en praten over een 'strategische autonomie' op de korte termijn geen oplossing brengt.

Intussen bereidt de EU zich erop voor dat nieuwe virusvarianten mogelijk aangepaste vaccins nodig maken, zoals bij de griepprik. De Europese Commissie, die namens de 27 onderhandelt, krijgt volgens een hoge diplomaat alle ruimte om in contracten met farmaceuten deze nieuwe vaccins veilig te stellen. De zorg over de verspreiding van mutaties is zo groot dat zes lidstaten hun grenzen met andere EU-lidstaten nagenoeg dicht houden. In zijn uitnodiging erkent Michel dat beperkende maatregelen en het ontmoedigen van niet-essentiële reizen nodig blijven, maar dat mag niet ten koste gaan van een soepele goederen- en dienstenstroom tussen de lidstaten.

Intussen blijven de landen die sterk afhankelijk zijn van het toerisme aandringen op een vaccinatiebewijs waarmee het reizen weer zou kunnen. Over de technische uitvoering zijn echter nog veel vragen. Verschillende internationale partijen waaronder wereldgezondheidsorganisatie WHO en IATA (de luchtvaartmaatschappijen) zijn hierover druk met elkaar in gesprek. Nederland wil geen paspoort waarmee EU-burgers alleen binnen de EU vrij zouden kunnen reizen maar dat in een keer internationaal geregeld zien. Dat zou al in juni rond kunnen zijn.

Michel heeft meteen ook maar vrijdagmorgen geclaimd om over Europese veiligheid en defensie te vergaderen. Het is vooral door de coronaperikelen meer dan twee jaar geleden dat de leiders met elkaar over dit thema hebben gesproken. Ze beginnen om 09.00 uur en NAVO-chef Jens Stoltenberg schuift ook aan.

Zowel donderdag als vrijdag wordt de top afgesloten met een gezamenlijke persconferentie van Michel en Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

Meer uit Buitenland

Onduidelijk of gestrande walvis bij Denemarken bekende Timmy is

ANHOLT (ANP/DPA) - In de buurt van het eiland Anholt tussen Denemarken en Zweden is een dode walvis gevonden. Duitse media melden dat Duitsland contact heeft opgenomen met Denemarken om te kijken of het gaat om Timmy, de walvis die strandde voor de Duitse kust en werd vrijgelaten in de buurt van Denemarken.

14 minuten geleden
Trump zegt bij Xi geen toezeggingen te hebben gedaan over Taiwan

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt tijdens zijn bezoek aan China geen toezeggingen te hebben gedaan over Taiwan. Hij kondigde aan snel te beslissen over een nieuwe wapendeal met het democratisch bestuurde eiland voor de Chinese kust.

16 minuten geleden
Iran zet vraagtekens bij betrouwbaarheid VS in vredesproces

NEW DELHI (ANP/RTR) - Iran heeft duidelijk gemaakt dat het "vertrouwen" in de Verenigde Staten ontbreekt in de onderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi beklaagde zich tijdens een BRICS-bijeenkomst in India over "tegenstrijdige boodschappen" die hebben geleid tot twijfels over wat de inzet is van de VS rond het vredesproces. Dat is volgens de minister nog niet helemaal mislukt, maar verloopt wel moeizaam.

43 minuten geleden
Palestijns persbureau meldt aanvallen van kolonisten op Westoever

RAMALLAH (ANP) - Kolonisten op de Westelijke Jordaanoever hebben auto's en een moskee in brand gestoken in de buurt van Ramallah, meldt WAFA, het officiële persbureau in het gebied. Daarnaast schoten Israëlische troepen ten zuiden van Nablus een 16-jarige jongen dood, aldus WAFA.

1 uur geleden
Filipijnse minister: we gaan gehoor geven aan arrestatiebevel ICC

MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse minister van Justitie Fredderick Vida zegt dat het land "zeker wel" gehoor gaat geven aan een arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen Ronald Dela Rosa. De ex-politiechef en huidige senator wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen. Vida zei dat hij opdracht heeft gegeven om Dela Rosa te arresteren als hij probeert te vluchten.

2 uur geleden
Finland geeft drone-waarschuwing af, land in verhoogde paraatheid

HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.

7 uur geleden
Trump: fantastische handelsakkoorden met China gesloten

BEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.

8 uur geleden