Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders: aanpak bedreigingen aan oostflank is prioriteit

EU-leiders: aanpak bedreigingen aan oostflank is prioriteit

BRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders willen dat de bedreigingen aan de oostflank van de EU als eerste worden aangepakt. Het verlenen van concrete steun aan de lidstaten die het dichtst bij Rusland liggen, moet ook met prioriteit worden aangepakt, stellen zij donderdag in een gezamenlijke verklaring.

De EU-leiders veroordelen de schending van het luchtruim waarmee diverse lidstaten recent te maken hebben gehad. Het gaat onder meer om Polen, Roemenië, Denemarken en Duitsland. Ze benadrukken het belang van de verdediging van alle land-, lucht- en zeegrenzen van de EU.

De schendingen van het luchtruim en de steeds intensievere hybride aanvallen door Rusland en Belarus laten zien dat onderlinge samenwerking van groot belang is, stellen ze verder. De defensie- en veiligheidscapaciteit van de EU moet worden versterkt.

Veiligheid en bescherming verbeteren

Daarnaast moet de veiligheid en bescherming worden verbeterd van kritieke infrastructuur, zoals die voor energievoorziening, onderzeese kabels en digitale infrastructuur.

De regeringsleiders benadrukken in hun verklaring dat de EU-inspanningen voor defensie aanvullend zijn op die van de NAVO. "Die blijft voor de lidstaten de basis van hun collectieve defensie", zo staat in de verklaring.

Tekorten defensiematerieel wegwerken

De afgelopen weken was er bij diverse lidstaten gemor over de voorstellen van de Europese Commissie voor defensie-investeringen. Verschillende EU-landen benadrukten dat defensie een nationale bevoegdheid is en niet een van de EU. Bovendien willen lidstaten overlap voorkomen en vinden ze dat de NAVO verantwoordelijk is en moet blijven voor de operationele structuur.

De Europese Commissie wil dat ook. De inspanningen van de EU zijn volgens haar gericht op het wegwerken van de tekorten in defensiematerieel die de NAVO in kaart heeft gebracht.

Meer uit Buitenland

Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

21 minuten geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

29 minuten geleden
Lichamen gevonden bij doorzoeking uitgebrande veerboot Filipijnen

MANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.

55 minuten geleden
Opmars Houthi's in Jemen, bereiken zeestraat Bab al-Mandeb

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.

2 uur geleden
Wereldleiders staan stil bij de aanslagen van 11 september 2001

NEW YORK (ANP) - Wereldleiders hebben de aanslagen van 11 september 2001 herdacht op sociale media. Vrijdag is het 25 jaar geleden dat in New York en Washington terroristen met vliegtuigen in het World Trade Center en het Pentagon vlogen. Daarbij vonden circa 3000 mensen de dood.

2 uur geleden
België moet overvolle gevangenissen aanpakken, boete dreigt

GENT (ANP/BELGA) - De Belgische staat moet nu echt iets doen aan de structureel overvolle gevangenissen, specifiek in Gent. Dat heeft de rechtbank in Gent beslist. Als dat niet binnen een half jaar gebeurt, wordt een dwangsom opgelegd van 500 euro per dag per gedetineerde, met een maximum van 45 miljoen euro.

3 uur geleden
China boos over bezoek Taiwanese vicepresident aan Italië

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft protest aangetekend bij Italië en de Europese Unie vanwege het bezoek van de Taiwanese vicepresident Hsiao Bi-khim aan Italië. Het betreft een zeldzaam bezoek van een topfunctionaris uit Taiwan aan Europa.

3 uur geleden