Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU legt ook Wit-Russische president Loekasjenko sancties op

EU legt ook Wit-Russische president Loekasjenko sancties op

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie legt ook de Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko sancties op. De eerder afgekondigde strafmaatregelen voor veertig Wit-Russen hebben nog niet voldoende effect, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU volgens ingewijden besloten.

Loekasjenko kan een inreisverbod en een bevriezing van zijn Europese tegoeden verwachten, zei EU-buitenlandchef Josep Borrell. Nederland en andere landen zagen daar tot dusver geen heil in omdat sancties tegen Loekasjenko het gesprek met de president zouden bemoeilijken. Maar zij hebben zich dus bedacht.

Duitsland, dat de EU dit halfjaar voorzit, drong al aan op sancties tegen Loekasjenko zelf en meer van zijn geestverwanten. Omdat er "niets is verbeterd in Wit-Rusland en het geweld van het Loekasjenko-regime en de arrestatie van vreedzame demonstranten doorgaat", stelde minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas.

Onderhandelingen

Borrell sprak vrijdag nog met de Wit-Russische minister van Buitenlandse Zaken, maar die gaf "geen enkel signaal" dat de regering in Minsk de harde hand zou inruilen voor onderhandelingen. "Wat er sinds de vorige sancties is gebeurd, toont een compleet gebrek aan wil van de kant van Loekasjenko" om in overleg te treden, concludeerden de EU-ministers volgens Borrell eensgezind.

Tien dagen geleden legde de EU al veertig Wit-Russen sancties op voor hun betrokkenheid bij verkiezingsfraude of hun aandeel in het neerslaan van de protesten tegen Loekasjenko. Zij kunnen niet naar de EU reizen en kunnen niet meer bij in Europa gestald geld. Onder hen zijn de minister van Binnenlandse Zaken, commandanten van de veiligheidsdiensten en leden van de kiesraad.

Langere sanctielijst

De nieuwe, langere sanctielijst moet nog worden uitgewerkt. Er komen ook familieleden van Loekasjenko en rechters op, meldt persbureau AFP.

De EU schroeft ook de samenwerking met de Wit-Russische autoriteiten verder terug, en vergroot de steun voor het maatschappelijk middenveld van de oosterbuur. Financiële hulp die eerder naar de autoriteiten vloeide, bijvoorbeeld om de coronacrisis te kunnen doorstaan, gaat in het vervolg naar onder andere maatschappelijke organisaties, onafhankelijke media en slachtoffers van het geweld.

Na de volgens de EU gestolen overwinning van Loekasjenko in de presidentsverkiezingen begin augustus duurde het lang voordat het van sancties kwam. Cyprus blokkeerde die. Nu is daarvan geen sprake meer, verzekerde Borrell.

Meer uit Buitenland

Taliban: doden door Pakistaanse luchtaanval op Afghanistan

KABUL (ANP) - Bij Pakistaanse luchtaanvallen op buurland Afghanistan zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker tien mensen gedood. Dat zegt een woordvoerder van de Taliban dinsdag op X. Onder de doden waren volgens woordvoerder Zabihullah Mujahid negen kinderen. Zij kwamen om het leven bij een luchtaanval op een huis van een burger in de provincie Khost.

29 minuten geleden
Slachtoffers door Oekraïense aanvallen op Rusland

TAGANROG (ANP) - Dinsdagochtend vroeg heeft Oekraïne verschillende luchtaanvallen uitgevoerd op Rusland. In de stad Taganrog in de regio Rostov viel een dode en raakten drie anderen gewond. Dat meldt de burgemeester van Taganrog, Svetlana Kambulova.

35 minuten geleden
Hoekstra: klimaattop mogelijk op andere manier organiseren

DEN HAAG (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) zou graag zien dat klimaattoppen in de toekomst op een andere manier worden vormgegeven. In een interview met De Telegraaf laat de hoofdonderhandelaar van de EU dinsdag weten dat hij er na de klimaattop in Belém "steeds meer van overtuigd is dat we ons moeten afvragen of we dit op deze manier moeten blijven organiseren".

1 uur geleden
Venezuela wil dat maatschappijen vluchten hervatten

CARACAS (ANP) - Internationale luchtvaartmaatschappijen moeten binnen 48 uur hun vluchten naar Venezuela hervatten, anders riskeren ze hun vliegvergunning te verliezen. Daarvoor waarschuwde Venezuela's luchtvaartinstituut maandag.

1 uur geleden
Grote Russische droneaanval op Kyiv

KYIV (ANP) - Russische drones hebben in de nacht van maandag op dinsdag de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt. Bij de aanval is zeker een woongebouw geraakt, meldt de burgemeester van Kyiv, Vitali Klytsjko, op Telegram. Het gebouw ligt in het stadscentrum.

2 uur geleden
NASA vermindert aantal bemande vluchten Starliner

WASHINGTON (ANP) - NASA heeft maandag aangekondigd dat het aantal astronautenmissies onder Boeing's Starliner-contract wordt teruggeschroefd. Het programma kampt met technische problemen en loopt achter op SpaceX van Elon Musk. De volgende missie van het ruimtevaartuig naar het internationale ruimtestation ISS zal zonder bemanning vliegen.

3 uur geleden
Pentagon onderzoekt senator na oproep illegale orders te negeren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Pentagon is een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly nadat president Trump hem had beschuldigd van opruiing. Kelly en vijf andere Democraten hadden de inlichtingendiensten en het leger erop gewezen dat orders mogen worden genegeerd als die in strijd zijn met de wet. Zij deden dat in een videoboodschap.

7 uur geleden