EU legt ook Wit-Russische president Loekasjenko sancties op
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie legt ook de Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko sancties op. De eerder afgekondigde strafmaatregelen voor veertig Wit-Russen hebben nog niet voldoende effect, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU volgens ingewijden besloten.
Loekasjenko kan een inreisverbod en een bevriezing van zijn Europese tegoeden verwachten, zei EU-buitenlandchef Josep Borrell. Nederland en andere landen zagen daar tot dusver geen heil in omdat sancties tegen Loekasjenko het gesprek met de president zouden bemoeilijken. Maar zij hebben zich dus bedacht.
Duitsland, dat de EU dit halfjaar voorzit, drong al aan op sancties tegen Loekasjenko zelf en meer van zijn geestverwanten. Omdat er "niets is verbeterd in Wit-Rusland en het geweld van het Loekasjenko-regime en de arrestatie van vreedzame demonstranten doorgaat", stelde minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas.
Onderhandelingen
Borrell sprak vrijdag nog met de Wit-Russische minister van Buitenlandse Zaken, maar die gaf "geen enkel signaal" dat de regering in Minsk de harde hand zou inruilen voor onderhandelingen. "Wat er sinds de vorige sancties is gebeurd, toont een compleet gebrek aan wil van de kant van Loekasjenko" om in overleg te treden, concludeerden de EU-ministers volgens Borrell eensgezind.
Tien dagen geleden legde de EU al veertig Wit-Russen sancties op voor hun betrokkenheid bij verkiezingsfraude of hun aandeel in het neerslaan van de protesten tegen Loekasjenko. Zij kunnen niet naar de EU reizen en kunnen niet meer bij in Europa gestald geld. Onder hen zijn de minister van Binnenlandse Zaken, commandanten van de veiligheidsdiensten en leden van de kiesraad.
Langere sanctielijst
De nieuwe, langere sanctielijst moet nog worden uitgewerkt. Er komen ook familieleden van Loekasjenko en rechters op, meldt persbureau AFP.
De EU schroeft ook de samenwerking met de Wit-Russische autoriteiten verder terug, en vergroot de steun voor het maatschappelijk middenveld van de oosterbuur. Financiële hulp die eerder naar de autoriteiten vloeide, bijvoorbeeld om de coronacrisis te kunnen doorstaan, gaat in het vervolg naar onder andere maatschappelijke organisaties, onafhankelijke media en slachtoffers van het geweld.
Na de volgens de EU gestolen overwinning van Loekasjenko in de presidentsverkiezingen begin augustus duurde het lang voordat het van sancties kwam. Cyprus blokkeerde die. Nu is daarvan geen sprake meer, verzekerde Borrell.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht (ISF) voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld. Mogelijk kan een dergelijke vredesmacht volgende maand al worden ingezet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
6 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
6 uur geleden