EU legt netwerk bloot dat Russische propaganda witwast
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en Spanje hebben een netwerk blootgelegd van websites die een sleutelrol zouden spelen in het verspreiden van Russische propaganda. De websites deden zich voor als westerse media en wasten nepnieuws over bijvoorbeeld de oorlog in Oekraïne wit, zegt de buitenlanddienst van de EU (EEAS).
Het netwerk omvatte minstens 23 websites met vertrouwd aandoende namen als de London Chronicle of de Boston Times. Maar daarachter zit geen degelijke Britse of Amerikaanse krant, maar een witwasmachine voor nepnieuws. Valse informatie, bijvoorbeeld een internetfilmpje over de aankoop van een kapitale villa van het Engelse koningshuis door de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, wordt in een Engelstalig nieuwsbericht verwerkt. In die vertrouwenwekkende verpakking konden Russische trollen en diplomaten de nonsens vervolgens rondpompen, zegt de buitenlanddienst van de EU. Om die voor te schotelen aan lezers in Frankrijk, Duitsland, Italië, Polen en Spanje.
Maar achter de "schijngevel" die de propagandisten optrokken, was volgens de EEAS soms per ongeluk een glimp te zien van wat erachter schuilde. Een paar keer ging bijvoorbeeld het vertalen mis en kwam iets in Russisch schrift online. Bovendien bleken de 'nieuwssites' vrijwel gelijktijdig geregistreerd, vanaf twee internetadressen die op naam staan van een Russische overheidsinstantie. Ze gebruikten ook geregeld exact dezelfde verwijzingen en benamingen. Reden genoeg om aan te nemen dat het "schijngevelnetwerk", zoals de EEAS het noemt, een "opzettelijke, gecoördineerde, manipulatieve poging is om een EU-publiek te bereiken".
De buitenlanddienst van de EU speurt al langer naar misleidende informatie. De EEAS is extra waakzaam nu de Europese verkiezingen naderen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
18 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
22 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal in de Gazastrook aanwezig blijven, stelt minister van Defensie Israel Katz. Hij zei dat er een aantal buitenposten moeten worden opgezet in het noorden van het Palestijnse gebied, ondanks dat in het plan van het staakt-het-vuren staat dat Israël zich volledig zou terugtrekken uit Gaza.
22 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De verkiezingen in Myanmar van komende zondag worden getekend door "toenemend geweld, onderdrukking en intimidatie", stelt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Volgens hem dreigen zowel de militaire junta als gewapende oppositiegroepen met geweld tegen burgers. Het zijn de eerste verkiezingen in Myanmar sinds het leger in februari 2021 de macht overnam en de junta wil dat zoveel mogelijk mensen gaan stemmen. Maar een lage opkomst dreigt, omdat er nauwelijks pro-democratische oppositiepartijen meedoen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft minstens 8000 nieuwe documenten vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Onder de documenten zijn honderden video- en geluidsbestanden, waaronder bewakingsbeelden uit augustus 2019. Toen werd Epstein dood in zijn cel gevonden terwijl hij in afwachting was van zijn proces over mensenhandel.
2 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft de Israëlische president Isaac Herzog gebeld en hem uitgenodigd om naar Australië te komen, schrijft hij in een bericht op X. Eerder waren Israëlische politici kritisch op Albanese. Zijn regering zou te weinig hebben gedaan om antisemitisme tegen te gaan en daardoor de aanslag op Bondi Beach niet hebben kunnen voorkomen.
3 uur geleden