Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU legt netwerk bloot dat Russische propaganda witwast

EU legt netwerk bloot dat Russische propaganda witwast

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en Spanje hebben een netwerk blootgelegd van websites die een sleutelrol zouden spelen in het verspreiden van Russische propaganda. De websites deden zich voor als westerse media en wasten nepnieuws over bijvoorbeeld de oorlog in Oekraïne wit, zegt de buitenlanddienst van de EU (EEAS).

Het netwerk omvatte minstens 23 websites met vertrouwd aandoende namen als de London Chronicle of de Boston Times. Maar daarachter zit geen degelijke Britse of Amerikaanse krant, maar een witwasmachine voor nepnieuws. Valse informatie, bijvoorbeeld een internetfilmpje over de aankoop van een kapitale villa van het Engelse koningshuis door de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, wordt in een Engelstalig nieuwsbericht verwerkt. In die vertrouwenwekkende verpakking konden Russische trollen en diplomaten de nonsens vervolgens rondpompen, zegt de buitenlanddienst van de EU. Om die voor te schotelen aan lezers in Frankrijk, Duitsland, Italië, Polen en Spanje.

Maar achter de "schijngevel" die de propagandisten optrokken, was volgens de EEAS soms per ongeluk een glimp te zien van wat erachter schuilde. Een paar keer ging bijvoorbeeld het vertalen mis en kwam iets in Russisch schrift online. Bovendien bleken de 'nieuwssites' vrijwel gelijktijdig geregistreerd, vanaf twee internetadressen die op naam staan van een Russische overheidsinstantie. Ze gebruikten ook geregeld exact dezelfde verwijzingen en benamingen. Reden genoeg om aan te nemen dat het "schijngevelnetwerk", zoals de EEAS het noemt, een "opzettelijke, gecoördineerde, manipulatieve poging is om een EU-publiek te bereiken".

De buitenlanddienst van de EU speurt al langer naar misleidende informatie. De EEAS is extra waakzaam nu de Europese verkiezingen naderen.

Meer uit Buitenland

Twee Spanjaarden dood door aardbeving Venezuela, tachtig vermist

MADRID/LISSABON (ANP/AFP) - Bij de hevige aardbevingen woensdag zijn ook twee Spanjaarden om het leven gekomen, volgens het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van tachtig Spanjaarden in het land is niet bekend waar ze zijn.

38 minuten geleden
Zuid-Korea leidt half miljoen dronestrijders op

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea zal zijn dronecapaciteiten uitbreiden om Noord-Korea het hoofd te bieden, onder meer door 500.000 dronestrijders op te leiden. Dat maakte het ministerie van Defensie vrijdag bekend.

4 uur geleden
Congo: aantal gevallen van ebola gestegen naar ruim 1100

KINSHASA (ANP) - Het aantal bevestigde ebolagevallen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is gestegen tot 1155, waaronder 304 sterfgevallen. Dat blijkt uit gegevens van de Congolese regering.

8 uur geleden
Koning Charles maakt belastingaangifte en woonplannen bekend

LONDEN (ANP) - Koning Charles zal na de renovatie van Buckingham Palace volgend jaar niet in het paleis gaan wonen. Dat heeft het Britse koningshuis donderdag bekendgemaakt.

8 uur geleden
Berucht Amerikaans detentiecentrum 'Alligator Alcatraz' gesloten

WASHINGTON (ANP) - De omstreden Amerikaanse detentiefaciliteit die bekendstaat als Alligator Alcatraz is gesloten, melden de autoriteiten. Er zaten geen gevangenen meer en het centrum was niet langer nodig als noodfaciliteit, aldus de gouverneur van Florida, Ron DeSantis.

8 uur geleden
VS zeggen 150 miljoen dollar aan hulp toe voor Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben Venezuela 150 miljoen dollar toegezegd nadat het land werd getroffen door twee zware aardbevingen. Zo'n 50 miljoen dollar moet naar organisaties gaan die al actief zijn in het land, en 100 miljoen naar een humanitair VN-fonds.

11 uur geleden
Italië en Frankrijk willen nieuwe vredesmissie in Libanon

ANTIBES (ANP/AFP) - Italië en Frankrijk willen na het aflopen van de VN-vredesmissie UNIFIL een nieuwe vredesmacht opzetten in Libanon, melden de landen na afloop van een ontmoeting in het Franse Antibes. Ze zeggen te willen voorkomen dat er een machtsvacuüm ontstaat als het mandaat van UNIFIL eind dit jaar na lange tijd afloopt.

11 uur geleden