EU-landen zetten Russisch geld opzij voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De EU-landen hebben regelgeving opgesteld voor het afromen van Russisch geld dat door de EU-sancties bevroren blijft bij Europese kantoren en banken. Bedoeling is dat de winst op termijn naar de wederopbouw van Oekraïne gaat.
Het voorstel was twee weken geleden in diplomatiek verband al voorbereid, maar wachtte nog op officiële goedkeuring. Het gaat onder meer om waardepapieren in beheer is bij Centrale Effectenbewaarinstellingen (CSD's, Central Securities Depositaries). Als dergelijke instellingen meer dan een miljoen euro in waarde beheren, moeten zij volgens de nieuwe afspraken hiervan een aparte boekhouding bijhouden. Ook wordt het dergelijke instellingen verboden om de opbrengst weg te sluizen of te besteden aan andere zaken.
Hoe de netto-opbrengsten van het Russische geld precies naar het herstel van oorlogsschade in Oekraïne gaan, is nog in beraad. Het gaat om naar schatting enkele miljarden per jaar, afkomstig van de ruim 200 miljard euro van de Russische centrale bank die bij Europese instellingen in beheer is. Dat basisbedrag laten de EU-landen ongemoeid, alleen de winst zullen zij inzetten om indirect Rusland te laten meebetalen voor de schade die het in Oekraïne aanricht.
Meer uit Financieel
LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
2 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
5 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
6 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
23 uur geleden