EU-landen zetten Russisch geld opzij voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De EU-landen hebben regelgeving opgesteld voor het afromen van Russisch geld dat door de EU-sancties bevroren blijft bij Europese kantoren en banken. Bedoeling is dat de winst op termijn naar de wederopbouw van Oekraïne gaat.
Het voorstel was twee weken geleden in diplomatiek verband al voorbereid, maar wachtte nog op officiële goedkeuring. Het gaat onder meer om waardepapieren in beheer is bij Centrale Effectenbewaarinstellingen (CSD's, Central Securities Depositaries). Als dergelijke instellingen meer dan een miljoen euro in waarde beheren, moeten zij volgens de nieuwe afspraken hiervan een aparte boekhouding bijhouden. Ook wordt het dergelijke instellingen verboden om de opbrengst weg te sluizen of te besteden aan andere zaken.
Hoe de netto-opbrengsten van het Russische geld precies naar het herstel van oorlogsschade in Oekraïne gaan, is nog in beraad. Het gaat om naar schatting enkele miljarden per jaar, afkomstig van de ruim 200 miljard euro van de Russische centrale bank die bij Europese instellingen in beheer is. Dat basisbedrag laten de EU-landen ongemoeid, alleen de winst zullen zij inzetten om indirect Rusland te laten meebetalen voor de schade die het in Oekraïne aanricht.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen aan de handelsdag begonnen. Beleggers schrokken van de sterk gestegen producentenprijzen, die aangeven welke afzetprijzen fabrikanten voor hun producten vragen. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de energieprijzen hard gestegen en producenten rekenen dit door in hun verkoopprijzen. Dat kan de inflatie aanwakkeren, wat doorgaans slecht valt bij beleggers.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Direct na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten eind februari, stapten opvallend veel mensen over naar een vast energiecontract, stelt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vast. Door de stijgende energieprijzen gingen veel consumenten direct kritischer kijken naar hun energiecontract, vooral degenen met een variabel contract.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Armenië gaan na 33 jaar hun handelsbetrekkingen formeel hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag gezegd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Treinreizigers moeten één ticket kunnen boeken voor een reis met verschillende EU-spoorwegmaatschappijen. Dat staat in een voorstel dat de Europese Commissie woensdag heeft gepresenteerd.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse regering gaat opnieuw de belasting op autobrandstof verlagen om de stijgende prijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan, werd woensdag bekend. Tegelijkertijd maakte Polen bekend dat een belastingverlaging op benzine en diesel opnieuw wordt verlengd, om consumenten en bedrijven te ondersteunen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) wil dat banken in de eurozone zich snel voorbereiden op mogelijke cyberaanvallen die worden uitgevoerd met behulp van Anthropic's AI-model Mythos of vergelijkbare tools. Die oproep heeft het Nederlandse ECB-bestuurslid Frank Elderson woensdag gedaan in een nieuwsbrief van de centrale bank.
3 uur geledenBREMEN (ANP/DPA) - Het bedrijf achter Milka had de iets kleinere chocoladerepen niet mogen verkopen zonder de verpakkingen aan te passen. Een rechtbank in het Duitse Bremen heeft woensdag geoordeeld dat de repen van het Amerikaanse levensmiddelenconcern Mondelēz in strijd zijn met de mededingingswet.
3 uur geleden