EU-landen zetten Russisch geld opzij voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De EU-landen hebben regelgeving opgesteld voor het afromen van Russisch geld dat door de EU-sancties bevroren blijft bij Europese kantoren en banken. Bedoeling is dat de winst op termijn naar de wederopbouw van Oekraïne gaat.
Het voorstel was twee weken geleden in diplomatiek verband al voorbereid, maar wachtte nog op officiële goedkeuring. Het gaat onder meer om waardepapieren in beheer is bij Centrale Effectenbewaarinstellingen (CSD's, Central Securities Depositaries). Als dergelijke instellingen meer dan een miljoen euro in waarde beheren, moeten zij volgens de nieuwe afspraken hiervan een aparte boekhouding bijhouden. Ook wordt het dergelijke instellingen verboden om de opbrengst weg te sluizen of te besteden aan andere zaken.
Hoe de netto-opbrengsten van het Russische geld precies naar het herstel van oorlogsschade in Oekraïne gaan, is nog in beraad. Het gaat om naar schatting enkele miljarden per jaar, afkomstig van de ruim 200 miljard euro van de Russische centrale bank die bij Europese instellingen in beheer is. Dat basisbedrag laten de EU-landen ongemoeid, alleen de winst zullen zij inzetten om indirect Rusland te laten meebetalen voor de schade die het in Oekraïne aanricht.
Meer uit Financieel
MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
22 minuten geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
1 dag geleden