EU-landen willen limiet subsidies voor buitenlandse chipbedrijven
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Belangrijke landen van de Europese Unie steunen het streven van Brussel om een supermacht op het gebied van halfgeleiders te worden, maar zijn terughoudend met het geven van te veel staatssteun aan chipproducenten. Sommige van deze landen benadrukken ook dat de staatssteun moet worden gebruikt om Europese chipbedrijven te versterken en dat de subsidie aan buitenlandse chipproducenten beperkt moet blijven.
Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en Italië vrezen volgens persbureau Bloomberg, dat zich baseert op ingewijden, dat buitensporige overheidsinvesteringen in de chipproductie kunnen leiden tot een subsidiewedloop tussen EU-landen of zelfs een overproductie van chips. De landen steunen de inspanningen van Brussel om meer chips te maken om de tekorten aan halfgeleiders aan te pakken. Ze vinden echter dat de staatssteun meer moet gaan naar innovatie dan naar productie. De landen willen geen veto uitspreken over het gebruik van staatssteun, maar ervoor zorgen dat het geld verstandig wordt besteed.
De vijf landen erkennen dat de EU concurrerender en onafhankelijker moet worden op het gebied van chips, maar waarschuwen voor het zogeheten reshoring, ofwel het terughalen van de chipproductie die veelal naar lagelonelanden is verplaatst. In plaats daarvan willen ze dat de EU met landen buiten het blok moet samenwerken om hun markten open te houden en de toegang tot halfgeleiders daar veilig te stellen.
EU Chips Act
De vijf landen hebben met elkaar overlegd vóór de publicatie van het voorstel van de EU Chips Act, waarin de ideeën van Brussel worden uiteengezet om een wereldleider te worden in de productie van halfgeleiders. Dat voorstel zou de EU minder afhankelijk moeten maken van Azië en de Verenigde Staten voor de aanlevering van chips voor auto's, smartphones en wasmachines.
Het doel van de EU is om tegen 2030 een vijfde van chips ter wereld zelf te maken. Om dat te bereiken moet de huidige Europese chipproductie verviervoudigd worden. Het plan zal worden bekostigd met tientallen miljarden euro's aan financiering uit zowel de EU-begroting als die van EU-landen afzonderlijk.
Uitbreidingsplannen
Zowel de Amerikaanse chipfabrikant Intel als zijn Taiwanese concurrent TSMC heeft al aangegeven naar Duitsland te kijken als onderdeel van hun Europese uitbreidingsplannen. Intel heeft duidelijk gemaakt dat het mogelijk miljarden aan staatssteun wil om zich in de EU te vestigen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
30 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
2 uur geledenVEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.
3 uur geledenKEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
5 uur geleden