EU-landen willen limiet subsidies voor buitenlandse chipbedrijven
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Belangrijke landen van de Europese Unie steunen het streven van Brussel om een supermacht op het gebied van halfgeleiders te worden, maar zijn terughoudend met het geven van te veel staatssteun aan chipproducenten. Sommige van deze landen benadrukken ook dat de staatssteun moet worden gebruikt om Europese chipbedrijven te versterken en dat de subsidie aan buitenlandse chipproducenten beperkt moet blijven.
Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en Italië vrezen volgens persbureau Bloomberg, dat zich baseert op ingewijden, dat buitensporige overheidsinvesteringen in de chipproductie kunnen leiden tot een subsidiewedloop tussen EU-landen of zelfs een overproductie van chips. De landen steunen de inspanningen van Brussel om meer chips te maken om de tekorten aan halfgeleiders aan te pakken. Ze vinden echter dat de staatssteun meer moet gaan naar innovatie dan naar productie. De landen willen geen veto uitspreken over het gebruik van staatssteun, maar ervoor zorgen dat het geld verstandig wordt besteed.
De vijf landen erkennen dat de EU concurrerender en onafhankelijker moet worden op het gebied van chips, maar waarschuwen voor het zogeheten reshoring, ofwel het terughalen van de chipproductie die veelal naar lagelonelanden is verplaatst. In plaats daarvan willen ze dat de EU met landen buiten het blok moet samenwerken om hun markten open te houden en de toegang tot halfgeleiders daar veilig te stellen.
EU Chips Act
De vijf landen hebben met elkaar overlegd vóór de publicatie van het voorstel van de EU Chips Act, waarin de ideeën van Brussel worden uiteengezet om een wereldleider te worden in de productie van halfgeleiders. Dat voorstel zou de EU minder afhankelijk moeten maken van Azië en de Verenigde Staten voor de aanlevering van chips voor auto's, smartphones en wasmachines.
Het doel van de EU is om tegen 2030 een vijfde van chips ter wereld zelf te maken. Om dat te bereiken moet de huidige Europese chipproductie verviervoudigd worden. Het plan zal worden bekostigd met tientallen miljarden euro's aan financiering uit zowel de EU-begroting als die van EU-landen afzonderlijk.
Uitbreidingsplannen
Zowel de Amerikaanse chipfabrikant Intel als zijn Taiwanese concurrent TSMC heeft al aangegeven naar Duitsland te kijken als onderdeel van hun Europese uitbreidingsplannen. Intel heeft duidelijk gemaakt dat het mogelijk miljarden aan staatssteun wil om zich in de EU te vestigen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zakenbanken en investerings- en beleggingsmaatschappijen op Wall Street hebben vorig jaar in totaal 49,2 miljard dollar, omgerekend 42,7 miljard euro, aan bonussen uitgekeerd. Dat is een recordbedrag aan bonussen voor bijvoorbeeld zakenbankiers voor het begeleiden van beursgangen, het adviseren bij overnames en fusies, vermogensbeheer en handel in aandelen en obligaties.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten donderdag flinke koersverliezen zien, terwijl de olieprijzen juist fors stegen. Op de financiële markten is er veel onzekerheid over de vredesbesprekingen die de Verenigde Staten en Iran zouden voeren over een einde van de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard voert overnamegesprekken met het moederbedrijf van het bekende whiskeymerk Jack Daniel's. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Op Wall Street ging de beurskoers van dat bedrijf Brown-Forman fors omhoog door het bericht.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
6 uur geleden