EU-landen willen bewegingsvrijheid Russische diplomaten beperken
BRUSSEL (ANP) - Nederland en zeven andere EU-landen pleiten ervoor de bewegingsvrijheid van Russische diplomaten binnen de Europese Unie te beperken. Dat moet het voor hen moeilijker maken te spioneren of zelfs te saboteren, staat in een brief aan EU-buitenlandchef Josep Borrell.
Dat Russische diplomaten vrij kunnen reizen door het Schengengebied werkt ondermijnende activiteiten in de hand, staat in de brief. "Voor een groot aantal van hen is inlichtingenwerk, propaganda of zelfs het voorbereiden van sabotage-acties hun voornaamste opdracht", schrijven demissionair buitenlandminister Hanke Bruins Slot en haar collega's van onder andere Polen en de Baltische landen. De diplomaten zouden daarom in landen moeten blijven waar ze geaccrediteerd zijn.
Binnen het Schengengebied kan vrij worden gereisd omdat er normaliter geen grenscontroles zijn. Diplomaten genieten onschendbaarheid en worden geregeld in verband gebracht met spionageactiviteiten. Zo maakte het Verenigd Koninkrijk, dat overigens geen lid is van de EU, vorige maand nog bekend om die reden een Russische militair attaché uit te wijzen.
Contraspionage
Nederland zette ook al meermaals ambassadepersoneel uit dat het ervan verdacht eigenlijk voor de Russische inlichtingendiensten te werken. Rusland slaat doorgaans terug door Nederlandse diplomaten uit te wijzen, wat het werk op de Nederlandse vertegenwoordigingen in Rusland haast tot het minimum heeft teruggebracht.
Nederland en zijn zeven medestanders vragen Borrell in de brief om "dringend" in actie te komen. Ze verwachten een concreet voorstel van de hoogste diplomaat van de EU om Russische diplomaten en hun familieleden voortaan niet meer vrij te laten reizen.
NAVO-topman Jens Stoltenberg rekent er ook op dat de NAVO-landen "strengere beperkingen voor Russisch inlichtingenpersoneel" zullen invoeren, zei hij donderdagochtend. Spionage en niet-militaire oorlogvoering door Rusland tegen NAVO-lidstaten zijn een grote zorg, memoreert hij. Stoltenberg wijst op de "diverse voorbeelden van sabotage, brandstichting, cyberaanvallen en desinformatie". De leden van het westerse militaire bondgenootschap zullen onder meer "medische infrastructuur beter gaan beveiligen" en meer werk maken van contraspionage en het onderling uitwisselen van informatie, denkt hij.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt heeft woensdag gezegd dat Spanje heeft ingestemd om met de VS samen te werken op militair gebied. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares ontkent dat.
8 uur geleden