Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen willen bewegingsvrijheid Russische diplomaten beperken

EU-landen willen bewegingsvrijheid Russische diplomaten beperken

BRUSSEL (ANP) - Nederland en zeven andere EU-landen pleiten ervoor de bewegingsvrijheid van Russische diplomaten binnen de Europese Unie te beperken. Dat moet het voor hen moeilijker maken te spioneren of zelfs te saboteren, staat in een brief aan EU-buitenlandchef Josep Borrell.

Dat Russische diplomaten vrij kunnen reizen door het Schengengebied werkt ondermijnende activiteiten in de hand, staat in de brief. "Voor een groot aantal van hen is inlichtingenwerk, propaganda of zelfs het voorbereiden van sabotage-acties hun voornaamste opdracht", schrijven demissionair buitenlandminister Hanke Bruins Slot en haar collega's van onder andere Polen en de Baltische landen. De diplomaten zouden daarom in landen moeten blijven waar ze geaccrediteerd zijn.

Binnen het Schengengebied kan vrij worden gereisd omdat er normaliter geen grenscontroles zijn. Diplomaten genieten onschendbaarheid en worden geregeld in verband gebracht met spionageactiviteiten. Zo maakte het Verenigd Koninkrijk, dat overigens geen lid is van de EU, vorige maand nog bekend om die reden een Russische militair attaché uit te wijzen.

Contraspionage

Nederland zette ook al meermaals ambassadepersoneel uit dat het ervan verdacht eigenlijk voor de Russische inlichtingendiensten te werken. Rusland slaat doorgaans terug door Nederlandse diplomaten uit te wijzen, wat het werk op de Nederlandse vertegenwoordigingen in Rusland haast tot het minimum heeft teruggebracht.

Nederland en zijn zeven medestanders vragen Borrell in de brief om "dringend" in actie te komen. Ze verwachten een concreet voorstel van de hoogste diplomaat van de EU om Russische diplomaten en hun familieleden voortaan niet meer vrij te laten reizen.

NAVO-topman Jens Stoltenberg rekent er ook op dat de NAVO-landen "strengere beperkingen voor Russisch inlichtingenpersoneel" zullen invoeren, zei hij donderdagochtend. Spionage en niet-militaire oorlogvoering door Rusland tegen NAVO-lidstaten zijn een grote zorg, memoreert hij. Stoltenberg wijst op de "diverse voorbeelden van sabotage, brandstichting, cyberaanvallen en desinformatie". De leden van het westerse militaire bondgenootschap zullen onder meer "medische infrastructuur beter gaan beveiligen" en meer werk maken van contraspionage en het onderling uitwisselen van informatie, denkt hij.

Meer uit Buitenland

Palestijnen melden dood journalist door Israëlische droneaanval

KHAN YOUNIS (ANP) - De Palestijnse journalist Mahmoud Wadi is gedood bij een Israëlische droneaanval in de Gazastrook, meldt het Palestijnse persbureau WAFA. Een andere journalist raakte gewond bij dezelfde aanval, die plaatsvond in de zuidelijke stad Khan Younis.

47 minuten geleden
Amnesty wil onderzoek naar RSF-oorlogsmisdaden opvangkamp Soedan

KHARTOEM (ANP) - De aanvallen van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) op een vluchtelingenkamp in Soedan moeten worden onderzocht als oorlogsmisdaden, meldt Amnesty International in een rapport. Afgelopen april voerde de RSF de grootschalige aanval uit op een opvangkamp in de buurt van el-Fasher.

48 minuten geleden
Kremlin na gesprekken met VS: vrede in Oekraïne niet dichterbij

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en de Verenigde Staten hebben geen compromis bereikt over vrede in Oekraïne, en "vrede is niet dichterbij, maar ook niet verder weg". Dat zei Kremlin-functionaris Joeri Oesjakov na afloop van gesprekken die de Russische president Vladimir Poetin in Moskou voerde met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Trump.

1 uur geleden
Overleg tussen Poetin en onderhandelaars VS na uren afgelopen

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het overleg tussen de Russische president Vladimir Poetin en de twee onderhandelaars van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump is afgelopen, meldt het Kremlin. De gesprekken met gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner hebben bijna vijf uur geduurd.

2 uur geleden
Trump noemt Somaliërs in kabinetsoverleg 'uitschot'

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een kabinetsoverleg uitgehaald naar Somalië en de mensen die daar vandaan komen. Hij noemde Somaliërs onder meer "uitschot" ("garbage") en zei dat ze niets toevoegen.

3 uur geleden
Hegseth noemt tweede aanval op Venezolaanse boot juist besluit

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft het besluit van admiraal Frank Bradley om een tweede aanval uit te voeren op een Venezolaanse boot "de juiste beslissing" genoemd. Hegseth was zelf niet aanwezig toen het bevel werd gegeven, maar staat daar wel achter.

4 uur geleden
Recordbedrag van 23 miljoen pond voor Fabergé-ei

LONDEN (ANP/AFP) - Een ei van de wereldberoemde Russische juwelier Fabergé heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van bijna 23 miljoen pond (26 miljoen euro) opgebracht. Het gaat om het Winterei, dat tsaar Nicolaas II in 1913 met Pasen aan zijn moeder Maria Fjodorovna gaf.

5 uur geleden