EU-landen willen bewegingsvrijheid Russische diplomaten beperken
BRUSSEL (ANP) - Nederland en zeven andere EU-landen pleiten ervoor de bewegingsvrijheid van Russische diplomaten binnen de Europese Unie te beperken. Dat moet het voor hen moeilijker maken te spioneren of zelfs te saboteren, staat in een brief aan EU-buitenlandchef Josep Borrell.
Dat Russische diplomaten vrij kunnen reizen door het Schengengebied werkt ondermijnende activiteiten in de hand, staat in de brief. "Voor een groot aantal van hen is inlichtingenwerk, propaganda of zelfs het voorbereiden van sabotage-acties hun voornaamste opdracht", schrijven demissionair buitenlandminister Hanke Bruins Slot en haar collega's van onder andere Polen en de Baltische landen. De diplomaten zouden daarom in landen moeten blijven waar ze geaccrediteerd zijn.
Binnen het Schengengebied kan vrij worden gereisd omdat er normaliter geen grenscontroles zijn. Diplomaten genieten onschendbaarheid en worden geregeld in verband gebracht met spionageactiviteiten. Zo maakte het Verenigd Koninkrijk, dat overigens geen lid is van de EU, vorige maand nog bekend om die reden een Russische militair attaché uit te wijzen.
Contraspionage
Nederland zette ook al meermaals ambassadepersoneel uit dat het ervan verdacht eigenlijk voor de Russische inlichtingendiensten te werken. Rusland slaat doorgaans terug door Nederlandse diplomaten uit te wijzen, wat het werk op de Nederlandse vertegenwoordigingen in Rusland haast tot het minimum heeft teruggebracht.
Nederland en zijn zeven medestanders vragen Borrell in de brief om "dringend" in actie te komen. Ze verwachten een concreet voorstel van de hoogste diplomaat van de EU om Russische diplomaten en hun familieleden voortaan niet meer vrij te laten reizen.
NAVO-topman Jens Stoltenberg rekent er ook op dat de NAVO-landen "strengere beperkingen voor Russisch inlichtingenpersoneel" zullen invoeren, zei hij donderdagochtend. Spionage en niet-militaire oorlogvoering door Rusland tegen NAVO-lidstaten zijn een grote zorg, memoreert hij. Stoltenberg wijst op de "diverse voorbeelden van sabotage, brandstichting, cyberaanvallen en desinformatie". De leden van het westerse militaire bondgenootschap zullen onder meer "medische infrastructuur beter gaan beveiligen" en meer werk maken van contraspionage en het onderling uitwisselen van informatie, denkt hij.
Meer uit Buitenland
LIVERPOOL (ANP/RTR/AFP) - Een Britse man die in mei met een auto inreed op feestvierders in Liverpool, is veroordeeld tot 21,5 jaar gevangenisstraf. Er vielen 134 gewonden, onder wie acht kinderen.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk is begonnen met het financieren van Republikeinse campagnes voor de belangrijke tussentijdse verkiezingen van volgend jaar. Bronnen zeggen tegen nieuwssite Axios dat Musk flinke cheques uitschrijft en duidelijk heeft gemaakt dat Republikeinen nog meer geld tegemoet kunnen zien.
1 uur geledenKABUL (ANP) - Meer dan 17 miljoen mensen in Afghanistan worden deze winter geconfronteerd met acute voedselonzekerheid, waarschuwt het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de VN. Dat zijn 3 miljoen mensen meer dan vorig jaar.
1 uur geledenROME (ANP) - Toeristen moeten vanaf begin volgend jaar gaan betalen voor een bezoek aan de beroemde Trevifontein in Rome. De entree bedraagt dan 2 euro, berichten Italiaanse media als Sky TG24 en Corriere della Sera.
1 uur geledenHAIDERABAD (ANP/RTR) - De omgekomen schutter van de aanslag op het Australische Bondi Beach, Sajid Akram, was afkomstig uit de Zuid-Indiase stad Haiderabad. Dat heeft de Indiase politie bekendgemaakt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon wordt gewerkt aan een grote hervorming van de Amerikaanse krijgsmacht. Die zou onder meer tot gevolg hebben dat het Europese hoofdkwartier European Command minder belangrijk wordt, schrijft de krant The Washington Post. Die baseert zich op informatie van anonieme bronnen.
4 uur geledenLUBLIN (ANP/RTR) - De Poolse veiligheidsdienst heeft een student opgepakt die van plan zou zijn geweest om een aanslag te plegen op een kerstmarkt. Volgens de autoriteiten wilde Mateusz W. zich aansluiten bij Islamitische Staat.
5 uur geleden