Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen willen bewegingsvrijheid Russische diplomaten beperken

EU-landen willen bewegingsvrijheid Russische diplomaten beperken

BRUSSEL (ANP) - Nederland en zeven andere EU-landen pleiten ervoor de bewegingsvrijheid van Russische diplomaten binnen de Europese Unie te beperken. Dat moet het voor hen moeilijker maken te spioneren of zelfs te saboteren, staat in een brief aan EU-buitenlandchef Josep Borrell.

Dat Russische diplomaten vrij kunnen reizen door het Schengengebied werkt ondermijnende activiteiten in de hand, staat in de brief. "Voor een groot aantal van hen is inlichtingenwerk, propaganda of zelfs het voorbereiden van sabotage-acties hun voornaamste opdracht", schrijven demissionair buitenlandminister Hanke Bruins Slot en haar collega's van onder andere Polen en de Baltische landen. De diplomaten zouden daarom in landen moeten blijven waar ze geaccrediteerd zijn.

Binnen het Schengengebied kan vrij worden gereisd omdat er normaliter geen grenscontroles zijn. Diplomaten genieten onschendbaarheid en worden geregeld in verband gebracht met spionageactiviteiten. Zo maakte het Verenigd Koninkrijk, dat overigens geen lid is van de EU, vorige maand nog bekend om die reden een Russische militair attaché uit te wijzen.

Contraspionage

Nederland zette ook al meermaals ambassadepersoneel uit dat het ervan verdacht eigenlijk voor de Russische inlichtingendiensten te werken. Rusland slaat doorgaans terug door Nederlandse diplomaten uit te wijzen, wat het werk op de Nederlandse vertegenwoordigingen in Rusland haast tot het minimum heeft teruggebracht.

Nederland en zijn zeven medestanders vragen Borrell in de brief om "dringend" in actie te komen. Ze verwachten een concreet voorstel van de hoogste diplomaat van de EU om Russische diplomaten en hun familieleden voortaan niet meer vrij te laten reizen.

NAVO-topman Jens Stoltenberg rekent er ook op dat de NAVO-landen "strengere beperkingen voor Russisch inlichtingenpersoneel" zullen invoeren, zei hij donderdagochtend. Spionage en niet-militaire oorlogvoering door Rusland tegen NAVO-lidstaten zijn een grote zorg, memoreert hij. Stoltenberg wijst op de "diverse voorbeelden van sabotage, brandstichting, cyberaanvallen en desinformatie". De leden van het westerse militaire bondgenootschap zullen onder meer "medische infrastructuur beter gaan beveiligen" en meer werk maken van contraspionage en het onderling uitwisselen van informatie, denkt hij.

Meer uit Buitenland

Evacuaties in Nieuw-Zeelandse hoofdstad om metershoge golven

WELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook geldt een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.

27 minuten geleden
Doden bij Russische aanval op Charkiv

CHARKIV (ANP) - In de Oekraïense regio Charkiv, in het noordoosten van het land, zijn vier mensen om het leven gekomen en tien anderen gewond geraakt bij Russische aanvallen. De dodelijke slachtoffers vielen in de plaats Tsjoehoejiv, meldt gouverneur Oleh Synjehoebov op Telegram.

40 minuten geleden
Trump uitgejoeld tijdens volkslied voorafgaand aan NBA-finale

NEW YORK (ANP) - Donald Trump is uitgejoeld en uitgefloten in Madison Square Garden, waar maandag de derde wedstrijd in de finale van de NBA plaatsvindt. Tijdens het volkslied salueerde de Amerikaanse president. Toen dat op grote schermen in het stadion getoond werd, klonk gedurende enkele seconden een fluitconcert.

41 minuten geleden
Noord-Korea en China zeggen banden verder aan te halen

PYONGYANG (ANP) - De Chinese president Xi Jinping en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un hebben maandag met elkaar afgesproken de banden verder aan te halen. De bilaterale relaties gaan volgens staatspersbureau KCNA "een nieuw hoofdstuk" tegemoet, met samenwerkingen in verschillende sectoren.

42 minuten geleden
Hoofdaanklager ICC geschorst om vermeend seksueel wangedrag

DEN HAAG (ANP) - De hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), Karim Khan, is officieel geschorst vanwege beschuldigingen van seksueel wangedrag. Een toezichthoudend orgaan van het ICC, bestaande uit 21 leden, heeft maandag laten weten dat de schorsing per direct ingaat.

2 uur geleden
VN-rapport: gezondheid van oceanen is ernstig in gevaar

NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.

6 uur geleden
Italië onderzoekt Israëlische minister om omgang met flotilla

ROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.

7 uur geleden