Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen volgen Brusselse rechtstaat-aanbevelingen amper op

EU-landen volgen Brusselse rechtstaat-aanbevelingen amper op

LUXEMBURG (ANP) - De aanbevelingen die de Europese Unie jaarlijks doet aan lidstaten om hun rechtstaat te versterken hebben weinig effect. Slechts 11 procent daarvan werd in 2023 volledig opgevolgd en ruim een derde werd zelfs helemaal niet uitgevoerd, constateert de Europese Rekenkamer.

De Europese Commissie ziet toe op de omgang van EU-landen met de rechtstaat, het geheel van democratische spelregels. Sinds vier jaar brengt zij over elke lidstaat een jaarverslag uit met daarin aanbevelingen om bijvoorbeeld de onafhankelijkheid van rechters te vergroten of journalisten meer ruimte te geven om hun werk te doen. Dat moet helpen voorkomen dat een land, zoals Hongarije bijvoorbeeld, met de harde hand van onder meer subsidiekortingen bij de les moet worden gebracht.

Maar dat jaarverslag heeft nog lang niet altijd de beoogde werking, stelt de rekenkamer vast. Van de aanbevelingen werd volgens de onafhankelijke waakhond, die nagaat of EU-geld wel goed terechtkomt, 34 procent helemaal niet uitgevoerd.

De Rekenkamer heeft niet alleen kritiek op de EU-landen die in gebreke blijven. Ze heeft ook aanbevelingen voor de Europese Commissie. Bij de volgende editie van de rapporten zou het goed zijn om niet alleen per jaar te kijken, maar ook meerjarige trends op het vlak van corruptiebestrijding of de onafhankelijkheid van rechters in beeld te brengen. Dat helpt de landen bij het oplossen van problemen. Ook vindt de rekenkamer dat de commissie de methode waarmee het verslag wordt opgesteld verder moet ontwikkelen en openbaar maken. De eerstvolgende reeks jaarverslagen verschijnt komende zomer.

Meer uit Buitenland

Brazilië onderzoekt buitenlandse financiering campagne Bolsonaro

BRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.

6 minuten geleden
Kiescommissie verwerpt verzoek tot langere stembusgang Israël

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.

40 minuten geleden
Trump wil term AI binnenkort verbieden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).

1 uur geleden
Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen zijn bondgenoten

BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.

2 uur geleden
Likoed-partij vraagt om verruiming van openingstijden stemlokalen

JERUZALEM (ANP) - De Likoed-partij van de huidige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verzocht of de stembureaus dinsdag langer geopend kunnen blijven, meldt de partij op Telegram. Vooralsnog sluiten die om 21.00 uur Nederlandse tijd, waarna voorlopige uitslagen snel verwacht worden.

2 uur geleden
Paspoorten Bolsonaro ongeldig verklaard na missen deadline

BRASILIA (ANP/RTR/AFP) - Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, heeft de deadline gemist om zijn paspoorten in te leveren. Die zijn daarom als vervallen verklaard, vertellen bronnen bij de politie.

2 uur geleden
Partijleider Israëlische Ra'am noemt verwijten Netanyahu leugens

JERUZALEM (ANP/AFP) - De aantijgingen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aan het adres van de Arabisch-Israëlische Ra'ampartij zijn bedoeld om rechtse kiezers naar de stembus te lokken. Dat zegt partijleider van Ra'am, Mansour Abbas. In een video noemt het kopstuk van de voor de coalitievorming mogelijk belangrijke partij Netanyahu een opruier en een leugenaar.

3 uur geleden