Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen volgen Brusselse rechtstaat-aanbevelingen amper op

EU-landen volgen Brusselse rechtstaat-aanbevelingen amper op

LUXEMBURG (ANP) - De aanbevelingen die de Europese Unie jaarlijks doet aan lidstaten om hun rechtstaat te versterken hebben weinig effect. Slechts 11 procent daarvan werd in 2023 volledig opgevolgd en ruim een derde werd zelfs helemaal niet uitgevoerd, constateert de Europese Rekenkamer.

De Europese Commissie ziet toe op de omgang van EU-landen met de rechtstaat, het geheel van democratische spelregels. Sinds vier jaar brengt zij over elke lidstaat een jaarverslag uit met daarin aanbevelingen om bijvoorbeeld de onafhankelijkheid van rechters te vergroten of journalisten meer ruimte te geven om hun werk te doen. Dat moet helpen voorkomen dat een land, zoals Hongarije bijvoorbeeld, met de harde hand van onder meer subsidiekortingen bij de les moet worden gebracht.

Maar dat jaarverslag heeft nog lang niet altijd de beoogde werking, stelt de rekenkamer vast. Van de aanbevelingen werd volgens de onafhankelijke waakhond, die nagaat of EU-geld wel goed terechtkomt, 34 procent helemaal niet uitgevoerd.

De Rekenkamer heeft niet alleen kritiek op de EU-landen die in gebreke blijven. Ze heeft ook aanbevelingen voor de Europese Commissie. Bij de volgende editie van de rapporten zou het goed zijn om niet alleen per jaar te kijken, maar ook meerjarige trends op het vlak van corruptiebestrijding of de onafhankelijkheid van rechters in beeld te brengen. Dat helpt de landen bij het oplossen van problemen. Ook vindt de rekenkamer dat de commissie de methode waarmee het verslag wordt opgesteld verder moet ontwikkelen en openbaar maken. De eerstvolgende reeks jaarverslagen verschijnt komende zomer.

Meer uit Buitenland

Forse toeslag voor buitenlanders in Amerikaanse nationale parken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.

2 uur geleden
Trump stuurt gezant naar Poetin voor overleg over vredesplan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.

3 uur geleden
Bolsonaro begint aan straf voor beramen van staatsgreep

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.

3 uur geleden
Von der Leyen: samenwerking met VS belangrijk voor vrede Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.

4 uur geleden
Trump: heel dicht bij vredesdeal Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."

4 uur geleden
Veroordeelde Braziliaanse ex-president kan niet meer in beroep

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.

5 uur geleden
Zelensky wil met Europese bondgenoten naar Trump

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.

5 uur geleden