Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen vieren uitbreiding van EU en denken na over vetorecht

EU-landen vieren uitbreiding van EU en denken na over vetorecht

BRUSSEL (ANP) - Discussies over het gebruik van het vetorecht binnen de EU zijn onvermijdelijk bij een toekomstige EU-uitbreiding. Dat zei Eurocommissaris Vera Jourova (justitie) na een vergadering van de ministers van Europese Zaken van de huidige 27 EU-landen en de tien eventuele nieuwe lidstaten. De vergadering was er speciaal om te vieren dat het woensdag twintig jaar geleden is dat de Europese Unie in één klap uitbreidde van vijftien tot 25 landen.

Jourova zei zelf sentimenteel te zijn onder het onderwerp. Als Tsjechische weet ze nog goed hoe het in 2004 voelde om opeens tot de EU te behoren. Tsjechië is er "sterker, veiliger en rijker" van geworden. De voordelen, zo benadrukte ze, zijn er niet alleen voor de toetredende landen, maar voor de EU als geheel. Vooral nu de dreiging van Rusland opnieuw is toegenomen.

De vraag is alleen of de EU na een uitbreiding met landen als Albanië en Oekraïne wel bestuurbaar blijft. Volgens Jourova is het duidelijk dat vooral kleine en middelgrote landen bang zijn voor verlies van vetorecht en dus zelfstandigheid in discussies met de grote EU-landen. Maar volgens Jourova hoeft niemand bezorgd te zijn dat bij aanpassing van het vetorecht er sprake zal zijn van Europese beïnvloeding van nationale zaken als belastingen of familiezaken. Volgens haar is het doel alleen om sneller te kunnen beslissen rond Buitenlandse Zaken en Defensie, onderwerpen "die absoluut existentieel zijn voor ons".

Strenger

De regels voor het toezien op de rechtstaat moeten misschien nog strenger worden, denkt Jourova. Want volgens de eurocommissaris gaat het bij een toekomstige uitbreiding niet alleen om economie, maar ook om het versterken van "wederzijds vertrouwen tussen lidstaten en de inwoners van de EU".

De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Hadja Lahbib, die de vergadering had voorgezeten, viel haar bij. "De EU is geen ticketmachine en geen organisatie van transacties." Lahbib stelde ook vast dat de vergadering "ons een idee heeft gegeven hoe het is om dergelijke zaken niet met 27 EU-landen, maar met 37 te bespreken".

Pas de nieuwe Europese Commissie, die wordt samengesteld na de Europese verkiezingen, komt eventueel met concrete voorstellen.

Meer uit Buitenland

Iran ontbiedt Europese ambassadeurs om terreurlijst

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.

1 uur geleden
Trump dreigt met rechtszaak tegen 'loser Noah' na Grammy Awards

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woedend gereageerd op de uitreiking van de Grammy Awards. Hij noemde de ceremonie bijna onkijkbaar en dreigde met een rechtszaak tegen komiek en presentator Trevor Noah, die grappen maakte over Trump en zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Maak je klaar, Noah, ik ga wat lol met je hebben", schreef hij online.

1 uur geleden
Grensovergang Rafah in beide richtingen heropend

RAFAH (ANP/AFP/RTR) - De grensovergang Rafah tussen de Gazastrook en Egypte is heropend, meldt een Israëlische veiligheidsfunctionaris. Palestijnen kunnen via de grensovergang Gaza weer in- en uitgaan.

1 uur geleden
Kendrick Lamar is rapper met de meeste Grammy's

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.

4 uur geleden
Trump: VS en Cuba onderhandelen over akkoord 'op hoogste niveau'

MAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.

9 uur geleden
Topgeneraals Israël en VS ontmoetten elkaar in Pentagon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.

15 uur geleden
Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

17 uur geleden