Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen vieren uitbreiding van EU en denken na over vetorecht

EU-landen vieren uitbreiding van EU en denken na over vetorecht

BRUSSEL (ANP) - Discussies over het gebruik van het vetorecht binnen de EU zijn onvermijdelijk bij een toekomstige EU-uitbreiding. Dat zei Eurocommissaris Vera Jourova (justitie) na een vergadering van de ministers van Europese Zaken van de huidige 27 EU-landen en de tien eventuele nieuwe lidstaten. De vergadering was er speciaal om te vieren dat het woensdag twintig jaar geleden is dat de Europese Unie in één klap uitbreidde van vijftien tot 25 landen.

Jourova zei zelf sentimenteel te zijn onder het onderwerp. Als Tsjechische weet ze nog goed hoe het in 2004 voelde om opeens tot de EU te behoren. Tsjechië is er "sterker, veiliger en rijker" van geworden. De voordelen, zo benadrukte ze, zijn er niet alleen voor de toetredende landen, maar voor de EU als geheel. Vooral nu de dreiging van Rusland opnieuw is toegenomen.

De vraag is alleen of de EU na een uitbreiding met landen als Albanië en Oekraïne wel bestuurbaar blijft. Volgens Jourova is het duidelijk dat vooral kleine en middelgrote landen bang zijn voor verlies van vetorecht en dus zelfstandigheid in discussies met de grote EU-landen. Maar volgens Jourova hoeft niemand bezorgd te zijn dat bij aanpassing van het vetorecht er sprake zal zijn van Europese beïnvloeding van nationale zaken als belastingen of familiezaken. Volgens haar is het doel alleen om sneller te kunnen beslissen rond Buitenlandse Zaken en Defensie, onderwerpen "die absoluut existentieel zijn voor ons".

Strenger

De regels voor het toezien op de rechtstaat moeten misschien nog strenger worden, denkt Jourova. Want volgens de eurocommissaris gaat het bij een toekomstige uitbreiding niet alleen om economie, maar ook om het versterken van "wederzijds vertrouwen tussen lidstaten en de inwoners van de EU".

De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Hadja Lahbib, die de vergadering had voorgezeten, viel haar bij. "De EU is geen ticketmachine en geen organisatie van transacties." Lahbib stelde ook vast dat de vergadering "ons een idee heeft gegeven hoe het is om dergelijke zaken niet met 27 EU-landen, maar met 37 te bespreken".

Pas de nieuwe Europese Commissie, die wordt samengesteld na de Europese verkiezingen, komt eventueel met concrete voorstellen.

Meer uit Buitenland

Rubio: deal met Iran is ook maandag nog mogelijk

NEW DELHI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, bestaat er nog steeds een kans dat er maandag een deal wordt gesloten tussen de Verenigde Staten en Iran.

42 minuten geleden
Grote raketaanval op energievoorzieningen in Belgorod

BELGOROD (ANP/RTR) - Bij een grote raketaanval op de Russische regio Belgorod werd energie-infrastructuur beschadigd. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op basis van de lokale autoriteiten. Onder meer de stad Belgorod, vlak bij de grens met Oekraïne, werd getroffen.

44 minuten geleden
Olieprijzen dalen met meer dan 5 procent door hoop op Irandeal

NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.

3 uur geleden
Gedetineerden protesteren tegen marteling in Venezolaanse cel

BARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.

5 uur geleden
Twee zwemmers verdronken aan Franse kust door sterke stroming

LACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.

6 uur geleden
WHO meldt 900 vermoedelijke ebolabesmettingen in DRC

GENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.

7 uur geleden
Arabische staten veroordelen Ben-Gvir om behandeling flotilla

NEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.

9 uur geleden