Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen vieren uitbreiding van EU en denken na over vetorecht

EU-landen vieren uitbreiding van EU en denken na over vetorecht

BRUSSEL (ANP) - Discussies over het gebruik van het vetorecht binnen de EU zijn onvermijdelijk bij een toekomstige EU-uitbreiding. Dat zei Eurocommissaris Vera Jourova (justitie) na een vergadering van de ministers van Europese Zaken van de huidige 27 EU-landen en de tien eventuele nieuwe lidstaten. De vergadering was er speciaal om te vieren dat het woensdag twintig jaar geleden is dat de Europese Unie in één klap uitbreidde van vijftien tot 25 landen.

Jourova zei zelf sentimenteel te zijn onder het onderwerp. Als Tsjechische weet ze nog goed hoe het in 2004 voelde om opeens tot de EU te behoren. Tsjechië is er "sterker, veiliger en rijker" van geworden. De voordelen, zo benadrukte ze, zijn er niet alleen voor de toetredende landen, maar voor de EU als geheel. Vooral nu de dreiging van Rusland opnieuw is toegenomen.

De vraag is alleen of de EU na een uitbreiding met landen als Albanië en Oekraïne wel bestuurbaar blijft. Volgens Jourova is het duidelijk dat vooral kleine en middelgrote landen bang zijn voor verlies van vetorecht en dus zelfstandigheid in discussies met de grote EU-landen. Maar volgens Jourova hoeft niemand bezorgd te zijn dat bij aanpassing van het vetorecht er sprake zal zijn van Europese beïnvloeding van nationale zaken als belastingen of familiezaken. Volgens haar is het doel alleen om sneller te kunnen beslissen rond Buitenlandse Zaken en Defensie, onderwerpen "die absoluut existentieel zijn voor ons".

Strenger

De regels voor het toezien op de rechtstaat moeten misschien nog strenger worden, denkt Jourova. Want volgens de eurocommissaris gaat het bij een toekomstige uitbreiding niet alleen om economie, maar ook om het versterken van "wederzijds vertrouwen tussen lidstaten en de inwoners van de EU".

De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Hadja Lahbib, die de vergadering had voorgezeten, viel haar bij. "De EU is geen ticketmachine en geen organisatie van transacties." Lahbib stelde ook vast dat de vergadering "ons een idee heeft gegeven hoe het is om dergelijke zaken niet met 27 EU-landen, maar met 37 te bespreken".

Pas de nieuwe Europese Commissie, die wordt samengesteld na de Europese verkiezingen, komt eventueel met concrete voorstellen.

Meer uit Buitenland

Persbureau: Pakistaanse bemiddelaar weer onderweg naar Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse topmilitair die bemiddelt tussen Iran en de VS reist donderdag weer naar Teheran, meldt het Iraanse persbureau ISNA. Veldmaarschalk Asim Munir is er volgens het persbureau om de "gesprekken en consultaties" voort te zetten.

35 minuten geleden
Polen ontbiedt Israëlische vertegenwoordiger om Gaza-flotilla

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse buitenlandminister Radoslaw Sikorski heeft de Israëlische vertegenwoordiger in zijn land ontboden na de arrestatie van Gaza-activisten in internationale wateren. Onder hen zijn ook Poolse burgers.

39 minuten geleden
Rusland stuurt tijdens oefening nucleaire munitie naar Belarus

MINSK (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft de levering gemeld van nucleaire munitie aan een opslagfaciliteit in Belarus. Deze stap maakt volgens een verklaring deel uit van grote militaire oefeningen met nucleair arsenaal.

1 uur geleden
Filipijnse regering geeft opdracht voor arrestatie ICC-verdachte

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse regering heeft de politie opdracht gegeven senator Ronald dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd op verdenking van misdaden tegen de menselijkheid.

2 uur geleden
Media: Trump en Netanyahu botsen over strategie inzake Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn dinsdag tijdens een telefoongesprek met elkaar in aanvaring gekomen over de te volgen koers ten aanzien van Iran. Dat meldden de Amerikaanse media Axios en The Wall Street Journal op basis van anonieme bronnen.

6 uur geleden
Harvard wil hervormen omdat studenten te hoge cijfers halen

CAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.

8 uur geleden
Meerderheid landen erkent klimaatverplichtingen bij VN

NEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.

10 uur geleden