Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen toch akkoord met strengere klimaatregels voor trucks

EU-landen toch akkoord met strengere klimaatregels voor trucks

BRUSSEL (ANP) - De EU-landen zijn het toch eens geworden over strengere regels voor de CO2-uitstoot van vrachtwagens en bussen. Duitsland dreigde zijn steun in te trekken, waardoor de plannen stuk dreigden te lopen. Maar na de verzekering dat er ruimte blijft voor zulke zware voertuigen op duurzame brandstoffen als waterstof kon de belangrijke EU-lidstaat alsnog instemmen.

De nieuwe regels moeten ervoor zorgen dat ook het zware verkeer gaat bijdragen aan de strijd tegen klimaatverandering. Ze schrijven onder meer voor dat nieuwe vrachtwagens in 2040 90 procent minder CO2 moeten uitstoten. In 2035 zou dat al 65 procent moeten zijn en nog vijf jaar eerder 45 procent.

De transportministers van de EU-landen en het Europees Parlement werden het vorige maand al over de plannen eens. Maar in blessuretijd, nu de Europese besluitvorming binnenkort stilvalt door de naderende Europese verkiezingen, dreigden die de steun van Duitsland te verliezen. Zonder Duitsland zou het voorstel, dat ook al op weerstand stuitte van Italië en een stel kleinere EU-landen, het mogelijk niet halen. De stem van een lidstaat met zo'n grote bevolking weegt zwaar.

E-fuels

Duitsland kwam vorig jaar ook al eens terug van zijn steun voor het uitbannen van de brandstofmotor voor auto's. Tot verontwaardiging van de Europese Commissie en meerdere EU-landen. Ook toen draaide Berlijn bij na de toezegging dat voertuigen op zogeheten e-fuels toegestaan blijven - als ze echt klimaatneutraal zijn.

Duitsland, de bakermat van de verbrandingsmotor, hoopt die met e-fuels in leven te houden. Het was bang dat straks alleen elektrische voertuigen nog mogen, omdat bijvoorbeeld een motor op grijze waterstof indirect wel bijdraagt aan de CO2-uitstoot. Die zou echter toch klimaatneutraal kunnen zijn als die waterstof 'groen' wordt gemaakt.

Het Europees Parlement moet de nieuwe regels nog bekrachtigen, maar het is onwaarschijnlijk dat dat nog misgaat.

Meer uit Financieel

CNV wil meer steun voor moeders op de werkvloer

UTRECHT (ANP) - CNV wil dat werkgevers moeders meer ondersteunen na de geboorte van een kind. De vakbond stelt wekelijkse gesprekken met leidinggevenden voor, meer betrokkenheid van de bedrijfsarts en een zogeheten mum-buddy, een ervaren collega die ook vertrouwenspersoon is.

33 minuten geleden
Tientallen winkels Gall & Gall blijven dicht om staking, zegt FNV

UTRECHT (ANP) - Zo'n vijftig winkels van slijterijketen Gall & Gall blijven vrijdag dicht omdat medewerkers het werk opnieuw neerleggen, stelt FNV. De vakbond is ontevreden met het eindbod van Gall & Gall voor een nieuwe cao. Vooral in de regio's Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven zouden veel vestigingen gesloten blijven.

1 uur geleden
Minder passagiers op Nederlandse luchthavens door weer en oorlog

DEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar reisden minder passagiers via Nederlandse luchthavens, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zo'n 16,2 miljoen reizigers maakten in de eerste drie maanden van dit jaar gebruik van Nederlandse vliegvelden. Winters weer in januari en het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten in februari zorgden voor veel geannuleerde vluchten en dus minder passagiers.

2 uur geleden
Koopwoningen opnieuw duurder, maar prijsstijging neemt af

DEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen waren in april gemiddeld 4,3 procent duurder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van het Kadaster. Daarmee vlakt de stijging verder af. In maart lagen de huizenprijzen nog 5 procent hoger dan diezelfde maand vorig jaar.

2 uur geleden
Hypotheker: starters bereiken financiële grens op woningmarkt

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.

9 uur geleden
Wall Street sluit opnieuw hoger, Nvidia bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.

10 uur geleden
Citroën komt met elektrische versie van beroemde 2CV

PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.

13 uur geleden