Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen stemmen in met trainingsmissie Oekraïne

EU-landen stemmen in met trainingsmissie Oekraïne

PRAAG (ANP) - De Europese Unie gaat Oekraïense militairen trainen. De defensieministers van de EU-landen hebben zich achter die plannen geschaard en die zullen nu worden uitgewerkt. Maar in de tussentijd gaan lidstaten zelf al trainingen geven zoals Nederland en Duitsland om mijnen op te ruimen, zegt defensieminister Kajsa Ollongren.

Die ontmijningstraining, die volgens Ollongren waarschijnlijk in Duitsland zal gebeuren, kan uiteindelijk onder EU-vlag vallen. Dat is beter dan trainingen op eigen houtje, stelt de minister. De EU kan dan coördineren wat Oekraïne nodig heeft en welke landen daarin gaan voorzien en ontslaat de regering in Kiev zelf van die klus.

Veel is nog onduidelijk over de complete EU-trainingsoperatie. Verschillende lidstaten hebben zich al aangeboden als gastland. Niet alleen naburige landen als Polen en Slowakije, maar ook lidstaten verder weg van Oekraïne.

Pantserhouwitsers

Ook over de omvang van de missie valt volgens Ollongren nog weinig te zeggen. Een militaire basistraining, zoals al in het Verenigd Koninkrijk met Nederlandse assistentie gebeurt, gaat bijvoorbeeld al gauw over grote aantallen. Maar enkele tientallen Oekraïners leren omgaan met pantserhouwitsers, zoals Nederland en Duitsland hebben gedaan, is niet minder belangrijk, stelt ze.

De operatie zal opnieuw wat vragen van het Nederlandse leger, erkent Ollongren. Militairen die Oekraïners gaan trainen kunnen immers "niet hun gewone werk doen". Maar de impact zal maar "heel gering" zijn.

Meer uit Buitenland

Thailand: bestand met Cambodja werd overhaast voor Trump

BANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.

1 uur geleden
Verdachte aanslag Bondi Beach van ziekenhuis naar gevangenis

SYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.

2 uur geleden
Trump wijst speciale gezant aan voor Groenland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een speciale gezant aangewezen voor Groenland, dat hij graag bij de Verenigde Staten wil voegen. De functie gaat naar de gouverneur van Louisiana Jeff Landry.

2 uur geleden
Japans regioparlement akkoord met herstart grootste kerncentrale

NIIGATA (ANP/AFP) - Een Japans regionaal parlement heeft ingestemd met de herstart van de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa, de grootste nucleaire energiecentrale ter wereld. Die werd uit voorzorg gesloten na de kernramp in Fukushima in 2011, maar nu wil Japan juist weer meer gebruik gaan maken van nucleaire energie.

2 uur geleden
Russische generaal omgekomen door auto-explosie in Moskou

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische generaal, Fanil Sarvarov, is maandag omgekomen toen een autobom afging in Moskou. Het Russische Onderzoekscomité heeft dat maandag bekendgemaakt.

3 uur geleden
Australische premier biedt excuses aan voor schietpartij Bondi

SYDNEY (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft zijn excuses aangeboden aan de joodse gemeenschap na de dodelijke aanslag op een chanoekaviering op Bondi Beach vorige week. Twee schutters doodden daar vijftien mensen en verwondden zeker veertig anderen.

4 uur geleden
Politie: schutters Bondi Beach verkenden plek van schietpartij

CANBERRA (ANP/AFP) - De twee mannen die verdacht worden van de dodelijke aanslag op Bondi Beach eerder deze maand hebben volgens de Australische politie een paar dagen eerder een verkenningsbezoek gebracht aan de plek van de schietpartij. Dat blijkt uit vrijgegeven rechtbankdocumenten.

4 uur geleden