EU-landen stemmen in met strenge regels voor ontwikkeling AI
BRUSSEL (ANP/AFP/DPA) - De EU-lidstaten hebben vrijdag ingestemd met een voorstel dat de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI) aan strengere regels moet onderwerpen. EU-voorzitter België noemt de AI-wet een "mijlpaal".
De landen waren het in december al eens geworden over de regels, waarmee de goedkeuring van de wet een formaliteit leek. Maar onder meer Frankrijk en Duitsland uitten hun zorgen over het voorstel. Berlijn en Parijs willen AI-startups juist beschermen, om te voorkomen dat de regels toekomstige "Europese AI-kampioenen" in de weg zouden staan. In een poging hun zorgen weg te nemen werd er eind januari een pakket maatregelen gelanceerd om Europese startups te ondersteunen bij de ontwikkeling van AI, waarop het voorstel vrijdag alsnog werd ondertekend.
Volgens de EU-wet moeten AI-systemen worden gereguleerd op basis van risicobeoordelingen van de softwaremodellen, die door bedrijven zelf moeten worden uitgevoerd. Hoe hoger het risico voor bijvoorbeeld de rechten of gezondheid van individuen, hoe groter de eisen aan het systeem. Eurocommissaris Thierry Breton prees de "historische, baanbrekende" regels.
Het Europees Parlement zal in maart of april over de tekst stemmen, voordat deze wet wordt.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen zegt niet te weten wat Donald Trump en Mark Rutte woensdag hebben afgesproken over zijn land. Trump meldde een deal over Groenland, maar de details daarvan zijn nog onduidelijk.
45 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De afspraken over veiligheidsgaranties voor Oekraïne zijn klaar en kunnen worden getekend. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in Davos, waar hij op het World Economic Forum eerder op donderdag de Amerikaanse president Donald Trump sprak.
48 minuten geledenPALERMO/CAGLIARI (ANP) - De stormen en hevige regens die deze week grote delen van Italië hebben geteisterd, hebben grote schade veroorzaakt. Volgens een eerste schatting van de gouverneur van Sicilië, Renato Schifani, heeft de cycloon Harry er voor zeker 740 miljoen euro schade aangericht. "Dit was een enorme gebeurtenis, de hevigste cycloon van de afgelopen jaren", aldus Schifani. Hij is wel blij dat er geen gewonden zijn gevallen.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zich in Davos kritisch uitgelaten over het in zijn ogen Europese gebrek aan daadkracht. Hij wees erop dat de Amerikaanse inval in Venezuela ertoe leidde dat de autocratische leider Nicolás Maduro nu voor de rechter staat, terwijl de Russische president Vladimir Poetin na jaren oorlog nog een vrij man is en invloed uitoefent in Europa.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De film Sinners van regisseur Ryan Coogler heeft donderdag zestien Oscarnominaties ontvangen. Hiermee heeft de film, over twee criminele tweelingbroers die in het Mississippi van de jaren dertig worden geconfronteerd met een bovennatuurlijk kwaad, een nieuw record gevestigd. Nog nooit eerder kreeg één film zoveel nominaties.
3 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De VS zullen geen geld neerleggen voor hun ambities rond Groenland. Dat zegt president Donald Trump in een interview met Fox Business ter plaatse in Davos. In die Zwitserse plaats zijn deze week wereldleiders en hoogwaardigheidsbekleders bijeen voor het World Economic Forum.
4 uur geledenDAVOS (ANP) - De schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump heeft in Davos een plan gepresenteerd voor de wederopbouw van de Gazastrook. Jared Kushner toonde daarbij een afbeelding van "Nieuw Gaza", een hypermodern ogende stad.
4 uur geleden