Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen schuiven naar elkaar om oorlog in Gaza te beëindigen

EU-landen schuiven naar elkaar om oorlog in Gaza te beëindigen

LUXEMBURG (ANP) - De EU-landen zijn nog altijd verdeeld over hoe ze moeten omgaan met Israël, maar zijn het erover eens dat humanitaire hulp voor de Palestijnen nu snel moet verbeteren. "Daar zit iedereen op één lijn", zei demissionair minister Hanke Bruins Slot na afloop van een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg. "Essentieel is dat alle grenzen gewoon weer opengaan en dat ook Rafah weer bereikt kan worden". De stad in het zuiden van Gaza is zwaar door Israël bestookt en honderdduizenden mensen zijn de stad ontvlucht.

Israël is er intussen op aandringen van de EU mee akkoord gegaan dat er een speciale vergadering komt om samen over de situatie rond Gaza te praten. Het is nog zoeken naar een datum.

Zo'n EU-Israël Associatieraad is een gebruikelijk platform om over de samenwerking tussen de Europese Unie en Israël te spreken. Maar in de praktijk komt de vergadering maar weinig bijeen. Dat deze vergadering er nu misschien toch komt, op initiatief van de EU, geeft wel aan dat ook binnen de EU gezocht wordt naar nieuwe oplossingen voor de oorlog in Gaza.

De EU blijft wel verdeeld over Israël en de Palestijnen. Landen als Nederland en Duitsland komen traditioneel voor Israël op, terwijl landen als Spanje en Ierland de Palestijnen steunen. "Op het moment is er geen voornemen om de Palestijnse staat te erkennen", aldus Hanke Bruins Slot over de stand van zaken binnen de EU rond de door de EU gewenste tweestatenoplossing.

Meer uit Buitenland

Afschuw bij wereldleiders over aanslag Bondi Beach

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".

24 minuten geleden
Duitse buitenlandminister: daad van haat tegen alle Joden

BERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.

52 minuten geleden
Nog honderdduizenden Oekraïners zonder stroom

KYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.

53 minuten geleden
Von der Leyen: walgelijke geweldsdaad tegen Joodse gemeenschap

BRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.

1 uur geleden
Persconferentie: schietpartij Bondi Beach vermoedelijk terrorisme

SYDNEY (ANP) - De dodelijke schietpartij bij Bondi Beach in Sydney betrof vermoedelijk een terroristische daad. Dat wordt gemeld in een persconferentie over het voorval met de premier van New South Wales en de politiecommissaris. Bij het voorval vielen zeker twaalf doden, aldus premier Chris Minns. Eerder meldden autoriteiten nog dat er tien doden waren gevallen, onder wie een van de vermoedelijke daders. Ook werden "verschillende geïmproviseerde explosieven" aangetroffen. De explosievenopruimingsdienst is ter plaatse.

2 uur geleden
Politie doet huiszoeking bij vermeende schutter Bondi Beach

SYDNEY (ANP) - De politie in Sydney zegt een van de daders van de dodelijke schietpartij eerder op zondag bij Bondi Beach te hebben geïdentificeerd. Zijn huis wordt op dit moment doorzocht. Een persconferentie over het voorval, die gepland stond voor 11.30 uur, is tot nader order uitgesteld vanwege de inval. Het zou gaan om Narveed Akram, over wie nog veel onbekend is.

2 uur geleden
Zelensky: veiligheidsgaranties in plaats van NAVO is compromis

KYIV/BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Bindende Amerikaanse en Europese veiligheidsgaranties in plaats van toetreding tot de NAVO is een compromis van Oekraïense kant. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky voorafgaand aan overleg in Berlijn met de Verenigde Staten en Europese bondgenoten over het Amerikaanse plan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Zelensky arriveerde inmiddels in de Duitse hoofdstad.

2 uur geleden