EU-landen schuiven naar elkaar om oorlog in Gaza te beëindigen
LUXEMBURG (ANP) - De EU-landen zijn nog altijd verdeeld over hoe ze moeten omgaan met Israël, maar zijn het erover eens dat humanitaire hulp voor de Palestijnen nu snel moet verbeteren. "Daar zit iedereen op één lijn", zei demissionair minister Hanke Bruins Slot na afloop van een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg. "Essentieel is dat alle grenzen gewoon weer opengaan en dat ook Rafah weer bereikt kan worden". De stad in het zuiden van Gaza is zwaar door Israël bestookt en honderdduizenden mensen zijn de stad ontvlucht.
Israël is er intussen op aandringen van de EU mee akkoord gegaan dat er een speciale vergadering komt om samen over de situatie rond Gaza te praten. Het is nog zoeken naar een datum.
Zo'n EU-Israël Associatieraad is een gebruikelijk platform om over de samenwerking tussen de Europese Unie en Israël te spreken. Maar in de praktijk komt de vergadering maar weinig bijeen. Dat deze vergadering er nu misschien toch komt, op initiatief van de EU, geeft wel aan dat ook binnen de EU gezocht wordt naar nieuwe oplossingen voor de oorlog in Gaza.
De EU blijft wel verdeeld over Israël en de Palestijnen. Landen als Nederland en Duitsland komen traditioneel voor Israël op, terwijl landen als Spanje en Ierland de Palestijnen steunen. "Op het moment is er geen voornemen om de Palestijnse staat te erkennen", aldus Hanke Bruins Slot over de stand van zaken binnen de EU rond de door de EU gewenste tweestatenoplossing.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische gezant Kirill Dmitriev heeft bij president Vladimir Poetin verslag gedaan over zijn gesprekken met de Amerikanen van afgelopen weekend. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky presenteerde woensdag details uit een nieuw 20-puntenplan van de Amerikanen en de Oekraïners en zei dat hij dezelfde dag nog een antwoord uit Moskou verwacht. Het Kremlin zegt nog bezig te zijn met het formuleren van een reactie.
50 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft details gepresenteerd uit een nieuw Amerikaans 20-puntenplan, waar de Oekraïense en Amerikaanse delegatie de afgelopen weken over hebben onderhandeld. Volgens Zelensky moeten onder meer de huidige frontlijnen worden bevroren en zou er mogelijk een gedemilitariseerde bufferzone kunnen komen tussen het Oekraïense en het Russische gebied.
2 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben de zwarte doos gevonden van het vliegtuig dat dinsdag neerstortte met de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed al-Haddad aan boord. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya hebben ze daardoor ook beschikking over geluidsopnames uit de cockpit voor het ongeluk.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - In Moskou zijn twee politieagenten in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt bij een "incident" in de buurt van de plek waar deze week een Russische generaal om het leven kwam, aldus de autoriteiten. Lokale media melden op basis van ooggetuigen dat er sprake was van een explosie.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.
10 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
14 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het wrak van de privéjet die onder anderen de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad vervoerde, is gevonden. Dat meldt de Turkse overheid, schrijft persbureau Reuters. Volgens de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya werd het wrak gevonden zo'n 2 kilometer buiten het dorp Kesikkavak, in de provincie Ankara. Inmiddels heeft de openbaar aanklager in Ankara onderzoek ingesteld naar de crash, meldt de Turkse minister van Justitie Yilmaz Tunç.
14 uur geleden