EU-landen schuiven naar elkaar om oorlog in Gaza te beëindigen
LUXEMBURG (ANP) - De EU-landen zijn nog altijd verdeeld over hoe ze moeten omgaan met Israël, maar zijn het erover eens dat humanitaire hulp voor de Palestijnen nu snel moet verbeteren. "Daar zit iedereen op één lijn", zei demissionair minister Hanke Bruins Slot na afloop van een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg. "Essentieel is dat alle grenzen gewoon weer opengaan en dat ook Rafah weer bereikt kan worden". De stad in het zuiden van Gaza is zwaar door Israël bestookt en honderdduizenden mensen zijn de stad ontvlucht.
Israël is er intussen op aandringen van de EU mee akkoord gegaan dat er een speciale vergadering komt om samen over de situatie rond Gaza te praten. Het is nog zoeken naar een datum.
Zo'n EU-Israël Associatieraad is een gebruikelijk platform om over de samenwerking tussen de Europese Unie en Israël te spreken. Maar in de praktijk komt de vergadering maar weinig bijeen. Dat deze vergadering er nu misschien toch komt, op initiatief van de EU, geeft wel aan dat ook binnen de EU gezocht wordt naar nieuwe oplossingen voor de oorlog in Gaza.
De EU blijft wel verdeeld over Israël en de Palestijnen. Landen als Nederland en Duitsland komen traditioneel voor Israël op, terwijl landen als Spanje en Ierland de Palestijnen steunen. "Op het moment is er geen voornemen om de Palestijnse staat te erkennen", aldus Hanke Bruins Slot over de stand van zaken binnen de EU rond de door de EU gewenste tweestatenoplossing.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben enkele Europese bondgenoten laten weten dat eerder afgesproken wapenleveringen waarschijnlijk vertraging oplopen door de oorlog met Iran, melden vijf ingewijden aan persbureau Reuters. Volgens hen gaat het onder meer om landen in het Baltische gebied en Scandinavië.
30 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft voor het eerst sinds de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op 28 februari een deel van het internationale telefoonverkeer en internet hersteld. Dat melden lokale media.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
11 uur geleden