EU-landen op ramkoers met parlement over personeelsuitbreiding
BRUSSEL (ANP) - De EU-regeringen zijn furieus op het Europees Parlement, dat extra geld vraagt voor nieuwe functies en nieuw personeel in 2023. In een schriftelijke verklaring tikken de EU-landen het parlement op de vingers over de geplande bureaucratische uitbreiding die miljoenen zou kosten. Ze roepen het parlement op net als de lidstaten pas op de plaats te maken in deze "instabiele tijden".
Bovendien heeft het parlement vorig jaar al extra geld gevraagd en ook gekregen voor nieuwe functies, rangen en personeel in 2022, brengen de 27 in herinnering. Dat ging toen om meer dan honderd banen. Nu zegt het parlement onder meer 116 extra geaccrediteerde parlementaire assistenten nodig te hebben plus personeel om 52 voltijdsbanen op te vullen.
"Wij hebben besloten ons terughoudend op te stellen over de jaarlijkse begroting", zegt de Tsjechische minister van Financiën Zbyněk Stanjura. Tsjechië is tot 1 januari voorzitter van de EU. "We moeten voldoende bewegingsruimte overhouden vanwege de onzekerheden die zijn gerelateerd aan de crisis in Oekraïne en de inflatie." De lidstaten willen "focussen op de huidige prioriteiten". Ook wijzen ze het parlement op afspraken tussen de EU-instellingen om het aantal personeelsleden te stabiliseren en de administratieve uitgaven juist terug te brengen.
In de herfst zullen de onderhandelingen over de begroting van 2023 naar verwachting beginnen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering probeert nog onder president Joe Biden vastgestelde limieten voor fijnstof terug te draaien. Milieubeschermingsdienst EPA, nu onder leiding van een door president Donald Trump benoemde directeur, heeft een rechtbank verzocht de norm ongedaan te maken. Het zou te duur zijn voor fabrikanten om eraan te voldoen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
7 uur geleden