Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie

EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie

BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - Nederland en de meeste andere EU-landen dringen er bij de Europese Investeringsbank (EIB) op aan meer geld te steken in de verwaarloosde Europese defensie-industrie. Nu maken de eigen gedragsregels van de belangrijkste Europese kredietinstelling dat nog lastig.

In aanloop naar de Europese top over defensie, komende maandag, roepen negentien Europese leiders de EIB op "een nog sterkere rol" op zich te nemen om de defensiesector op toeren te helpen. De investeringsbank zou zijn kredietregels moeten "herbeoordelen". Die moeten "preciezer" worden verwoord en "zo min mogelijk" gegadigden uitsluiten. Al mag de kredietwaardigheid van de bank er niet onder lijden, tekenen premier Dick Schoof en zijn achttien collega's in een brief aan de EIB aan.

De EIB zou verder zelf meer geld moeten vrijmaken voor investeringen in de veiligheids- en defensiesector. Ook zou de bank speciale defensieobligaties kunnen uitgeven, waardoor particulieren daarin gemakkelijk kunnen beleggen, opperen de EU-leiders.

Drones

Tijdens de afgelopen decennia van relatieve vrede in Europa is de Europese wapenindustrie in het slop geraakt. Financiƫle instellingen investeren door eigen regels of internationale afspraken vaak ook geen geld meer in wapenfabrikanten en andere bedrijven. Dat maakt het extra moeilijk om nu snel op te schalen, zoals de wakker geschrokken EU-landen willen.

Een aantal EU-landen maant de EIB al langer om zelf meer te investeren in defensie en ook andere kredietverstrekkers daartoe aan te moedigen. Maar onder meer in Berlijn waren er zorgen over de gevolgen voor de kredietstatus van de investeringsinstelling in Luxemburg. Nu tekent zich een royale meerderheid af, waaronder ook zwaargewichten als Duitsland, Frankrijk en Spanje.

De EIB verruimde zijn regels vorig jaar al wel wat. De bank sluit investeren in producten die civiel maar ook militair kunnen worden gebruikt, zoals sommige drones, niet langer uit.

Meer uit Financieel

Europese Commissie roept VS op handelsdeal na te leven

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen tot naleving van de onderlinge handelsafspraken die afgelopen zomer zijn gemaakt. Daarmee reageert Brussel op de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe wereldwijde tariefverhogingen na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof.

6 uur geleden
Europarlementslid wil uitstel ratificatieproces handelsdeal EU-VS

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Europees Parlement stelt de stemming over de handelsovereenkomst tussen de EU en de VS, die voor deze week gepland stond, mogelijk uit. Bernd Lange, rapporteur van de handelscommissie van het parlement, heeft zondag aangegeven dat hij in een spoedvergadering maandag gaat voorstellen het ratificatieproces op te schorten. Hij vindt dat nodig door de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag en nieuwe tariefaankondigingen van president Donald Trump.

8 uur geleden
VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europa

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europese producten na de tariefaankondigingen van president Donald Trump van dit weekend. De lobbyclub voor het Nederlandse bedrijfsleven vindt wel veel onduidelijk en durft nog geen harde conclusies te trekken.

9 uur geleden
Nederlandse industrie vraagt om duidelijkheid over heffingen VS

ZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, roept Nederland en de Europese Unie op zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de Amerikaanse importheffingen voor Europese goederen. Volgens de lobbyclub uit het Nederlandse bedrijfsleven zorgt de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag voor veel onzekerheid. Door Trumps tariefaankondigingen op vrijdag en zaterdag is de behoefte aan duidelijkheid "nog noodzakelijker" geworden, heeft een woordvoerster zondag laten weten.

11 uur geleden
Bloomberg: India stelt afronden handelsdeal met VS uit

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Indiase handelsfunctionarissen stellen een reis naar de Verenigde Staten uit die bedoeld was om een voorlopige handelsdeal tussen de twee landen af te ronden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het uitstel heeft te maken met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof die veel van de importheffingen van president Donald Trump ongeldig verklaarde.

12 uur geleden
Donald Trump eist vertrek van Netflix-bestuurslid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.

14 uur geleden
Handelspartners VS onderzoeken impact nieuwe Amerikaanse tarieven

CANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.

15 uur geleden