Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie

EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie

BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - Nederland en de meeste andere EU-landen dringen er bij de Europese Investeringsbank (EIB) op aan meer geld te steken in de verwaarloosde Europese defensie-industrie. Nu maken de eigen gedragsregels van de belangrijkste Europese kredietinstelling dat nog lastig.

In aanloop naar de Europese top over defensie, komende maandag, roepen negentien Europese leiders de EIB op "een nog sterkere rol" op zich te nemen om de defensiesector op toeren te helpen. De investeringsbank zou zijn kredietregels moeten "herbeoordelen". Die moeten "preciezer" worden verwoord en "zo min mogelijk" gegadigden uitsluiten. Al mag de kredietwaardigheid van de bank er niet onder lijden, tekenen premier Dick Schoof en zijn achttien collega's in een brief aan de EIB aan.

De EIB zou verder zelf meer geld moeten vrijmaken voor investeringen in de veiligheids- en defensiesector. Ook zou de bank speciale defensieobligaties kunnen uitgeven, waardoor particulieren daarin gemakkelijk kunnen beleggen, opperen de EU-leiders.

Drones

Tijdens de afgelopen decennia van relatieve vrede in Europa is de Europese wapenindustrie in het slop geraakt. Financiƫle instellingen investeren door eigen regels of internationale afspraken vaak ook geen geld meer in wapenfabrikanten en andere bedrijven. Dat maakt het extra moeilijk om nu snel op te schalen, zoals de wakker geschrokken EU-landen willen.

Een aantal EU-landen maant de EIB al langer om zelf meer te investeren in defensie en ook andere kredietverstrekkers daartoe aan te moedigen. Maar onder meer in Berlijn waren er zorgen over de gevolgen voor de kredietstatus van de investeringsinstelling in Luxemburg. Nu tekent zich een royale meerderheid af, waaronder ook zwaargewichten als Duitsland, Frankrijk en Spanje.

De EIB verruimde zijn regels vorig jaar al wel wat. De bank sluit investeren in producten die civiel maar ook militair kunnen worden gebruikt, zoals sommige drones, niet langer uit.

Meer uit Financieel

Intertoys neemt onlinewinkel voor speelgoed Lobbes.nl over

AMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.

28 minuten geleden
Bouwmarkten zien flinke stijging in verkoop jerrycans

DEN HAAG (ANP) - Bouwmarkten zien de verkoop van jerrycans verder toenemen, blijkt uit een rondgang van het ANP. Doordat de brandstofprijzen in de buurlanden nog altijd lager zijn, loont het om meer benzine mee te nemen uit het buitenland. De ANWB raadt Nederlanders af om dit te doen.

30 minuten geleden
Bond: piloten vrezen straf bij weigeren vliegen in Midden-Oosten

MONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.

1 uur geleden
Stefano Gabbana gestopt als voorzitter modehuis Dolce & Gabbana

MILAAN (ANP) - Stefano Gabbana is gestopt als voorzitter van het Italiaanse modehuis Dolce & Gabbana. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van Italiaanse bedrijfsgegevens. Dolce & Gabbana bevestigde het nieuws later. De medeoprichter van Dolce & Gabbana trad al in december af, maar dat is nu pas naar buiten gekomen.

1 uur geleden
Staat verkleint belang in ABN AMRO tot onder de 25 procent

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse staat heeft zijn belang in ABN AMRO verder afgebouwd naar iets minder dan 25 procent. Dat komt naar voren uit meldingen bij de Autoriteit Financiƫle Markten (AFM).

2 uur geleden
Amsterdamse AEX-index opent met kleine plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Heineken verkoopt Bralima en vertrekt uit Congo

AMSTERDAM (ANP) - Heineken vertrekt na veertig jaar uit Congo. Het bedrijf verkoopt zijn belang in Bralima, een grote bierbrouwer in het Afrikaanse land. Sinds 1986 was die bierbrouwer voor het grootste deel in handen van Heineken.

3 uur geleden