Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie

EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie

BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - Nederland en de meeste andere EU-landen dringen er bij de Europese Investeringsbank (EIB) op aan meer geld te steken in de verwaarloosde Europese defensie-industrie. Nu maken de eigen gedragsregels van de belangrijkste Europese kredietinstelling dat nog lastig.

In aanloop naar de Europese top over defensie, komende maandag, roepen negentien Europese leiders de EIB op "een nog sterkere rol" op zich te nemen om de defensiesector op toeren te helpen. De investeringsbank zou zijn kredietregels moeten "herbeoordelen". Die moeten "preciezer" worden verwoord en "zo min mogelijk" gegadigden uitsluiten. Al mag de kredietwaardigheid van de bank er niet onder lijden, tekenen premier Dick Schoof en zijn achttien collega's in een brief aan de EIB aan.

De EIB zou verder zelf meer geld moeten vrijmaken voor investeringen in de veiligheids- en defensiesector. Ook zou de bank speciale defensieobligaties kunnen uitgeven, waardoor particulieren daarin gemakkelijk kunnen beleggen, opperen de EU-leiders.

Drones

Tijdens de afgelopen decennia van relatieve vrede in Europa is de Europese wapenindustrie in het slop geraakt. Financiële instellingen investeren door eigen regels of internationale afspraken vaak ook geen geld meer in wapenfabrikanten en andere bedrijven. Dat maakt het extra moeilijk om nu snel op te schalen, zoals de wakker geschrokken EU-landen willen.

Een aantal EU-landen maant de EIB al langer om zelf meer te investeren in defensie en ook andere kredietverstrekkers daartoe aan te moedigen. Maar onder meer in Berlijn waren er zorgen over de gevolgen voor de kredietstatus van de investeringsinstelling in Luxemburg. Nu tekent zich een royale meerderheid af, waaronder ook zwaargewichten als Duitsland, Frankrijk en Spanje.

De EIB verruimde zijn regels vorig jaar al wel wat. De bank sluit investeren in producten die civiel maar ook militair kunnen worden gebruikt, zoals sommige drones, niet langer uit.

Meer uit Financieel

WOZ-bureau vraagt te veel voor taxaties, oordelen rechtbanken

HAARLEM (ANP) - Huiseigenaren die bezwaar maken tegen de WOZ-waarde van hun huis, moeten goed letten op de tarieven van bezwaarbureaus. Volgens een reeks uitspraken bij de rechtbanken Noord-Holland en Zeeland-West-Brabant heeft een WOZ-bezwaarbureau veel te veel geld gevraagd voor het opstellen van taxatierapporten.

19 minuten geleden
IEA: recordvrijgave olie moet druk op energiemarkt verlichten

PARIJS (ANP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) bevestigt dat leden 400 miljoen vaten olie vrijgeven uit de noodreserves. Dat is de grootste vrijgave in de geschiedenis van de organisatie.

24 minuten geleden
Wall Street opent gemengd, softwarebedrijf Oracle wint na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.

1 uur geleden
IEA-landen maken 400 miljoen vaten olie vrij uit reserves

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft besloten 400 miljoen vaten olie vrij te geven uit de strategische voorraden van de aangesloten landen. Nederland draagt daar 5,4 miljoen vaten aan bij, melden Haagse bronnen.

1 uur geleden
Bronnen: Shell kan niet voldoende lng leveren aan klanten in Azië

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.

2 uur geleden
Tuinders merken voorlopig niet veel van hogere energieprijzen

ZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.

3 uur geleden
Japan gaat strategische olievoorraden vrijgeven

TOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.

4 uur geleden