Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie

EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie

BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - Nederland en de meeste andere EU-landen dringen er bij de Europese Investeringsbank (EIB) op aan meer geld te steken in de verwaarloosde Europese defensie-industrie. Nu maken de eigen gedragsregels van de belangrijkste Europese kredietinstelling dat nog lastig.

In aanloop naar de Europese top over defensie, komende maandag, roepen negentien Europese leiders de EIB op "een nog sterkere rol" op zich te nemen om de defensiesector op toeren te helpen. De investeringsbank zou zijn kredietregels moeten "herbeoordelen". Die moeten "preciezer" worden verwoord en "zo min mogelijk" gegadigden uitsluiten. Al mag de kredietwaardigheid van de bank er niet onder lijden, tekenen premier Dick Schoof en zijn achttien collega's in een brief aan de EIB aan.

De EIB zou verder zelf meer geld moeten vrijmaken voor investeringen in de veiligheids- en defensiesector. Ook zou de bank speciale defensieobligaties kunnen uitgeven, waardoor particulieren daarin gemakkelijk kunnen beleggen, opperen de EU-leiders.

Drones

Tijdens de afgelopen decennia van relatieve vrede in Europa is de Europese wapenindustrie in het slop geraakt. Financiële instellingen investeren door eigen regels of internationale afspraken vaak ook geen geld meer in wapenfabrikanten en andere bedrijven. Dat maakt het extra moeilijk om nu snel op te schalen, zoals de wakker geschrokken EU-landen willen.

Een aantal EU-landen maant de EIB al langer om zelf meer te investeren in defensie en ook andere kredietverstrekkers daartoe aan te moedigen. Maar onder meer in Berlijn waren er zorgen over de gevolgen voor de kredietstatus van de investeringsinstelling in Luxemburg. Nu tekent zich een royale meerderheid af, waaronder ook zwaargewichten als Duitsland, Frankrijk en Spanje.

De EIB verruimde zijn regels vorig jaar al wel wat. De bank sluit investeren in producten die civiel maar ook militair kunnen worden gebruikt, zoals sommige drones, niet langer uit.

Meer uit Financieel

Vakbond bij Samsung stelt geplande staking in Zuid-Korea uit

SEJONG (ANP/AFP/RTR) - De vakbond bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics heeft een geplande staking tot nader order uitgesteld. Tienduizenden werknemers van Samsung dreigden te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. Maar volgens de bond is nu een voorlopige deal gesloten na arbitrage van de minister van Arbeid in het conflict.

7 minuten geleden
Topman ASN Bank wil aandeel in nieuwe hypotheken verdubbelen

AMSTERDAM (ANP) - ASN Bank wil zijn aandeel in de hypotheekmarkt verdubbelen. Volgens topman Roland Boekhout kan het financiële concern dat voor elkaar krijgen door ervoor te zorgen dat een hypotheekaanvraag "appeltje-eitje" is bij de bank.

30 minuten geleden
Wall Street hoger geopend, beleggers wachten op cijfers Nvidia

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse beurzen gingen woensdag hoger van start, geholpen door meevallende bedrijfsresultaten en een daling van de olieprijs. Beleggers kijken vooral uit naar de kwartaalresultaten van chipconcern Nvidia, die na de slotbel worden gepubliceerd.

1 uur geleden
Indonesië wil greep op export palmolie en kolen verstevigen

JAKARTA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Indonesische regering heeft een verregaand plan gepresenteerd om de export van een aantal belangrijke grondstoffen onder haar controle te brengen. Daarbij wordt een door de regering aangewezen exportbedrijf verantwoordelijk voor de uitvoer van onder andere palmolie en steenkool, kondigde president Prabowo Subianto aan. De stap kan grote gevolgen hebben voor de internationale grondstoffenmarkten, want Indonesië is wereldwijd de grootste exporteur van palmolie, thermische kolen en nikkel.

2 uur geleden
ING: dure brandstof raakt vooral consumptie, niet het rijgedrag

AMSTERDAM (ANP) - De hogere prijzen aan de pomp raken waarschijnlijk eerder de consumptie dan het rijgedrag van mensen. Huishoudens zullen daardoor vaker moeten besparen op andere uitgaven, staat in een rapport van ING. De economen van de bank onderzochten de gevolgen van de gestegen brandstofkosten voor huishoudens in de eurozone.

2 uur geleden
Reuters: EU en haven Rotterdam praten over kritieke mineralen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie voert gesprekken met de haven van Rotterdam en andere grote havens over de opslag van gezamenlijk ingekochte kritieke mineralen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. In december kondigde de Europese Commissie plannen aan om voor belangrijke grondstoffen minder afhankelijk te worden van China. Daar maakt gezamenlijke inkoop deel van uit.

3 uur geleden
Zeeman boekt meer omzet met minder verkochte artikelen

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Zeeman heeft in 2025 meer omzet geboekt dan een jaar eerder, ondanks dat de kledingdiscounter minder spullen verkocht. Dat meldt Zeeman in het jaarlijkse mvo-verslag.

4 uur geleden