EU-landen manen EIB om meer te investeren in defensie
BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - Nederland en de meeste andere EU-landen dringen er bij de Europese Investeringsbank (EIB) op aan meer geld te steken in de verwaarloosde Europese defensie-industrie. Nu maken de eigen gedragsregels van de belangrijkste Europese kredietinstelling dat nog lastig.
In aanloop naar de Europese top over defensie, komende maandag, roepen negentien Europese leiders de EIB op "een nog sterkere rol" op zich te nemen om de defensiesector op toeren te helpen. De investeringsbank zou zijn kredietregels moeten "herbeoordelen". Die moeten "preciezer" worden verwoord en "zo min mogelijk" gegadigden uitsluiten. Al mag de kredietwaardigheid van de bank er niet onder lijden, tekenen premier Dick Schoof en zijn achttien collega's in een brief aan de EIB aan.
De EIB zou verder zelf meer geld moeten vrijmaken voor investeringen in de veiligheids- en defensiesector. Ook zou de bank speciale defensieobligaties kunnen uitgeven, waardoor particulieren daarin gemakkelijk kunnen beleggen, opperen de EU-leiders.
Drones
Tijdens de afgelopen decennia van relatieve vrede in Europa is de Europese wapenindustrie in het slop geraakt. Financiƫle instellingen investeren door eigen regels of internationale afspraken vaak ook geen geld meer in wapenfabrikanten en andere bedrijven. Dat maakt het extra moeilijk om nu snel op te schalen, zoals de wakker geschrokken EU-landen willen.
Een aantal EU-landen maant de EIB al langer om zelf meer te investeren in defensie en ook andere kredietverstrekkers daartoe aan te moedigen. Maar onder meer in Berlijn waren er zorgen over de gevolgen voor de kredietstatus van de investeringsinstelling in Luxemburg. Nu tekent zich een royale meerderheid af, waaronder ook zwaargewichten als Duitsland, Frankrijk en Spanje.
De EIB verruimde zijn regels vorig jaar al wel wat. De bank sluit investeren in producten die civiel maar ook militair kunnen worden gebruikt, zoals sommige drones, niet langer uit.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De huidige instabiliteit in het Midden-Oosten kan, indien aanhoudend, leiden tot licht hogere kosten voor Hennes & Mauritz (H&M). Dat zei topman Daniel Erver van het Zweedse kledingconcern donderdag bij de presentatie van de kwartaalcijfers. Op wereldwijde schaal heeft de oorlog in het Midden-Oosten volgens de topman op dit moment nog geen impact op het consumentengedrag.
28 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Damen Shipyards heeft vorig jaar voor het eerst sinds 2019 weer meer dan 150 schepen opgeleverd. Mede daardoor stegen de omzet en de winst van de scheepsbouwer. Het bedrijf stelt verder dat de rechtszaken tegen het bedrijf een grote impact hebben.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een brede groep Nederlandse organisaties wil dat het kabinet 1,5 miljard euro per jaar uittrekt om het hergebruik van meer producten en grondstoffen te stimuleren, zodat bijvoorbeeld onderdelen in kapotte smartphones vaker opnieuw kunnen worden gebruikt. Zo moet ongeveer 500 miljoen euro uit bestaande klimaatregelingen worden ingezet voor circulaire projecten, zodat meer investeringen van de grond komen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijzen voor benzine en diesel in Nederland zijn de afgelopen dagen licht gedaald. Daarmee lijkt een stabilisering van de internationale olieprijzen, zij het met veel schommelingen, ook aan de Nederlandse pomp merkbaar. Wel blijft tanken een stuk duurder dan eerder dit jaar.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Maritiem dienstverlener Van Oord kan nog niet inschatten hoe groot de gevolgen zijn van de oorlog in het Midden-Oosten voor het bedrijf. Het familiebedrijf met hoofdkantoor in Rotterdam ziet veel onzekerheden voor het komende jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door de tegenstrijdige berichten over de stand van de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. Volgens de Verenigde Staten vinden er gesprekken plaats over een voorgesteld vredesplan. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zei echter dat Iran niet van plan is om te onderhandelen met de VS en dat het land blijft doorvechten.
2 uur geledenZWAAGDIJK (ANP) - De Nederlandse budgetwinkelketen Action heeft plannen om eind volgend jaar of begin 2028 zijn eerste winkel in de Verenigde Staten te openen. "We gaan een eerste stap zetten naar Amerika", maakte topvrouw Hajir Hajji donderdag bekend tijdens een toelichting op de jaarresultaten.
2 uur geleden