EU-landen keuren nieuwe en strengere asielregels goed
BRUSSEL (ANP) - Het zwaarbevochten nieuwe Europese migratiebeleid heeft de goedkeuring van de EU-landen gekregen. Zodra later deze maand ook het Europees Parlement die geeft, zijn de nieuwe regels na een jarenlange impasse een feit. Net op tijd, want dan wachten de Europese verkiezingen die de Europese besluitvorming voor maanden stilleggen.
Kern van het plan is een strengere controle aan de Europese buitengrenzen. Asielzoekers moeten daar meteen in twee groepen worden opgedeeld: een groep afkomstig uit landen waarvan de kans op asiel groot is en een groep waarvan de kans klein is. Die twee groepen volgen daarna verschillende grensprocedures. Een ander onderdeel is dat landen niet verplicht worden om asielzoekers van Europese aankomstlanden over te nemen, zoals lang het idee was, maar dat ze ook geld mogen storten in een fonds waarmee andere landen de buitengrenzen bewaken of asielzoekers opvangen.
De EU-landen en het Europees Parlement waren het erover eens dat de bestaande asiel- en migratieafspraken onwerkbaar zijn. Maar omdat zowel EU-landen als het Europees Parlement zo veel ideeën - én blokkades - aandroegen in deze complexe materie, duurde de uitweg toch onbedoeld lang. Spanje bereikte in december een principeakkoord met het Europees Parlement, maar de teksten moesten nog juridisch worden opgeschreven, en daarover ontstond weer nieuwe discussie. Het lukte huidig EU-voorzitter België uiteindelijk om de steun van de benodigde royale meerderheid van lidstaten te verzekeren.
Het Europees Parlement moet nu nog voltallig over het zogeheten migratiepact stemmen, maar zal het naar verwachting ook goedkeuren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Astronauten aan boord van het internationale ruimtestation ISS hebben de opdracht gekregen te schuilen in hun ruimtevaartuig en zich voor te bereiden op een mogelijke evacuatie, meldt een woordvoerder van NASA op X. Het gaat om een voorzorgsmaatregel, terwijl de Russische bemanning van het ruimtestation probeert een steeds groter wordend lek in hun deel van het ISS te dichten.
26 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.
3 uur geledenTIVAT (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt dat de Europese Unie "moet laten zien dat ze uit te breiden is en bereid is tot uitbreiding". Daar wil hij het over hebben op de top van de Europese Unie en de Westelijke Balkan in Montenegro.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel goedgekeurd om ongeveer 70 miljard dollar (60 miljard euro) uit te trekken voor het immigratiebeleid van de regering-Trump. Het geld gaat volgens Amerikaanse media als The Hill en Politico onder meer naar diensten als vreemdelingenpolitie ICE en grensbewakingsdienst Border Patrol.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.
5 uur geleden