EU-landen keuren nieuwe en strengere asielregels goed
BRUSSEL (ANP) - Het zwaarbevochten nieuwe Europese migratiebeleid heeft de goedkeuring van de EU-landen gekregen. Zodra later deze maand ook het Europees Parlement die geeft, zijn de nieuwe regels na een jarenlange impasse een feit. Net op tijd, want dan wachten de Europese verkiezingen die de Europese besluitvorming voor maanden stilleggen.
Kern van het plan is een strengere controle aan de Europese buitengrenzen. Asielzoekers moeten daar meteen in twee groepen worden opgedeeld: een groep afkomstig uit landen waarvan de kans op asiel groot is en een groep waarvan de kans klein is. Die twee groepen volgen daarna verschillende grensprocedures. Een ander onderdeel is dat landen niet verplicht worden om asielzoekers van Europese aankomstlanden over te nemen, zoals lang het idee was, maar dat ze ook geld mogen storten in een fonds waarmee andere landen de buitengrenzen bewaken of asielzoekers opvangen.
De EU-landen en het Europees Parlement waren het erover eens dat de bestaande asiel- en migratieafspraken onwerkbaar zijn. Maar omdat zowel EU-landen als het Europees Parlement zo veel ideeën - én blokkades - aandroegen in deze complexe materie, duurde de uitweg toch onbedoeld lang. Spanje bereikte in december een principeakkoord met het Europees Parlement, maar de teksten moesten nog juridisch worden opgeschreven, en daarover ontstond weer nieuwe discussie. Het lukte huidig EU-voorzitter België uiteindelijk om de steun van de benodigde royale meerderheid van lidstaten te verzekeren.
Het Europees Parlement moet nu nog voltallig over het zogeheten migratiepact stemmen, maar zal het naar verwachting ook goedkeuren.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat zijn land het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump steunt om aanvallen op Iran gedurende twee weken op te schorten, maar voegde eraan toe dat het staakt-het-vuren niet geldt voor Libanon. Dat meldden Israëlische media, waaronder The Times of Israel, op basis van een verklaring van Netanyahu's kantoor.
1 minuut geledenISLAMABAD (ANP) - Het tijdelijke staakt-het-vuren tussen Iran, de Verenigde Staten en "hun bondgenoten" gaat onmiddellijk in. Dat meldt de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif op X. Het bestand geldt volgens hem overal, ook in Libanon.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Verschillende Democratische congresleden hebben in de VS opgeroepen het 25e amendement in te roepen. Daarmee kan een president worden afgezet als de vicepresident en een meerderheid van het kabinet vinden dat hij ongeschikt is. De Democraten noemen de harde dreigementen van president Donald Trump aan het adres van Iran als aanleiding.
7 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Bemiddelaar Pakistan heeft de Verenigde Staten en Iran gevraagd om een wapenstilstand van twee weken. Het land verzoekt Iran de Straat van Hormuz die periode te openen en vraagt aan de Amerikaanse president Trump om de deadline voor een akkoord te verlengen.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.
10 uur geledenGENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.
10 uur geleden