EU-landen keuren nieuwe en strengere asielregels goed
BRUSSEL (ANP) - Het zwaarbevochten nieuwe Europese migratiebeleid heeft de goedkeuring van de EU-landen gekregen. Zodra later deze maand ook het Europees Parlement die geeft, zijn de nieuwe regels na een jarenlange impasse een feit. Net op tijd, want dan wachten de Europese verkiezingen die de Europese besluitvorming voor maanden stilleggen.
Kern van het plan is een strengere controle aan de Europese buitengrenzen. Asielzoekers moeten daar meteen in twee groepen worden opgedeeld: een groep afkomstig uit landen waarvan de kans op asiel groot is en een groep waarvan de kans klein is. Die twee groepen volgen daarna verschillende grensprocedures. Een ander onderdeel is dat landen niet verplicht worden om asielzoekers van Europese aankomstlanden over te nemen, zoals lang het idee was, maar dat ze ook geld mogen storten in een fonds waarmee andere landen de buitengrenzen bewaken of asielzoekers opvangen.
De EU-landen en het Europees Parlement waren het erover eens dat de bestaande asiel- en migratieafspraken onwerkbaar zijn. Maar omdat zowel EU-landen als het Europees Parlement zo veel ideeën - én blokkades - aandroegen in deze complexe materie, duurde de uitweg toch onbedoeld lang. Spanje bereikte in december een principeakkoord met het Europees Parlement, maar de teksten moesten nog juridisch worden opgeschreven, en daarover ontstond weer nieuwe discussie. Het lukte huidig EU-voorzitter België uiteindelijk om de steun van de benodigde royale meerderheid van lidstaten te verzekeren.
Het Europees Parlement moet nu nog voltallig over het zogeheten migratiepact stemmen, maar zal het naar verwachting ook goedkeuren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.
48 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.
57 minuten geledenANKARA (ANP/RTR/AFP) - In het zuiden van Turkije heeft voor de tweede dag op rij een schietpartij op een middelbare school plaatsgevonden. Gouverneur Mükerrem Ünlüer van Kahramanmaras heeft bekendgemaakt dat drie leerlingen en een leraar zijn omgekomen. Ook zijn er twintig gewonden.
1 uur geledenANKARA/ISLAMABAD/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft gezegd dat Turkije probeert te helpen het bestand van twee weken tussen Iran en de Verenigde Staten te verlengen. Turkije staat in nauw contact met het buurland Iran, met de VS en met de bemiddelaar Pakistan.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De legerleiding van Iran heeft gewaarschuwd dat ze de scheepvaart in de Perzische Golf, de Golf van Oman en de Rode Zee stillegt als er geen einde komt aan de Amerikaanse maritieme blokkade van Iraanse havens.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring vorig jaar in Spanje is te wijten aan de regering, de netbeheerder en energietoezichthouder, aldus een onderzoek van de Spaanse senaat. Dit is het eerste onderzoek waarin een of meerdere schuldigen worden aangewezen.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Péter Magyar, de winnaar van de Hongaarse verkiezingen, verwacht dat zijn nieuwe regering halverwege mei geïnaugureerd wordt. "Mogelijk nog iets eerder", zei hij na een gesprek met president Tamás Sulyok. Begin mei moet het parlement voor het eerst bijeenkomen.
3 uur geleden