
EU-landen harmoniseren kleurcodes voor risicogebieden
BRUSSEL (ANP) - De EU-landen gaan één lijn trekken in het aanwijzen van gebieden waar het coronavirus te duchten valt. Maar lidstaten moeten zelf bepalen of ze reizigers quarantaine en/of een coronatest voorschrijven.
Reizigers en bijvoorbeeld vliegmaatschappijen vragen al langer om harmonisering van de uiteenlopende regels die EU-landen hanteren. Nu verdwalen ze vaak tussen de verschillende reisadviezen en bijbehorende voorschriften. De lidstaten proberen al een maand eenstemmiger op te treden, maar dat lukte maar niet.
Nu is er "brede steun" voor gezamenlijke kleurcodes voor risicogebieden, zegt Duitsland, dat dit halfjaar de EU voorzit. Een gebied gaat straks voor alle lidstaten op groen, oranje of rood, zijn de ambassadeurs van de EU-landen overeengekomen. Maar of een reiziger uit bijvoorbeeld een oranje gebied gevraagd wordt om zich te laten testen of in quarantaine te gaan, blijven lidstaten zelf bepalen.
De Europese Commissie wilde ook dat laatste gelijktrekken. Maar dat was "overambitieus", zei een hoge Europese diplomaat vrijdag. De lidstaten staan er volgens hem zo verschillend voor, dat het onmogelijk is om de maatregelen verder gelijk te trekken. Zo is een land dat een groot tekort heeft aan testmateriaal aangewezen op een heel andere aanpak dan een land dat zich daarover geen zorgen hoeft te maken.
Duitsland probeerde de landen wel op één lijn te krijgen over de duur van de quarantaine. Nu blijven mensen in de ene lidstaat maar voor vijf dagen binnen, terwijl ze in een andere nog twee volle weken afzondering in acht nemen. Maar de Duitse opzet slaagde niet.
De verantwoordelijke ministers van de lidstaten moeten dinsdag nog hun fiat geven voor de eenvormiger regels.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/RTR) - Israël onder leiding van de huidige premier Benjamin Netanyahu vormt de grootste bedreiging voor vrede en stabiliteit in de hele regio. Dit zei de Turkse president Erdogan naar aanleiding van de grote Israëlische aanvallen op Iran. Hij zei het in een telefoongesprek met de Saudische machthebber Mohammed bin Salman al-Saud.
19 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft telefonisch met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gesproken en hem gefeliciteerd met diens verjaardag. De twee spraken volgens het Kremlin onder meer over het Midden-Oosten en de oorlog in Oekraïne.
1 uur geledenMUSCAT (ANP/AFP) - Het atoomoverleg tussen de VS en Iran dat voor zondag gepland stond, gaat niet door na de Israëlische aanvallen op Iran. Dat heeft bemiddelaar Oman bekendgemaakt.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu dreigde zaterdag in een videoboodschap dat zijn land nog veel meer doelen in Iran zal aanvallen. Ook zei hij dat het nucleaire programma van Iran zwaar is getroffen door de Israëlische aanvallen en mogelijk zelfs jaren is teruggedraaid.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een politicus in de Amerikaanse staat Minnesota is doodgeschoten. De gouverneur van de staat Minnesota, Tim Walz, maakte dat bekend. Het gaat om de Democraat Melissa Hortman in het Huis van Afgevaardigden van Minnesota. Ook haar man werd doodgeschoten, door een man die zich voordeed als politieagent.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Moskou veroordeelt het geweld van Israël tegen Iran. Dat heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tegen zijn Iraanse ambtgenoot Abbas Araqchi gezegd in een telefoongesprek.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De politie in de Amerikaanse stad Minneapolis is op zoek naar een schutter die in het noorden van de stad doelbewust op Democratische politici heeft geschoten. Twee parlementariërs van de staat Minnesota, John Hoffman en Melissa Hortman, zijn samen met hun partners in hun huizen in twee wijken in de nacht van vrijdag op zaterdag mogelijk door dezelfde schutter beschoten. Ze zouden zwaargewond zijn geraakt.
2 uur geleden