Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen geloven niet meer in munitiebelofte aan Oekraïne

EU-landen geloven niet meer in munitiebelofte aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Het lukt de Europese Unie niet om beloofde munitieleveringen aan Oekraïne waar te maken, denken EU-landen. De toegezegde 1 miljoen artilleriegranaten waar Oekraïne om zit te springen kunnen niet op tijd worden geproduceerd, zegt onder anderen de Duitse defensieminister Boris Pistorius.

Oekraine heeft de munitie voor zwaar geschut hard nodig om overeind te blijven tegen de minder afgeknepen Russische invasietroepen en verwachtte ze uiterlijk in februari. Maar "de 1 miljoen wordt niet gehaald, daar moeten we van uitgaan", zei Pistorius bij aankomst in Brussel voor overleg met zijn EU-collega's. Het is volgens hem de vraag of die belofte ooit realistisch was. EU-buitenlandchef Josep Borrell erkent ook dat de unie de doelstelling mogelijk niet bereikt.

Defensieminister Kajsa Ollongren wil die conclusie nog niet trekken, maar zou die wel pijnlijk vinden. "Oekraïne is wel afhankelijk van de beloften die wij doen, dat we ook echt leveren. Oekraïne moet kunnen rekenen op de constante toevoer van de munitie die ze nodig hebben."

Extra productie

Oekraïne heeft inmiddels wel meer dan 300.000 granaten ontvangen die de EU-landen nog op voorraad hadden, aldus Borrell. Maar veel meer hebben ze niet liggen en het komt nu op extra productie aan. Het valt echter niet mee om dat op korte termijn voor elkaar te krijgen.

"De contracten zijn getekend, de bestellingen lopen", zegt Ollongren. "Er moet zo spoedig mogelijk worden geleverd."

Meer uit Buitenland

Onduidelijkheid over lot gardisten na schietpartij bij Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later zei de gouverneur dat hij tegenstrijdige berichten ontving over de toestand van de twee.

4 uur geleden
Twee gardisten doodgeschoten in buurt van Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn doodgeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Dat ging tijdelijk op slot. De Amerikaanse president Donald Trump was in Florida. Het motief van de schietpartij is nog onbekend.

5 uur geleden
Witte Huis op slot na schietpartij in de buurt

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis in Washington is op slot gegaan door een schietpartij in de buurt. De lockdown werd gemeld door het kantoor van de Amerikaanse president Donald Trump.

6 uur geleden
President Nigeria roept noodtoestand uit om ontvoeringen

ABUJA (ANP/AFP) - De president van Nigeria, Bola Tinubu, heeft een noodtoestand afgekondigd, nu het land kampt met een golf van massale ontvoeringen.

6 uur geleden
Kevin Spacey in oktober opnieuw voor de rechter

LONDEN (ANP/AFP) - Kevin Spacey staat volgend jaar een nieuwe rechtszaak te wachten. De Hollywood-acteur moet in oktober in Londen voorkomen in een zaak die draait om drie aanklachten van seksueel misbruik, is woensdag bekendgemaakt.

7 uur geleden
Weer celstraf voor een ex-president in Peru

LIMA (ANP/DPA) - Weer moet een ex-president in Peru achter de tralies. Martín Vizcarra, die van 2018 tot 2020 aan de macht was, is veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Hij nam in 2014 als gouverneur van een provincie smeergeld aan van bouwbedrijven.

7 uur geleden
Dodental door brand woontorens Hongkong loopt op naar 36

HONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door een verwoestende brand in meerdere woontorens in Hongkong is opgelopen naar 36, meldt de lokale brandweer. Met 279 andere personen zou geen contact zijn, aldus de autoriteiten. Zeker 29 mensen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer krijgt de brand langzaam onder controle.

9 uur geleden