Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-landen geloven niet meer in munitiebelofte aan Oekraïne

EU-landen geloven niet meer in munitiebelofte aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Het lukt de Europese Unie niet om beloofde munitieleveringen aan Oekraïne waar te maken, denken EU-landen. De toegezegde 1 miljoen artilleriegranaten waar Oekraïne om zit te springen kunnen niet op tijd worden geproduceerd, zegt onder anderen de Duitse defensieminister Boris Pistorius.

Oekraine heeft de munitie voor zwaar geschut hard nodig om overeind te blijven tegen de minder afgeknepen Russische invasietroepen en verwachtte ze uiterlijk in februari. Maar "de 1 miljoen wordt niet gehaald, daar moeten we van uitgaan", zei Pistorius bij aankomst in Brussel voor overleg met zijn EU-collega's. Het is volgens hem de vraag of die belofte ooit realistisch was. EU-buitenlandchef Josep Borrell erkent ook dat de unie de doelstelling mogelijk niet bereikt.

Defensieminister Kajsa Ollongren wil die conclusie nog niet trekken, maar zou die wel pijnlijk vinden. "Oekraïne is wel afhankelijk van de beloften die wij doen, dat we ook echt leveren. Oekraïne moet kunnen rekenen op de constante toevoer van de munitie die ze nodig hebben."

Extra productie

Oekraïne heeft inmiddels wel meer dan 300.000 granaten ontvangen die de EU-landen nog op voorraad hadden, aldus Borrell. Maar veel meer hebben ze niet liggen en het komt nu op extra productie aan. Het valt echter niet mee om dat op korte termijn voor elkaar te krijgen.

"De contracten zijn getekend, de bestellingen lopen", zegt Ollongren. "Er moet zo spoedig mogelijk worden geleverd."

Meer uit Buitenland

Zelensky: gesprekken Abu Dhabi constructief, mogelijk vervolg

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de gesprekken van zijn land met Rusland en de VS in Abu Dhabi constructief genoemd.

34 minuten geleden
Rusland bereid tot nader overleg met Oekraïne

MOSKOU/ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Rusland staat volgens zijn ministerie van Buitenlandse Zaken open voor een voortzetting van de gesprekken met Oekraïne. Die zouden volgens bronnen van het Franse persbureau AFP komende week weer in Abu Dhabi zijn.

39 minuten geleden
Tweede overlegronde Oekraïne, Rusland en VS afgerond

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De tweede overlegronde tussen delegaties uit Oekraïne, Rusland en de VS in Abu Dhabi is volgens een woordvoerder van de Oekraïense delegatie voorbij. Ze spraken elkaar zaterdag voor de tweede dag op rij. Het is niet duidelijk of verder overleg plaatsvindt, maar volgens Amerikaanse media praten de drie landen komende week verder in Abu Dhabi.

1 uur geleden
Protest Italië tegen vrijlating bareigenaar in Zwitserse Crans

ROME (ANP/RTR) - Italië heeft de ambassadeur in Zwitserland teruggeroepen voor overleg na de vrijlating van de eigenaar van het café in Crans-Montana waar in de nieuwjaarsnacht een enorme brand woedde. Daarbij kwamen veertig vooral jonge mensen om het leven, onder wie zes Italianen. Tien van de ruim honderd gewonden zijn Italianen.

1 uur geleden
Winterstorm teistert delen VS met 235 miljoen inwoners

WASHINGTON (ANP) - Een groot deel van de Verenigde Staten heeft te maken met een sneeuwstorm die dit weekeinde dwars over het land raast. Storm Fern trekt van het noordoosten diep landinwaarts, zo ver als de staten Oklahoma en Colorado. Er wonen naar schatting 235 miljoen van de 340 miljoen Amerikanen op dat 'pad'.

2 uur geleden
Bronnen: Syrische regering en SDF verlengen wapenstilstand

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische regering en de door Koerden geleide SDF hebben volgens ingewijden ingestemd met een verlenging van hun wapenstilstand. Deze maand braken gevechten tussen de twee partijen uit in het noorden van Syrië.

4 uur geleden
Doden en tientallen vermisten na aardverschuiving in Indonesië

JAKARTA (ANP/RTR) - Door een aardverschuiving in de Indonesische provincie West-Java zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. 82 personen worden vermist. Dat heeft de Indonesische rampenbestrijdingsdienst zaterdag gemeld. De aardverschuiving trof volgens lokale autoriteiten een dorp in de regio West-Bandung, een gebied waar de afgelopen dagen erg veel regen viel.

4 uur geleden