EU-landen gaan omikron te lijf met lappendeken aan maatregelen
DEN HAAG (ANP/AFP/DPA/RTR) - Strenge regels voor ongevaccineerden, het schrappen van oudejaarsfeesten en inreisbeperkingen. Europese landen kiezen tijdens de opmars van de omikronvariant voor een lappendeken aan maatregelen om het coronavirus te bestrijden. Nederland loopt met een strenge lockdown voorop.
In buurlanden geldt momenteel een minder streng beleid. Er wordt rekening mee gehouden dat Nederlanders vanwege de sluiting van veel winkels in eigen land uitwijken naar Duitsland en België. Belgische gemeentebesturen zeggen daar klaar voor te zijn. Er wordt bijvoorbeeld extra personeel ingezet in winkelstraten om de verwachte drukte in goede banen te leiden.
In andere Europese landen worden ondertussen nieuwe beperkende maatregelen van kracht. In Ierland moeten horecazaken vanaf maandag om 20.00 uur dicht vanwege zorgen over de omikronvariant. Denemarken sloot zondag onder meer theaters, bioscopen, dierentuinen en attractieparken. Restaurants mogen open blijven tot 23.00 uur.
Vaccinatiecampagnes
Het opvoeren van vaccinatiecampagnes wordt eveneens gezien als manier om burgers te beschermen tegen de omikronvariant. Zo krijgen steeds meer volwassenen in Europa toegang tot boosterprikken en worden nu ook jonge kinderen gevaccineerd. Portugal verwacht dit weekend tienduizenden kinderen onder de 12 een eerste inenting te kunnen geven.
In het Verenigd Koninkrijk heeft meer dan de helft van de volwassenen al een booster gehad. Dat land kampt met een grote omikronuitbraak. Minister van Volksgezondheid Sajid Javid zei dat vermoedelijk zo'n 60 procent van de nieuwe besmettingen in Engeland kan worden toegeschreven aan de variant. Hij sluit niet uit dat nog voor de kerst aanvullende coronamaatregelen worden genomen.
Aanscherping van maatregelen
Ook andere Europeanen krijgen mogelijk te maken met een strenger coronabeleid. Italië overweegt volgens lokale media een aanscherping van de maatregelen. Premier Mario Draghi vergadert donderdag met zijn kabinet. Hij zou daarna bekend kunnen maken dat ook gevaccineerde landgenoten een negatieve coronatest moeten tonen om toegang te krijgen tot drukke locaties, zoals discotheken en stadions.
De opmars van omikron overschaduwt ook de traditionele feestelijke viering van de jaarwisseling. Fransen moeten het dit jaar doen zonder de traditionele vuurwerkshow in Parijs. De regering had lokale overheden gevraagd om dergelijke festiviteiten af te blazen en burgers opgeroepen zich vooral te laten testen voor feestjes.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt dat zeker 5000 mensen zijn omgekomen tijdens de protesten in Iran. Onder hen zijn ongeveer vijfhonderd leden van de veiligheidsdiensten, aldus de anonieme functionaris tegen persbureau Reuters.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd een rechtszaak te starten tegen de Amerikaanse zender CBS, meldt The New York Times. Hij werd eerder deze week dertien minuten geïnterviewd en wilde dat het gesprek volledig werd uitgezonden, wat dinsdag gebeurde.
23 minuten geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - Ook de Jordaanse koning Abdullah is uitgenodigd om deel te nemen aan de Raad van Vrede van de Amerikaanse president Donald Trump. De Verenigde Staten willen dat deze raad toezicht houdt op het toekomstige Palestijnse technocratische bestuur in de Gazastrook.
47 minuten geledenALEPPO (ANP/AFP) - Syrische staatsmedia zeggen dat de door Koerden geleide SDF twee belangrijke bruggen over de rivier de Eufraat heeft vernietigd, in de noordelijke regio Raqqa. Syrische regeringstroepen rukken sinds kort op in het noorden van het land en controleren nu gebieden die meer dan een decennium in Koerdische handen waren.
2 uur geledenMAKASSAR (ANP) - De Indonesische autoriteiten hebben wrakstukken gevonden van het vliegtuig dat vermist raakte in de provincie Zuid-Sulawesi. Naar de elf inzittenden wordt nog gezocht.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Meer dan vijftig mensen zijn zaterdag gewond geraakt bij confrontaties tussen supporters en de politie voorafgaand aan de voetbalwedstrijd in de Duitse tweede divisie tussen Hertha BSC en koploper Schalke 04.
7 uur geledenWENEN (ANP) - Door een lawine in Oostenrijk zijn drie Tsjechische skiërs om het leven gekomen, meldt de politie. Het totale dodental door lawines in de Oostenrijkse Alpen zaterdag komt daarmee op acht. Eerder op de dag vielen al vijf doden bij twee afzonderlijke incidenten in de regio Pongau, ten zuiden van Salzburg.
8 uur geleden