EU-landen eens over verbod op vernietigen onverkochte kleding
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten willen een verbod op het vernietigen van onverkochte kleding en schoenen. Ook zijn ze het in Brussel eens geworden over regels voor het duurzaam ontwerpen van nieuwe producten. Het doel is dat er minder spullen worden weggegooid en er efficiënter wordt omgesprongen met grondstoffen.
De Europeaan koopt elk jaar gemiddeld ongeveer 26 kilo textiel en gooit circa 11 kilogram weg. Miljoenen tonnen afgedankte kleding komen terecht in de verbrandingsoven of op stortplaatsen.
Het midden- en kleinbedrijf krijgt in de beoogde wet een overgangsperiode van vier jaar voor het verbod op het vernietigen van onverkochte kleding van kracht wordt. Kleine bedrijven met minder dan vijftig werknemers worden helemaal uitgezonderd.
Prullenbak
Er zullen de komende jaren stapsgewijs ontwerpeisen worden gesteld aan verschillende productgroepen, te beginnen bij de textielsector. Het gaat om eisen aan bijvoorbeeld de levensduur van producten, de repareerbaarheid, de herbruikbaarheid of de recyclebaarheid. De textielsector is nu nog erg vervuilend omdat er veel grondstoffen en chemicaliën worden gebruikt voor het produceren van kleding en afgedankte kleding nauwelijks wordt gerecycled.
"Hoe fijn is het als spullen langer meegaan en ze niet na een keer gebruiken al de prullenbak in gaan", zegt staatssecretaris Vivianne Heijnen (Milieu). "Door in de ontwerpfase al goed na te denken over duurzaamheid, gaan producten langer mee en zijn er minder grondstoffen nodig voor de productie. Dat scheelt mensen geld en is ook nog eens goed voor het milieu." Volgens haar heeft Nederland hard gelobbyd voor de beoogde wet.
Het zogeheten Ecodesign-wetsvoorstel van de Europese Commissie moet ook door het Europees Parlement worden goedgekeurd.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Economen van Rabobank voorzien economische pijn in Nederland door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Maar een recessie verwachten ze niet, al heeft de bank haar eerdere voorspellingen in een nieuwe raming wel iets verlaagd.
10 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend omhoog door het oplaaiende geweld in het Midden-Oosten. Iran heeft raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein en de Verenigde Staten vielen een Iraans commandocentrum aan. Daarmee zetten de olieprijzen de opmars van deze week voort door onzekerheid over een vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten.
28 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
13 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
13 uur geleden