EU-landen eens over sancties tegen Rusland om erkenning rebellen
PARIJS (ANP) - De EU-landen hebben overeenstemming bereikt over een pakket sancties tegen Rusland. Ze straffen onder meer 27 personen en organisaties en bemoeilijken de toegang van Moskou tot de financiële markten. Ook 351 Russische parlementariërs die aandrongen op en stemden voor de erkenning van twee afvallige Oekraïense regio's door Rusland worden geraakt.
Ook in hun kijk op en oordeel over de erkenning van de rebellenrepubliekjes Donetsk en Loehansk zijn de lidstaten eensgezind, zegt huidig EU-voorzitter Frankrijk. De ministers van Buitenlandse Zaken werden het eens op een spoedvergadering in Parijs.
"Dit pakket zal Rusland pijn doen en veel ook", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. De EU trekt volgens hem nauw samen op met de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada. Sommige EU-landen wilden verder gaan, maar ze hebben een goede balans gevonden, meent de hoogste EU-diplomaat.
Waarschuwing
Borrell denkt niet dat Rusland het bij de erkenning van de twee "marionettenrepublieken" laat. Hij vraagt zich af wat er gaat gebeuren met het leeuwendeel van Donetsk en Loehansk dat niet is "bezet door het Russische leger" maar nog in handen is van Oekraïne. De buitenlandchef waarschuwt dat "we het sanctieniveau zullen verhogen naargelang het gedrag van Rusland". De EU houdt "munitie in onze gereedschapskist".
De sancties zijn volgens Borrell gericht op personen en organisaties die een aandeel hadden in de "illegale en agressieve daad" van Moskou. Zo krijgen onder meer banken strafmaatregelen opgelegd en neemt de EU ook de defensiesector op de korrel.
Inperking handel
"En dit is erg belangrijk: we treffen het vermogen van de Russische staat en overheid" om te lenen op de Europese financiële markten. Zo wil de EU "de financiering van escalerend en agressief beleid aan banden leggen", kondigde Brussel eerder aan. Verder wordt de handel tussen de separatistenrepublieken en de EU verder ingeperkt.
Wie op de sanctielijst belanden, kunnen niet meer bij in de EU ondergebracht vermogen. Burgers en bedrijven in de EU mogen geen zaken meer met hen doen. Gestrafte personen mogen ook de unie niet langer in. President Vladimir Poetin zelf blijft buiten schot.
Meer uit Buitenland
NONTHABURI (ANP/AFP) - Thaise politieagenten hebben in een voorstad van Bangkok een verdachte tijdens een nieuwjaarsviering overweldigd, terwijl ze vermomd waren als leeuwendansers. De leeuwendans maakt traditioneel deel uit van het Chinees nieuwjaar.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De voormalige Britse prins Andrew is opgepakt, meldt de Britse omroep BBC. Andrew Mountbatten-Windsor raakte herhaaldelijk in opspraak door zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk heeft landgenoten in Iran opgeroepen dat land onmiddellijk te verlaten. Hij meent dat er een risico is op een gewapend conflict en dat er al over een paar uur mogelijk geen kans meer is op evacuatievluchten.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.
4 uur geleden