EU-landen eens over financiering extra munitie voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De EU-landen zijn het eens geworden over de financiering van extra munitie voor Oekraïne. Er wordt 1 miljard euro uit de zogeheten Europese vredesfaciliteit vrijgemaakt voor de levering van munitie uit hun arsenalen, maakt EU-buitenlandchef Josep Borrell bekend.
Door het besluit om het wapenfonds opnieuw aan te spreken kunnen lidstaten die munitie uit bestaande voorraden doneren aan de Oekraïense strijdkrachten of bestellingen van dit voorjaar voorrang geven daar deels voor worden vergoed. Omdat ze ongeveer de helft terugkrijgen zou de maatregel goed zijn voor bijna 2 miljard aan artilleriemunitie.
De oorlog in Oekraïne is uitgemond in een slijtageslag en het land dreigt die te verliezen als zijn bondgenoten niet snel meer munitie sturen, vooral artilleriegranaten voor bijvoorbeeld de Nederlandse en Duitse pantserhouwitsers. Volgens Borrell "toont de maatregel de eensgezinde vastberadenheid van de EU aan om door te gaan met het steunen van het zelfverdedigingsrecht van Oekraïne tegen de meedogenloze Russische agressor."
Het besluit maakt deel uit van een "driesporenbeleid" om dreigende munitietekorten in Oekraïne aan te pakken. Zo zou nog eens een miljard uit hetzelfde wapenfonds moeten gaan naar de gezamenlijke inkoop van nieuwe munitie. Ook wil de EU de decennialang ingekrompen wapenindustrie helpen en aanmoedigen om de productie op te voeren.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.
51 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
3 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.
3 uur geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
5 uur geleden