EU-landen beginnen met vaccineren tegen coronavirus
BRUSSEL (ANP) - Veel landen binnen de Europese Unie beginnen zondag met het vaccineren tegen het coronavirus. In de ochtend kregen inwoners van Italië, Tsjechië, Zweden en Cyprus de eerste prikken. In Duitsland, Hongarije en Slowakije waren zaterdag al de eerste vaccins toegediend in het kader van de Europese uitrol van het vaccin van Pfizer en BioNTech. Nederland volgt vanaf 8 januari.
Italië begon met het vaccineren van gezondheidswerkers en de meest kwetsbare groepen. Op foto's van het ministerie van Volksgezondheid is te zien dat verschillende mannen en vrouwen zondagochtend een prik kregen. "Deze datum zal voor altijd bij ons blijven", tweette premier Giuseppe Conte.
Italië was het eerste westerse land dat zwaar getroffen werd door de pandemie. Meer dan 71.000 mensen zijn daar tot nu toe gestorven aan Covid-19.
Tsjechië
In Tsjechië kreeg premier Andrej Babis als eerste het vaccin in het Centraal Militair Hospitaal in Praag, net voordat andere ziekenhuizen in de hoofdstad en de op één na grootste stad Brno begonnen met de distributie van de 9750 doses die het land tot nu toe heeft ontvangen.
"Het vaccin dat gisteren uit de Europese Unie is aangekomen, dat is hoop, hoop dat we terug zullen keren naar een normaal leven," zei Babis voordat hij de prik kreeg. Kort na Babis kreeg de 95-jarige Emilie Repikova, 95, een veteraan uit de Tweede Wereldoorlog, het vaccin toegediend.
Zweden
In Zweden kreeg de 91-jarige Gun-Britt Johnson in een verpleeghuis in Mjolby de primeur. "Ik heb niets gevoeld," zei ze na het krijgen van de prik. Ze zei dat het "een verrassing" was om als eerste in het land van 10,3 miljoen inwoners te worden uitgekozen om het vaccin te krijgen en ze had er naar uitgekeken.
In Cyprus kregen de bewoners van bejaardenhuizen in de steden Nicosia, Larnaca en Limassol als eersten het vaccin toegediend.
Het vaccin van Pfizer en BioNTech werd maandag goedgekeurd voor gebruik in de Europese Unie. Het middel kwam zaterdag aan in de lidstaten, ook in Nederland.
Meer uit Buitenland
JIUQUAN/BEIJING (ANP/AFP/DPA) - Drie Chinese astronauten zijn met meer dan een week vertraging teruggekeerd op aarde. Ze waren zes maanden in de ruimte in het Chinese ruimtestation Tiangong. Gevreesde schade door ruimteafval veroorzaakte een vertraging bij de terugreis. Vrijdag zijn Chen Dong, Chen Zhongrui en Wang Jie uiteindelijk met hun landingsvaartuig met parachutes geland in de noordelijke regio Binnen-Mongolië.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft het uitblijven van internationaal ingrijpen in el-Fasher een "smet" op het blazoen van de internationale gemeenschap genoemd. De paramilitaire RSF-beweging nam de Soedanese stad eind oktober in. Daarbij zouden massamoorden zijn gepleegd. Vermoedelijk zitten nog tienduizenden inwoners vast in el-Fasher.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Russische luchtverdedigingstroepen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 216 Oekraïense drones neergeschoten of onderschept, aldus het Russische ministerie van Defensie.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - Een op de 25 deelnemers van de COP30-klimaatgesprekken in Brazilië is een fossiele brandstoflobbyist, blijkt uit een nieuwe analyse van Kick Big Polluters Out (KBPO). 1600 lobbyisten hebben toegang gekregen tot de gesprekken, de grootste aanwezigheid ooit, aldus KBPO.
5 uur geledenCILACAP (ANP/AFP) - Bij een aardverschuiving op het Indonesische eiland Java, veroorzaakt door hevige regenval, zijn twee doden gevallen. Zeker 21 andere mensen zijn nog vermist.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn vier doden gevallen. Zeker 29 anderen raakten gewond, aldus de burgemeester van de stad, Vitali Klytsjko.
6 uur geledenTOKYO (ANP) - Japan wil gepensioneerde politieagenten en soldaten inzetten om beren te bestrijden, nu het land te maken heeft met een recordaantal dodelijke aanvallen dit jaar.
6 uur geleden