EU laat vliegmaatschappijen toch wat ruimte met landingsrechten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie blijft ook komende winter nog enigszins mild voor vliegmaatschappijen die niet al hun start- en landingsrechten willen gebruiken. Ze hoeven zich nog niet helemaal aan het minimum van voor de coronapandemie te houden.
De Europese Commissie wilde, nu de luchtvaart is opgeveerd van de coronapandemie, terug naar de oude verplichting om 80 procent van de zogeheten slots te gebruiken. Dat was, sinds Covid-19 de luchtvaart platlegde, 64 procent. Luchtvaartmaatschappijen die de limiet niet halen, moeten de vaak felbegeerde rechten afstaan aan concurrenten.
Maar de maatschappijen zijn de coronacrisis nog niet te boven en kregen er het conflict in Oekraïne nog bovenop, constateren de EU-lidstaten. En het virus of de oorlog kunnen komende maanden zomaar ernstiger opspelen. Ze leggen de limiet daarom komend winterseizoen, dat van eind oktober tot eind maart duurt, op 75 procent.
Zomerseizoen
De soepele regels besparen vliegmaatschappijen onnodige kosten voor slecht bezette vluchten, maar schelen ook bijvoorbeeld broeikasgassen. De luchtvaart drong zelf al maanden aan op langere coulance.
Het komende zomerseizoen geldt in principe wel weer de oude regel, hebben de EU-lidstaten afgesproken.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden geleidelijk verder aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie zijn de huidige gasreserves donderdag gestegen tot 8,3 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent begin april. Rond dezelfde tijd vorig jaar bedroeg de gasvoorraad nog meer dan 25 procent.
5 minuten geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - De directe impact van de oorlog in het Midden-Oosten is volgens Fugro grotendeels beperkt gebleven tot de activiteiten van het bedrijf in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) en Qatar. Dat meldt de bodemonderzoeker en oliedienstverlener donderdag bij de publicatie van de kwartaalcijfers. Ook spreekt het bedrijf van enkele indirecte gevolgen in andere landen en regio's.
34 minuten geledenHUIZEN (ANP) - Lidl Nederland begint een proef om oneetbaar geworden voedsel, waaronder maaltijdsalades, fruit en graanproducten, om te zetten in veevoer. Als de proef slaagt, verwacht de super jaarlijks 10 miljoen kilo aan voedselverspilling te kunnen voorkomen. Dat staat gelijk aan ruim 330 volgeladen vrachtwagens.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken heeft voor het eerst in ruim een jaar weer meer verkocht. De daling in de biermarkt zette door, maar andere dranken deden het beter. Het zorgde voor een totale stijging van 1,2 procent in het eerste kwartaal, de eerste groei sinds het laatste kwartaal van 2024.
56 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Meer dan 2700 vakantiewoningen in Nederland werden vorig jaar via een NVM-makelaar in de verkoop gezet, het hoogste aantal in vijftien jaar. "De markt wordt sterk beïnvloed door wijzigingen in box 3, hogere btw op verhuur en stijgende lasten. Vooral beleggers haken vaker af, terwijl particuliere kopers kritischer worden", staat in een rapport van makelaarsorganisatie NVM.
58 minuten geledenDUIVEN (ANP) - Chiptoeleverancier Besi blijft profiteren van de grote vraag naar geavanceerde chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI). Het bedrijf uit Duiven behaalde in het eerste kwartaal fors meer omzet dan een jaar eerder en rekent voor het lopende tweede kwartaal op verdere groei.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De gemiddelde pensioenleeftijd is vorig jaar gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 gingen ruim 100.000 werknemers gemiddeld op 66 jaar en 4 maanden met pensioen, ruim 2,5 maanden later dan in 2024.
2 uur geleden