EU-kopstukken prijzen Turkse kiezers om hang naar democratie
BRUSSEL (ANP) - De voorzitters van de Europese Commissie en de Europese leiders zijn blij dat zoveel Turken zijn gaan stemmen in de presidentsverkiezingen van zondag. Daaruit blijkt wel hoe zij "de democratische instellingen waarderen", zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
De opkomst is in Turkije meestal wel hoog, maar kwam ditmaal volgens staatspersbureau Anadolu zelfs uit op bijna 89 procent. Dat is "grote, grote winst", vindt Von der Leyen. Vooraf waren er twijfels of bijvoorbeeld bewoners van door de recente aardbevingen verwoeste gebieden erin zouden slagen hun stem uit te brengen.
Ook voorzitter Charles Michel van de raad van staatshoofden en regeringsleiders van de EU prees de kiezers. Hij en Von der Leyen "volgen de verkiezingen op de voet", verzekert hij.
Kandidaat-lid
Brussel stelt de laatste jaren keer op keer aan de kaak dat de Turkse president Recep Tayyip Erdogan steeds meer macht naar zich zou toetrekken. Turkije is al decennia kandidaat-lid van de EU, maar de voorbereidingen daarop zitten muurvast.
Erdogans rivaal, die hij zondag in de eerste ronde verrassend royaal voorbleef, heeft verklaard dat hij de banden met de EU wil aanhalen. Maar Michel en Von der Leyen waken ervoor om een voorkeur voor een presidentskandidaat uit te spreken.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De misdaadkomedie One Battle After Another is zondagavond de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de BAFTA's, de belangrijkste Britse filmprijzen. Het drama over een linkse revolutionair (Leonardo DiCaprio) die wordt opgejaagd door een gefrustreerde militair (Sean Penn), verzilverde zes van zijn dertien nominaties.
27 minuten geledenPARIJS (ANP) - Activisten hebben in het Louvre in Parijs een foto van de Britse oud-prins Andrew opgehangen. Het gaat om een inmiddels bekende foto van afgelopen donderdag, waarop Andrew onderuitgezakt op de achterbank van zijn auto zit na een urenlang politieverhoor.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Meer dan tweehonderd politieke gevangenen in Venezuela zijn in hongerstaking gegaan om hun vrijlating te eisen. Dat zeggen familieleden van de gevangenen, enkele dagen nadat een nieuwe amnestiewet is ingegaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - In de Amerikaanse stad New York geldt vanaf vanavond (lokale tijd) een tijdelijk reisverbod vanwege een naderende winterstorm. Dat heeft burgemeester Zohran Mamdani aangekondigd in een persconferentie.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Iran en Rusland zijn in het geheim een wapendeal overeengekomen ter waarde van 500 miljoen euro, schrijft de Britse krant Financial Times (FT). In het akkoord, dat al in december werd getekend in Moskou, spraken de partijen af dat Rusland draagbare Verba-lanceereenheden en raketten levert aan Iran.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat er nog steeds een "goede kans" is op een diplomatieke oplossing voor het conflict met de Verenigde Staten over Teherans nucleaire ambities. Abbas Araqchi heeft waarschijnlijk donderdag in Genève een ontmoeting met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff, zei hij tegen CBS News.
4 uur geleden