EU-kopstukken prijzen Turkse kiezers om hang naar democratie
BRUSSEL (ANP) - De voorzitters van de Europese Commissie en de Europese leiders zijn blij dat zoveel Turken zijn gaan stemmen in de presidentsverkiezingen van zondag. Daaruit blijkt wel hoe zij "de democratische instellingen waarderen", zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
De opkomst is in Turkije meestal wel hoog, maar kwam ditmaal volgens staatspersbureau Anadolu zelfs uit op bijna 89 procent. Dat is "grote, grote winst", vindt Von der Leyen. Vooraf waren er twijfels of bijvoorbeeld bewoners van door de recente aardbevingen verwoeste gebieden erin zouden slagen hun stem uit te brengen.
Ook voorzitter Charles Michel van de raad van staatshoofden en regeringsleiders van de EU prees de kiezers. Hij en Von der Leyen "volgen de verkiezingen op de voet", verzekert hij.
Kandidaat-lid
Brussel stelt de laatste jaren keer op keer aan de kaak dat de Turkse president Recep Tayyip Erdogan steeds meer macht naar zich zou toetrekken. Turkije is al decennia kandidaat-lid van de EU, maar de voorbereidingen daarop zitten muurvast.
Erdogans rivaal, die hij zondag in de eerste ronde verrassend royaal voorbleef, heeft verklaard dat hij de banden met de EU wil aanhalen. Maar Michel en Von der Leyen waken ervoor om een voorkeur voor een presidentskandidaat uit te spreken.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Justitie in Cuba klaagt zes bemanningsleden aan van een Amerikaanse speedboot, die vorige week door de Cubaanse kustwacht werd onderschept tijdens een vuurgevecht. Dat meldt het Openbaar Ministerie in een verklaring.
2 uur geledenMASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.
5 uur geledenQOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
10 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
12 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
13 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
13 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
13 uur geleden