EU-kopstukken beloven Oekraïne pal te staan in derde oorlogsjaar
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan ook twee jaar na de Russische invasie rekenen op de "onwankelbare" steun van de Europese Unie, verzekeren de voorzitters van de belangrijkste Europese instellingen. "Meer dan ooit" zelfs, ook al stapelen de sombere berichten over Oekraïne zich bij het aanbreken van het derde oorlogsjaar op.
"We blijven eensgezind en trouw aan onze belofte om Oekraïne zo lang als dat nodig is te steunen", stellen voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, Charles Michel van de raad van regeringsleiders en Roberta Metsola van het Europees Parlement. Die eensgezindheid is niet steeds verzekerd, blijkt meteen uit hun verklaring. Het was de bedoeling die uit naam van de 27 EU-landen uit te spreken, maar Hongarije wilde daar niet aan. Daarom nemen de drie EU-kopstukken de verklaring voor eigen rekening.
"De EU zal zijn krachtige en onwankelbare politieke, militaire, financiële, economische, diplomatieke en humanitaire hulp voortzetten", beloven Michel, Metsola en Von der Leyen. Oekraïne zit daar meer dan ooit om verlegen nu de Amerikaanse steun dreigt op te drogen. Ook de Europese hulp verloopt niet altijd vlot. Miljardenhulp om het land draaiende te houden stuitte lang op Hongaars verzet, al is Boedapest uiteindelijk gezwicht. Het Oekraïense leger wacht ook nog op het grootste deel van de 1 miljoen artilleriegranaten die de EU afgelopen jaar zou leveren.
Von der Leyen bezoekt zaterdag Kyiv, zegt een hoge EU-bron. Dan is de invasie exact twee jaar geleden.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
10 uur geledenBOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.
11 uur geledenBOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/AFP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten een tiental aanhoudingen verricht. Supporters die het stadion binnen wilden, hebben er enige tijd barricades opgericht, onder meer met opgestapelde fietsen. In het stadion was de wedstrijd op een scherm te zien voor de 48.000 mensen met toegangskaartjes.
12 uur geleden