Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-kopstukken beloven Oekraïne pal te staan in derde oorlogsjaar

EU-kopstukken beloven Oekraïne pal te staan in derde oorlogsjaar

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan ook twee jaar na de Russische invasie rekenen op de "onwankelbare" steun van de Europese Unie, verzekeren de voorzitters van de belangrijkste Europese instellingen. "Meer dan ooit" zelfs, ook al stapelen de sombere berichten over Oekraïne zich bij het aanbreken van het derde oorlogsjaar op.

"We blijven eensgezind en trouw aan onze belofte om Oekraïne zo lang als dat nodig is te steunen", stellen voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, Charles Michel van de raad van regeringsleiders en Roberta Metsola van het Europees Parlement. Die eensgezindheid is niet steeds verzekerd, blijkt meteen uit hun verklaring. Het was de bedoeling die uit naam van de 27 EU-landen uit te spreken, maar Hongarije wilde daar niet aan. Daarom nemen de drie EU-kopstukken de verklaring voor eigen rekening.

"De EU zal zijn krachtige en onwankelbare politieke, militaire, financiële, economische, diplomatieke en humanitaire hulp voortzetten", beloven Michel, Metsola en Von der Leyen. Oekraïne zit daar meer dan ooit om verlegen nu de Amerikaanse steun dreigt op te drogen. Ook de Europese hulp verloopt niet altijd vlot. Miljardenhulp om het land draaiende te houden stuitte lang op Hongaars verzet, al is Boedapest uiteindelijk gezwicht. Het Oekraïense leger wacht ook nog op het grootste deel van de 1 miljoen artilleriegranaten die de EU afgelopen jaar zou leveren.

Von der Leyen bezoekt zaterdag Kyiv, zegt een hoge EU-bron. Dan is de invasie exact twee jaar geleden.

Meer uit Buitenland

Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.

1 uur geleden
Luchtalarm moet vervangen worden door alternatief systeem

DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.

1 uur geleden
Nobelprijswinnaar wil vliegveld Goma open om strijd tegen ebola

KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.

1 uur geleden
Spaanse oud-premier Zapatero bepleit onschuld in coronazaak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."

1 uur geleden
Tientallen doden bij droneaanval op markt in zuiden Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.

1 uur geleden
Reuters: China heeft in het geheim Russische militairen getraind

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.

4 uur geleden
EU-erelintje uitgereikt aan Angela Merkel

STRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.

4 uur geleden