EU-kopstukken beloven Oekraïne pal te staan in derde oorlogsjaar
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan ook twee jaar na de Russische invasie rekenen op de "onwankelbare" steun van de Europese Unie, verzekeren de voorzitters van de belangrijkste Europese instellingen. "Meer dan ooit" zelfs, ook al stapelen de sombere berichten over Oekraïne zich bij het aanbreken van het derde oorlogsjaar op.
"We blijven eensgezind en trouw aan onze belofte om Oekraïne zo lang als dat nodig is te steunen", stellen voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, Charles Michel van de raad van regeringsleiders en Roberta Metsola van het Europees Parlement. Die eensgezindheid is niet steeds verzekerd, blijkt meteen uit hun verklaring. Het was de bedoeling die uit naam van de 27 EU-landen uit te spreken, maar Hongarije wilde daar niet aan. Daarom nemen de drie EU-kopstukken de verklaring voor eigen rekening.
"De EU zal zijn krachtige en onwankelbare politieke, militaire, financiële, economische, diplomatieke en humanitaire hulp voortzetten", beloven Michel, Metsola en Von der Leyen. Oekraïne zit daar meer dan ooit om verlegen nu de Amerikaanse steun dreigt op te drogen. Ook de Europese hulp verloopt niet altijd vlot. Miljardenhulp om het land draaiende te houden stuitte lang op Hongaars verzet, al is Boedapest uiteindelijk gezwicht. Het Oekraïense leger wacht ook nog op het grootste deel van de 1 miljoen artilleriegranaten die de EU afgelopen jaar zou leveren.
Von der Leyen bezoekt zaterdag Kyiv, zegt een hoge EU-bron. Dan is de invasie exact twee jaar geleden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten pauzeren de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen, in afwachting van lopende gesprekken met Iran. Dat meldt de Amerikaanse president Trump op Truth Social. Hij schrijft dat de VS en Iran de afgelopen twee dagen "zeer goede en productieve" gesprekken hebben gevoerd.
28 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische burger die zondag overleed in de kibboets Misgav Am op de grens met Libanon, kwam om door eigen vuur. Dat zegt het Israëlische leger na het voorval te hebben onderzocht. Dat onderzoek wees uit dat er "ernstige problemen en operationele fouten" zijn gemaakt bij het afvuren van artillerie. Hoewel de aanval was gericht tegen Hezbollah-doelen in de regio, raakten per abuis vijf artilleriegranaten de gemeenschap.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Bij de botsing tussen een passagiersvlucht en een brandweerwagen op de New Yorkse luchthaven LaGuardia zijn zo'n veertig inzittenden gewond geraakt. Dat meldt de transportautoriteit in New York. Van de 41 mensen die werden overgebracht naar het ziekenhuis, liggen er nog altijd negen daar, meldt directeur Kathryn Garcia van de Port Authority of New York.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De voormalige Franse socialistische premier Lionel Jospin is op 88-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn familie, schrijven Franse media. Volgens persbureau AFP zou Jospin in januari al een zware operatie hebben ondergaan. Een doodsoorzaak wordt niet genoemd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse defensieraad waarschuwt dat bij een aanval op de zuidelijke kust en eilanden van Iran er zeemijnen zullen worden gelegd om de route naar de Perzische Golf af te snijden. Daarover schrijven Iraanse staatsmedia.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De cockpitcrew van het vliegtuig dat op een brandweerwagen botste bij luchthaven LaGuardia in New York is overleden. Dat meldt NBC News. Eerder werd gemeld dat naast de piloten twee politieagenten in de brandweerwagen gewond raakten bij het voorval. Zij zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis. Het vliegverkeer is tot nader order stilgelegd op de luchthaven voor onderzoek.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Bij een botsing tussen een vliegtuig van Air Canada Express en een brandweerwagen op een landingsbaan van vliegveld LaGuardia in New York zijn vier mensen gewond geraakt. Dat meldt onder meer NBC News. Onder de gewonden zijn de piloot en copiloot; zij zouden zwaargewond zijn. Een sergeant en een politieagent zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis, schrijft NBC.
5 uur geleden