EU-kopstuk Michel op bezoek bij Chinese president
BRUSSEL (ANP) - EU-kopstuk Charles Michel gaat op bezoek bij de Chinese president. Hij zal volgende week donderdag in Beijing moeten laveren tussen EU-landen die de economische banden met China koesteren en landen die de opkomende grootmacht juist meer weerwerk willen bieden.
De voorzitter van de raad van Europese regeringsleiders en staatshoofden spreekt Xi Jinping in een tijd van geopolitieke en economische spanningen, beseft hij. China weigert Rusland af te vallen om de oorlog die het voert tegen Oekraïne. Ondertussen manen de Verenigde Staten Europa om zich bij de VS aan te sluiten in de handelsoorlog tussen 's werelds twee grootste economieën.
De EU ziet China de laatste jaren steeds minder als een partner en steeds meer als een concurrent en systeemrivaal. Maar EU-landen denken daarover heel verschillend. EU-zwaargewicht Duitsland stelt zich veel toegeeflijker op dan het kleine Litouwen, dat door Beijing werd gestraft omdat het de banden met Taiwan had aangehaald.
De Duitse economie leunt zwaar op China. Bondskanselier Olaf Scholz ging eerder deze maand al bij Xi langs om hem te feliciteren met de verlenging van zijn regeertermijn.
Meer uit Buitenland
CARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
55 minuten geledenLONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
6 uur geleden