EU-kopstuk Michel op bezoek bij Chinese president
BRUSSEL (ANP) - EU-kopstuk Charles Michel gaat op bezoek bij de Chinese president. Hij zal volgende week donderdag in Beijing moeten laveren tussen EU-landen die de economische banden met China koesteren en landen die de opkomende grootmacht juist meer weerwerk willen bieden.
De voorzitter van de raad van Europese regeringsleiders en staatshoofden spreekt Xi Jinping in een tijd van geopolitieke en economische spanningen, beseft hij. China weigert Rusland af te vallen om de oorlog die het voert tegen Oekraïne. Ondertussen manen de Verenigde Staten Europa om zich bij de VS aan te sluiten in de handelsoorlog tussen 's werelds twee grootste economieën.
De EU ziet China de laatste jaren steeds minder als een partner en steeds meer als een concurrent en systeemrivaal. Maar EU-landen denken daarover heel verschillend. EU-zwaargewicht Duitsland stelt zich veel toegeeflijker op dan het kleine Litouwen, dat door Beijing werd gestraft omdat het de banden met Taiwan had aangehaald.
De Duitse economie leunt zwaar op China. Bondskanselier Olaf Scholz ging eerder deze maand al bij Xi langs om hem te feliciteren met de verlenging van zijn regeertermijn.
Meer uit Buitenland
PHNOM PENH/BANGKOK (ANP/AFP) - Ruim 500.000 inwoners van Cambodja zijn ontheemd geraakt door de grensconflicten met Thailand. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken in Phnom Penh. In Thailand zijn volgens Bangkok ongeveer 400.000 mensen ontheemd.
16 minuten geledenSYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zaterdag twee Palestijnen gedood in het noorden van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het leger beschuldigde de twee ervan Israëlische militairen te hebben aangevallen.
8 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - In Maagdenburg zijn de slachtoffers van de aanslag op de kerstmarkt van precies een jaar geleden herdacht. Op de herdenkingsbijeenkomst verzekerde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz de overlevenden en nabestaanden van de voortdurende steun van zijn regering.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat Washington zijn leidende rol behoudt in de vredesbesprekingen met Rusland. Hij reageert daarmee op opmerkingen van de Franse president Emmanuel Macron, die suggereerde dat Europa opnieuw directe gesprekken met Rusland moet aangaan als de pogingen van de VS mislukken.
12 uur geledenMOSKOU (ANP) - Minstens drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig anderen zijn in het ziekenhuis opgenomen na een massale vergiftiging in een pension in Moskou. Dat meldt de Britse krant Daily Mail op basis van een verklaring van lokale autoriteiten.
13 uur geleden