Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-kopstuk Michel bezoekt Kyiv in aanloop naar uitbreidingsbesluit

EU-kopstuk Michel bezoekt Kyiv in aanloop naar uitbreidingsbesluit

BRUSSEL/KYIV (ANP) - De voorzitter van de 27 EU-regeringsleiders, Charles Michel, bezoekt Oekraïne. Hij staat er onder meer stil bij de protestbeweging die tien jaar geleden afdwong dat het land zich naar het Westen keerde. Michel leidt volgende maand de Europese top waarop de leiders moeten beslissen over een volgende stap voor Oekraïne naar het EU-lidmaatschap.

Oekraïne herdenkt dezer dagen de protesten op het Maidanplein in de hoofdstad Kyiv in 2013 en 2014. De toenmalige pro-Russische regering trad hard op tegen de EU-gezinde demonstranten, van wie er tientallen omkwamen en honderden gewond raakten. Uiteindelijk maakten de machthebbers plaats voor een nieuwe pro-westerse regering. Maar daarop bezette Rusland prompt de Krim en begon de oorlog in Oost-Oekraïne.

Sinds Rusland die oorlog twee jaar geleden opvoerde met een grootscheepse invasie, smeekt Oekraïne eens te meer om snelle toetreding tot de Europese Unie. De leiders van de EU-landen beslissen op hun top in Brussel over drie weken of de kandidaat-lidstaat aan de toetredingsonderhandelingen mag beginnen. De Europese Commissie stelt dat Oekraïne daarvoor genoeg vooruitgang heeft geboekt.

Meer uit Buitenland

Deense premier in Groenland voor steun in 'moeilijke tijd'

NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.

1 uur geleden
Spaanse aanklager seponeert misbruikzaak Julio Iglesias

MADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.

1 uur geleden
Britse premier laakt Trumps uitspraken over NAVO in Afghanistan

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.

1 uur geleden
Iraakse premier: Europa moet IS-gevangenen terughalen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.

4 uur geleden
VN-missie: dodelijkste geweld in Iran sinds Iraanse Revolutie

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.

4 uur geleden
Deense troepen waren 'gevechtsklaar' in Groenland

NUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.

6 uur geleden
Onderzoekers: spoorscheur bij Adamuz zat er al vóór treinbotsing

MADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.

6 uur geleden