EU-kopstuk Michel bezoekt Kyiv in aanloop naar uitbreidingsbesluit
BRUSSEL/KYIV (ANP) - De voorzitter van de 27 EU-regeringsleiders, Charles Michel, bezoekt Oekraïne. Hij staat er onder meer stil bij de protestbeweging die tien jaar geleden afdwong dat het land zich naar het Westen keerde. Michel leidt volgende maand de Europese top waarop de leiders moeten beslissen over een volgende stap voor Oekraïne naar het EU-lidmaatschap.
Oekraïne herdenkt dezer dagen de protesten op het Maidanplein in de hoofdstad Kyiv in 2013 en 2014. De toenmalige pro-Russische regering trad hard op tegen de EU-gezinde demonstranten, van wie er tientallen omkwamen en honderden gewond raakten. Uiteindelijk maakten de machthebbers plaats voor een nieuwe pro-westerse regering. Maar daarop bezette Rusland prompt de Krim en begon de oorlog in Oost-Oekraïne.
Sinds Rusland die oorlog twee jaar geleden opvoerde met een grootscheepse invasie, smeekt Oekraïne eens te meer om snelle toetreding tot de Europese Unie. De leiders van de EU-landen beslissen op hun top in Brussel over drie weken of de kandidaat-lidstaat aan de toetredingsonderhandelingen mag beginnen. De Europese Commissie stelt dat Oekraïne daarvoor genoeg vooruitgang heeft geboekt.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië en de EU zijn ook aanwezig bij overleg tussen Oekraïne en de VS zondag in Genève om een einde te maken aan de oorlog met Rusland, melden functionarissen. Ze gaan het 28-puntenplan van de VS bespreken.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vijf mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond. In totaal zouden bij Israëlische aanvallen in het gebied zeker negen doden zijn gevallen.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - Leiders die rond de G20-top hebben gesproken over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne, zien "een basis waar verder aan moet worden gewerkt". Bij het overleg in Zuid-Afrika waren onder anderen de EU-top en Europese leiders, onder wie premier Dick Schoof, aanwezig.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Brazilië beweegt richting een akkoord, al staan daar naar verwachting geen heel harde afspraken in. De EU is niet enthousiast en mist vooral ambities bij het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen, maar zal de teksten volgens meerdere ingewijden ook niet blokkeren.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.
4 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.
5 uur geleden