EU-kopstuk Michel bezoekt Kyiv in aanloop naar uitbreidingsbesluit
BRUSSEL/KYIV (ANP) - De voorzitter van de 27 EU-regeringsleiders, Charles Michel, bezoekt Oekraïne. Hij staat er onder meer stil bij de protestbeweging die tien jaar geleden afdwong dat het land zich naar het Westen keerde. Michel leidt volgende maand de Europese top waarop de leiders moeten beslissen over een volgende stap voor Oekraïne naar het EU-lidmaatschap.
Oekraïne herdenkt dezer dagen de protesten op het Maidanplein in de hoofdstad Kyiv in 2013 en 2014. De toenmalige pro-Russische regering trad hard op tegen de EU-gezinde demonstranten, van wie er tientallen omkwamen en honderden gewond raakten. Uiteindelijk maakten de machthebbers plaats voor een nieuwe pro-westerse regering. Maar daarop bezette Rusland prompt de Krim en begon de oorlog in Oost-Oekraïne.
Sinds Rusland die oorlog twee jaar geleden opvoerde met een grootscheepse invasie, smeekt Oekraïne eens te meer om snelle toetreding tot de Europese Unie. De leiders van de EU-landen beslissen op hun top in Brussel over drie weken of de kandidaat-lidstaat aan de toetredingsonderhandelingen mag beginnen. De Europese Commissie stelt dat Oekraïne daarvoor genoeg vooruitgang heeft geboekt.
Meer uit Buitenland
PRISTINA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De diep verdeelde parlementsleden van Kosovo zijn er dinsdag niet in geslaagd een president te kiezen. Daardoor stevent het land af op een derde verkiezing in iets meer dan een jaar tijd.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles III heeft de Verenigde Staten erop aangedrongen om standvastig te blijven met hun westerse bondgenoten, nu de spanningen rond Iran en Oekraïne de trans-Atlantische betrekkingen dreigen te ondermijnen. "De uitdagingen waar we voor staan zijn te groot voor één enkel land om alleen te dragen", zei hij onder meer in een zeldzame toespraak tot het Amerikaanse Congres.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige FBI-directeur James Comey is aangeklaagd voor het bedreigen van de Amerikaanse president. Eerder meldden internationale media al dat Comey opnieuw werd vervolgd, maar de precieze aanklacht was toen nog onduidelijk. Tegen Comey is ook een arrestatiebevel uitgevaardigd, meldt CNN.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.
3 uur geledenWISMAR (ANP) - Bultrug Timmy, die weken vastlag voor de kust van Duitsland, is onderweg naar de Noordzee. Hij ligt in de waterbak van een schip en wordt naar diepe wateren gebracht, meldt de krant Bild. Eerder op de dag wist het reddingsteam de walvis in de waterbak te krijgen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft woensdag in Brussel ook een ontmoeting met António Costa, de voorzitter van de EU-leiders. Eerder meldde Magyar al dat hij met Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zou spreken over de bevroren Europese subsidies voor zijn land.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Er komt geen parlementair onderzoek naar de Britse premier Keir Starmer. In het parlement wist de motie hiervoor geen meerderheid te behalen. Uit het onderzoek had duidelijk moeten worden of de sociaaldemocraat Starmer het Lagerhuis mogelijk bewust of onbewust heeft misleid in de affaire rond de benoeming van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.
6 uur geleden