Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-kopstuk Michel bezoekt Kyiv in aanloop naar uitbreidingsbesluit

EU-kopstuk Michel bezoekt Kyiv in aanloop naar uitbreidingsbesluit

BRUSSEL/KYIV (ANP) - De voorzitter van de 27 EU-regeringsleiders, Charles Michel, bezoekt Oekraïne. Hij staat er onder meer stil bij de protestbeweging die tien jaar geleden afdwong dat het land zich naar het Westen keerde. Michel leidt volgende maand de Europese top waarop de leiders moeten beslissen over een volgende stap voor Oekraïne naar het EU-lidmaatschap.

Oekraïne herdenkt dezer dagen de protesten op het Maidanplein in de hoofdstad Kyiv in 2013 en 2014. De toenmalige pro-Russische regering trad hard op tegen de EU-gezinde demonstranten, van wie er tientallen omkwamen en honderden gewond raakten. Uiteindelijk maakten de machthebbers plaats voor een nieuwe pro-westerse regering. Maar daarop bezette Rusland prompt de Krim en begon de oorlog in Oost-Oekraïne.

Sinds Rusland die oorlog twee jaar geleden opvoerde met een grootscheepse invasie, smeekt Oekraïne eens te meer om snelle toetreding tot de Europese Unie. De leiders van de EU-landen beslissen op hun top in Brussel over drie weken of de kandidaat-lidstaat aan de toetredingsonderhandelingen mag beginnen. De Europese Commissie stelt dat Oekraïne daarvoor genoeg vooruitgang heeft geboekt.

Meer uit Buitenland

Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland

BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.

1 uur geleden
Mexico biedt bemiddeling aan tussen Cuba en VS

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.

2 uur geleden
Deense minister na Groenland-overleg: blijven in gesprek met VS

WASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.

2 uur geleden
Noodtoestand voor Oekraïense energiesector na Russische aanvallen

KYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.

2 uur geleden
Denemarken steekt miljarden in extra defensie Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.

4 uur geleden
Mensenrechtenorganisatie meldt 3428 doden door protesten in Iran

OSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.

4 uur geleden
VS kondigen tweede fase aan van bestandsakkoord Gazastrook

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".

4 uur geleden