EU-kopstuk Michel bezoekt Kyiv in aanloop naar uitbreidingsbesluit
BRUSSEL/KYIV (ANP) - De voorzitter van de 27 EU-regeringsleiders, Charles Michel, bezoekt Oekraïne. Hij staat er onder meer stil bij de protestbeweging die tien jaar geleden afdwong dat het land zich naar het Westen keerde. Michel leidt volgende maand de Europese top waarop de leiders moeten beslissen over een volgende stap voor Oekraïne naar het EU-lidmaatschap.
Oekraïne herdenkt dezer dagen de protesten op het Maidanplein in de hoofdstad Kyiv in 2013 en 2014. De toenmalige pro-Russische regering trad hard op tegen de EU-gezinde demonstranten, van wie er tientallen omkwamen en honderden gewond raakten. Uiteindelijk maakten de machthebbers plaats voor een nieuwe pro-westerse regering. Maar daarop bezette Rusland prompt de Krim en begon de oorlog in Oost-Oekraïne.
Sinds Rusland die oorlog twee jaar geleden opvoerde met een grootscheepse invasie, smeekt Oekraïne eens te meer om snelle toetreding tot de Europese Unie. De leiders van de EU-landen beslissen op hun top in Brussel over drie weken of de kandidaat-lidstaat aan de toetredingsonderhandelingen mag beginnen. De Europese Commissie stelt dat Oekraïne daarvoor genoeg vooruitgang heeft geboekt.
Meer uit Buitenland
ZAPORIZJA (ANP/DPA) - De stroomstoring die honderdduizenden huishoudens en bedrijven in de Oekraïense regio Zaporizja raakte, is verholpen. Dat meldt de directeur van het lokale energiebedrijf in een bericht op Telegram. Volgens hem ging het om circa 380.000 gezinnen en ondernemingen die kampten met stroomuitval.
54 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Opnieuw zijn in Minneapolis duizenden de straat opgegaan uit onvrede met ICE en uit solidariteit met de 37-jarige Renee Good die daar woensdag door die immigratiedienst werd doodgeschoten. Volgens de lokale politie verliep het protest veelal vreedzaam. Ook in steden als Austin, Seattle, New York en Los Angeles werd de voorbije dagen gedemonstreerd vanwege de dood van de vrouw, onder de noemer "ICE, out for Good". In Minneapolis werden dit weekend enkele tientallen demonstranten gearresteerd, aldus de politie.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft de VS gewaarschuwd dat een aanval op het land zal leiden tot represailles. Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement zal zo'n actie resulteren in vergeldingsaanvallen tegen Israël en Amerikaanse bases in de regio. De voorzitter sprak van die locaties als "legitieme doelen".
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Inwoners van Teheran en andere Iraanse steden zijn in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw de straat opgegaan om te protesteren tegen het regime, ondanks harde repressie.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.
8 uur geledenCARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.
10 uur geledenTAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.
11 uur geleden