EU koopt ruim 100.000 doses van apenpokkenvaccin
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie koopt ruim 100.000 doses van een vaccin tegen apenpokken. De Deense fabrikant Bavarian Nordic kan waarschijnlijk nog deze maand beginnen met de levering, zegt de Europese Commissie.
De EU put voor het eerst uit de Europese begroting om vaccins aan te kopen. Lidstaten die het meest om het vaccin verlegen zitten, krijgen ze als eerste.
De afgelopen weken is bij zo'n negenhonderd mensen in de EU het virus geconstateerd. Ook in Nederland is het virus opgedoken, maar ons land heeft genoeg vaccins op voorraad en doet niet mee aan de groepsaankoop. De vaccins zijn in eerste instantie vooral bedoeld voor bijvoorbeeld hulpverleners die met patiënten in aanraking komen.
De EU schaft met 109.090 doses van het Imvanex-vaccin ruim twee keer zoveel aan als waarvan eerder sprake was. De Europese Commissie wijst op "de grote vraag en het beperkte aanbod" van het middel.
Het vaccin is ooit ontwikkeld om te beschermen tegen gewone pokken, maar werkt ook goed tegen de verwante apenpokken. Daarom mag het daartegen voorlopig ook worden gebruikt, al heeft het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) het voor dat doel nog niet officieel goedgekeurd. De toezichthouder overlegt met Bavarian Nordics over een snelle toelating van het middel, zegt de commissie.
De gezamenlijke aankoop van coronavaccins geldt in Brussel als een succes. Toen sloot de commissie een raamcontract met de fabrikant, waarna de EU-landen elk daarbinnen een order konden plaatsen.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Het besmette drinkwater in de regio Utrecht heeft er niet voor gezorgd dat meer mensen met buikklachten naar de huisarts gingen. Dat meldt onderzoeksbureau Nivel. Op 1 november werd bekend dat het drinkwater in en rond Utrecht de darmbacterie enterokokken bevatte, drie dagen later was het weer schoon en veilig om te drinken.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen hebben een grotere kans op ernstig astma als ze in een huurwoning wonen, een migratieachtergrond hebben en als ze opgroeien in een gezin met een laag inkomen. Dat staat in een grote studie van het Amsterdam UMC in samenwerking met het Amsterdam Health and Technology Institute.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlanders kampen met angstige of depressieve gevoelens, en een kwart van alle volwassenen heeft een psychische aandoening. Een op de twintig volwassenen wordt daarvoor behandeld bij gespecialiseerde geestelijke gezondheidszorg. Dat constateren het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en kennisinstituut Trimbos.
3 dagen geledenAMERSFOORT (ANP) - Het aantal minderjarigen met (ernstige) obesitas neemt fors toe, zien kinderartsen. Bijna 400.000 Nederlandse kinderen hebben overgewicht en een kwart daarvan heeft obesitas. "De vraag is hoeveel erger het moet worden voordat de politiek ingrijpt", vraagt Lissy de Ridder, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK), zich af.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ministers Jan Anthonie Bruijn (Volksgezondheid, VVD) en Femke Wiersma (Landbouw, BBB) nemen gezondheidsrisico's rond geitenhouderijen "zeer serieus". Dat stellen de ministeries in een gezamenlijk statement na het rapport van de Gezondheidsraad over die risico's.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Duizenden patiënten komen zonder medicatie te zitten als apothekers niet meer mogen doorleveren aan andere apotheken. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisapothekers (NVZA), de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) en het Netwerk Gespecialiseerde Bereidingsapotheken (NGB).
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - De hele wereld kijkt naar Nederland en naar de proeven die hier lopen met het vaccin tegen de vogelgriep, die momenteel hard om zich heen grijpt. Maar om de ontwikkelde vaccins te laten slagen, moeten ook de Europese regels voor de controles van gevaccineerde kippen worden aangepast, zegt hoogleraar Integrale Pluimveegezondheidszorg Sjaak de Wit van de Universiteit Utrecht.
1 week geleden