EU komt met tegenvoorstel over vergoeden klimaatschade
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De Europese Unie gaat ontwikkelingslanden een tegenvoorstel doen over het vergoeden van schade die is veroorzaakt door de gevolgen van klimaatverandering. Vicevoorzitter van de Europese Commissie Frans Timmermans kondigde dat aan op de klimaattop in Sharm-el-Sheikh. "Laten we de elementen uit hun voorstel halen waar we het allemaal over eens kunnen zijn", aldus Timmermans. "Wat zij als de perfecte oplossing zien, brengt ons niet waar we moeten zijn", voegde hij eraan toe.
Een grote groep ontwikkelingslanden, plus China, heeft voorgesteld om op deze klimaattop nog een speciaal fonds op te richten voor "verlies en schade" door de opwarming van de aarde. Wat de EU betreft valt over zo'n fonds op zich wel te praten, maar is het beter om via bestaande fondsen nu al over te gaan tot hulp aan "de meest kwetsbaren".
"Laten we verlies en schade nú gaan financieren, via bestaande structuren", zei Timmermans. Als enkel wordt ingezet op een speciaal schadefonds, duurt het volgens hem nog jaren voordat daar een beslissing over zal vallen. "We zijn hier gekomen om overeenstemming te bereiken", aldus Timmermans, die namens de hele EU spreekt. Europa zal ook "geld op tafel leggen" voor klimaatgerelateerde schade, kondigde hij aan, zonder bedragen te noemen.
Onacceptabel
Een heikel punt voor Europa is dat het geld in het voorstel van China en de ontwikkelingslanden zou worden verdeeld op basis van "de situatie van dertig jaar geleden". Volgens Timmermans zouden "sommige landen" in dat geval geen bijdrage hoeven leveren. "Dat is onacceptabel."
Vooral de rol van China is in deze discussie belangrijk. Het land beschouwt zichzelf in sommige gevallen nog als een ontwikkelingsland, maar zou volgens de westerse landen tot de betalers moeten behoren.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
5 uur geleden