EU komt met tegenvoorstel over vergoeden klimaatschade
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De Europese Unie gaat ontwikkelingslanden een tegenvoorstel doen over het vergoeden van schade die is veroorzaakt door de gevolgen van klimaatverandering. Vicevoorzitter van de Europese Commissie Frans Timmermans kondigde dat aan op de klimaattop in Sharm-el-Sheikh. "Laten we de elementen uit hun voorstel halen waar we het allemaal over eens kunnen zijn", aldus Timmermans. "Wat zij als de perfecte oplossing zien, brengt ons niet waar we moeten zijn", voegde hij eraan toe.
Een grote groep ontwikkelingslanden, plus China, heeft voorgesteld om op deze klimaattop nog een speciaal fonds op te richten voor "verlies en schade" door de opwarming van de aarde. Wat de EU betreft valt over zo'n fonds op zich wel te praten, maar is het beter om via bestaande fondsen nu al over te gaan tot hulp aan "de meest kwetsbaren".
"Laten we verlies en schade nú gaan financieren, via bestaande structuren", zei Timmermans. Als enkel wordt ingezet op een speciaal schadefonds, duurt het volgens hem nog jaren voordat daar een beslissing over zal vallen. "We zijn hier gekomen om overeenstemming te bereiken", aldus Timmermans, die namens de hele EU spreekt. Europa zal ook "geld op tafel leggen" voor klimaatgerelateerde schade, kondigde hij aan, zonder bedragen te noemen.
Onacceptabel
Een heikel punt voor Europa is dat het geld in het voorstel van China en de ontwikkelingslanden zou worden verdeeld op basis van "de situatie van dertig jaar geleden". Volgens Timmermans zouden "sommige landen" in dat geval geen bijdrage hoeven leveren. "Dat is onacceptabel."
Vooral de rol van China is in deze discussie belangrijk. Het land beschouwt zichzelf in sommige gevallen nog als een ontwikkelingsland, maar zou volgens de westerse landen tot de betalers moeten behoren.
Meer uit Buitenland
SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".
6 uur geleden